Help - Search - Members - Calendar
Full Version: lexus se desparte de toyota
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lexus
bogdan41974
din august lexus se desparte de toyota stiati? band.gif
ncristi
Un lucru bun...parerea mea este ca asocierea cu toyota ii tragea in jos...

Asta e pentru marius... biggrin.gif
Han.solo
Cum adica? Va ramane marca distincta dar facand parte din aceeasi firma, se va face firma separata?
Da si tu un link cu stirea.
bogdan41974
se desparte isi fac firma separat beer.gif
madalina
Da-ne si noua un link. Asa putem comenta.
bogdan41974
se despart numai cu departamentul de vanzari sory acum am aflat ca aici in japonia se construiesc magazine separate pt lexus arigato.gif
bogdan41974
un link nu pot sati dau ca aici totu e i linii in cangii dar cert este ca se construiesc la tot pasul magazine pt deleriilexus inca o data imi cer scuze biggrin.gif
Nazareno Gabrielli
M-am si mirat....Din cate stiu Lexus apartine Toyota. Despartirea nu prea avea cum, cel mult o vanzare.....
Acum m-am lamurit...Cred ca e vorba de o noua strategie de marketing
Iulian HondaFan
Lexus e Toyota, fratilor. Lexus a fost creat de Toyota in 1989 din considerente de marketing al vehiculelor up-scale pe piata americana. marca a fost prezenta numai in America pt. primii ei 10 ani de existenta, apoi Toyota s-a hotarat sa o faca globala.

Toyota este in curs de a introduce marca Lexus in Japonia si Europa... cred ca anuntul se refera probabil la creearea unei identitati aparte pt. Lexus prin crearea de dealershipuri proprii...
Watcher
QUOTE(Marius-Iulian)
Toyota este in curs de a introduce marca Lexus in Japonia si Europa... cred ca anuntul se refera probabil la creearea unei identitati aparte pt. Lexus prin crearea de dealershipuri proprii...


Asa ceva am auzit si eu de la o prietena care a fost in Japonia de curand: ca "incep sa vinda Lexus in Japonia" deci exact cum a zis Marius-Iulian: dealershipuri separate smile.gif
Nazareno Gabrielli
Lexus se vinde deja in Europa. Chiar si in Romania. Seful meu si-a luat in urma cu cateva luni un Lexus de teren. In Bucuresti am vazut peste 10 bucatzi ca ale lui. Nu stiu care e dealerul, dar pot sa aflu. Va dati seama ca nu m-a interesat. Nu intra in vederile mele un Lexus.

Probabil ca au inceput cu SUV-urile pentru ca exista cerere pe acest segment in Europa.
Watcher
In Bucuresti se vinde la Toyota Romania, in showroomul de pe Stefan cel Mare.
Intre timp am confirmat informatia ce Japonia, adica mi-a spus din nou ca pana acum nu s-a vandut in JP, fiind inventat pt US. Si ca urmeaza o campanie agresiva de pozitionare.
madalina
Toyota Romania este si dealer Lexus de cel putin 3 ani.
bogdan41974
da asa e dar acum im japonia se fac deleri separati si se va vinde si in japonia lexus stiu asta de la seful meu care vrea sa cupere un lexus anul acesta si asteapta sa se vanda si in japonia sub numele de lexus ca el de vreo 5 ani numai asta foloseste si lui alta masina nui mai trebuie :boxing:
Iulian HondaFan
In USA dealershipurile de Lexus si Toyota sunt complet separate.

Prima firma japoneza care a introdus o marca de lux a fost Honda in 1986 cu Acura. Nevoia unei marci de lux a venit pt. ca imaginea Honda ( ca si a Toyota si Nissan) in America de Nord era cea de producator de masini ieftine ( cumva similar cu imaginea pe care hyundai o are acum) si produsele lor de lux nu aveau vanzarea care s-ar fi asteptat. Odata ce au creat marci separate vanzarile au inceput sa creasca.

Lexus si infiniti ( al nissan) au urmat in 1989 si 1990...

