Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cielo sau opel?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
petru40403
vreau sa bag in jur de 5000 de euro intr-o second hand. nu sint asa priceput in masini (am avut un cotet de dacie) de asta va cer sfatul. cu banii astia ce imi propuneti sa iau: un cielo mai nou cu km putini, sau un opel mai vechi si mai forjat? eventul ce altceva as putea sa iau...
mike.omega
1. Topicul merge la versus biggrin.gif
2. Eu unu m-as baga la ceva asiatic, vezi corolla sau civic bicycle.gif
adrian41198
Corolla sau Civic ar trebui sa fie destul de "obosite" ca sa poata fi cumparate cu 5000 E.
Mai degraba un Symbol sau un Astra mai vechi.
mike.omega
Am vazut intr-o zi o honda accord, model mai batran ca mine a carui motor torcea la relanti mai incet ca multe benzinare cu electronica din ziua de azi blink.gif
Si nici plecarea de pe loc n-a fost rea, in sensul ca se vedea ca nu tragea de masina "ca de un caine mort" beer.gif
lucian14
mda...
e o problema f. interesanta!
un cielo mai nou (nu prea m-as incumeta) este made in romania...
eu as lua unul coreean original .... care are tabla ok (nebushit si nevopsit)
pot sa spun ca am avut unul si am fost f. multumit.
astra nu-s ce sa zic ... costurile de intretinere posibil sa fie cam mari si daca e motorul batranel.... :ban:
petru40403
mda... se pare ca ma indrept spre cielo. acum tre' sa am rabdare sa gasesc... pe piata sint ori mai vechi (95-96) ori prea noi (2003-2004)...

multumesc pentru ajutor!
eddie
Cauta si vei gasi,acum 1 saptamana a gasit un prieten un Cielo 1999 cutie automata,28.000 km,tinuta in garaj,aurie,impecabila-4500 euro.
petru40403
vreau si io!!! :angel:
daca aflati ceva, dati un semn, va rog!
nu vreau sa ajung sa caut prin targuri. stiu ca pe acolo sint mai mult intermediari... de toate culorile.... blush.gif
eddie
Ti-e greu sa cauti? Pai nu cauta in targ o masina buna....Dumnezeu iti da nu iti baga si in traista! Din cauza asta exista intermedieri multe...din cauza comoditatii unora.Nu e cazul tau...cauta si vei gasi !
petru40403
nu mi-e lene sau greu sa caut. pe net caut de vreo luna, mi-am intrebat toti prietenii sau cunostintele daca nu stiu ceva... etc.
problema e ca oferte mai bunisoare am gasit pe net prin bucuresti. ..sau suceava!
dar fiind din brasov, as veni pana in bucuresti numai daca as sti cu siguranta ca e ceva care merita...
eddie
Intr-adevar ai o problema aici.Eu am vandut un Cielo si un Tico,amandoua impecabile,le-am avut de noi eu si sotia...cei care le-au luat vazusera unul vreo 28 si unul 33 sau 35 de masini parca,nu conteaza ordinea, Cielo l-a luat al doilea care a vazut-o, pe Tico l-a luat primul care a venit... Si iti dai seama cam ce masini vazusera,de se saturasera de intermediari si masini aranjate,nu?Si pretul nu s-a negociat,poti sa ma crezi....
petru40403
mda...cred ca daca ajung si io sa vad 35 de masini o iau razna... blink.gif
am auzit ca in bucuresti ar fi un parc unde se vand daewoo second hand. e adevarat?
eddie
Asa este,dar isi mai iau aia in jur de 500 de euro la masina fata de ce vrea vanzatorul....
eddie
Dar tu nici nu stai in Bucuresti,vad ca esti din Brasov...
petru40403
imi poti da adresa te rog, un program, ceva...? eventual pe mesageria personala daca aici e interzis. poate ajung prin bucuresti la un moment dat...
multumesc mult!
macovei41721
http://renault.masini.ro/anunturi-second-h...nault,25771.htm
http://opel.masini.ro/anunturi-second-hand,Opel,26228.htm
O masina super la 5150 euro, la European Auto Sales, si inca una la 4.600 .
Daca stie cineva, cum se vind masinile prin aceasta firma ? au garantie ? pretul e cu totul, adica TVA, adaosuri firma ?
lucian14
sunt scumpe frate...
iar european auto nu sunt toate euro3 arigato.gif
adrian41198
Lucian, tu de unde te aprovizionezi cu masini de le cumperi asa de ieftin?
Daca preturile afisate de cei de la european auto sunt finale, mi se par chiar atractive. Si nu am interes sa le fac reclama.
Alecs
la european auto sales se adauga taxele, deoarece masinile sunt din olanda.. totusi la 5000 euro poti gasi un renault laguna de prin 95-96.. uita-te si prin anunturile din ziare.. oamenii mai in varsta cre detin astfel de masini poate nu stiu sa posteze pe net..
lucian14
eu ziceam de preturile la dealerii nostri SH
european sunt ok...
tre sa mai adaugi insa vama si transportul
Nazareno Gabrielli
QUOTE(mike.omega)
Am vazut intr-o zi o honda accord, model mai batran ca mine a carui motor torcea la relanti mai incet ca multe benzinare cu electronica din ziua de azi blink.gif
Si nici plecarea de pe loc n-a fost rea, in sensul ca se vedea ca nu tragea de masina "ca de un caine mort" beer.gif



Nu-ti doresc sa ai o masina ca asta si sa trebuiasca sa-i schimbi ceva piese.....Nimeni nu neaga ca masina e buna, dar intretinerea ei este mare de tot...
De aia nu e indicat sa sfatuiesti pe cineva sa se gandesca la posibilitate asta fara sa-i zici de costurile de intretinere....

Asiaticele sunt bune la noi daca sunt noi, sau cat mai noi. Pentru ca se stie ca sunt fiabile si nu tre sa schimbi la ele mare lucru pana la un rulaj considerabil...Zic asta pentru ca piesele sunt destul de scumpe......


Eu l-as sfatui pe om sa-si ia un Vectra sau un Astra. Iti ofera ceva mai mult decat un Cielo, iar preturile la piese de schimb si intretinerea sunt ca la Cielo. daca gaseste ceva bun.....optiunea ar fi Opel, in viziunea mea...
adrian41198
La 5000 E ar putea cumpara un Vectra cam vechi (deci piese de schimb scumpe) dar un Astra rezonabil. In schimb ar putea gasi un Cielo produs in Corea si sa mai ramana cu bani pentru reparatii.
petru40403
multumesc pentru sfaturi!
intre timp am rezolvat: cielo full, f bine intretinut, din 98, 85 mii km... pret: 4.300.
vad io daca am facut bine in timp....
eddie
Sa o stapanesti sanatos si fara prea multe probleme!
petru40403
multam'!
lucian14
daca e si coreean ai facut o afacere beer.gif
petre43065
salut si eu tot intre un Opel Calibra si un Cielo eram si se pare ca toata lumea (de pe forum)zice ca Cielo mai nou ar fi mai bun decat un Opel mai vechi; acum nu mai stiu cred ca pentru moment nu mai caut si imi mai strang bani pentru cava mai bun si mai nou .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.