In Japonia modelele Lexus/Acura/Infiniti s-au vandut sub sigla companiilor mama, dar atat Nissan cat si Toyota s-au hotarat sa introduca marcile si local, desi masinile deja exista si se vand binisor. Honda din cate stiu nu a anuntat ceva similar cu Acura.
Han.solo
Asa cum am mai spus in alt post, diferenta dintre Lexus si Toyota nu este doar de brand. Chiar construite in aceeasi fabrica pentru Lexus s-a impus un control al calitatii furnizorilor mult mai strict decat la Toyota.
Un exemplu european al Lexus este grupul WAG, unde Audi este gama de lux si VW gama de ,,consum". Iesirea din aceste tipare de marketing al brad-ului poate avea rezultate dezastruoase (de ex. Phaeton-ul care concura cu gama de lux Audi nu s-a vandut deoarece brandul era totusi VW).
In domeniul sport de lux mi-e greu sa cred ca Lexus va putea concura cu BMW din motivul ca Lexus sunt modele silentioase (o senzatie de fun to drive pentru fanii sport este data totusi de zgomotul motorului).
In domeniul limuzinelor de lux Lexus are toate sansele sa castige chiar si in Europa (in fata MB) prin fiabilitate/calitate si preturi corecte. Eu unul abia astept modelele hibride Lexus (a aparut doar SUV); daca diferenta de pret nu va fi prea mare vor avea un succes fenomenal.
Nazareno Gabrielli
Eu am vazut mai multe modele de Lexus.
Exista si limuzine gen A8 si S klasse, dar si coupe-uri sportive care pot concura cu BMW.
Aici Marius-Iulian ma poate completa mai bine.

Am vazat un Lexus coupe care seamana destul de tare cu CLK. Aici MB are un competitor puternic.
bogdan41974
pai lexus are masini sport dar in japonia se vand sub numele de toyota sorer si toyota aristo care au un succes bun aici plus ca vor scoate cred ca cat de curand si alte modele cum aud ceva aici va spun biggrin.gif
Iulian HondaFan
Lexus este mai apropiat de Mercedes decat de BMW.. accentul e pus mai mult pe comfort si lux decat pe sport dar sunt si modele sport, asa cum sunt si la Mercedes...

personal eu cred ca cele mai reusite masini sunt BMW... dar cred ca japonezele ( Lexus, Acura, Infiniti) ofera 95% la un pret cu 10-25% mai mic decat BMW...deci sunt f. tentante ca raport pret calitate. Mercedes desi sunt masini super... la momentul actual cu toate bulelile pe care le-au dat la calitate in ultimii ani cred ca sunt muuuult mult prea scumpe...
Watcher
Foarte multa vreme (pana acum cativa ani) Lexus a fost acuzat ca incearca sa 'out-mercedes Mercedes' si de aia era penalizat drept copie...
Deci e evident ca concurenta direct tintita e Mercedes, nu BMW smile.gif
Maff
Oricum la noi am vorbit cu cineva la reprezentanta la Toyota si aduc doar modelul RX care dupa mine nu este cel mai reprezentativ....Am mai gasit un dealer care aduce Lexus..... www.domautomobile.ro
Am vazut ca aduc si INFINITI
Watcher
ULtima data cand am trecut pe la Totyota de pe Stefan cel Mare era in showroom si un IS cu fisa tehnica, etc. Nu am mai fost de ceva vreme pe acolo asa ca nu stiu cum e in prezent. Am vazut vreo doua ISuri si prin oras.

Oare chiar atat de rau sa se fi vandut incat sa nu mai aduca? Adica nici la comanda? Cum asa? E drept ca RXuri sunt mai multe prin oras,dar chiar sa renunte la celelalte...
Maff
Pai eu am fost saptamana trecuta, deci de foarte curand.Cand l-am intrebat de IS mi-a zis ca este posibil la sfarsitul anului sau anul viitor sa aduca.Mi-a zis ca aduc doar RX.M-am si mirat.Exact la Toyota de pe Stefan cel Mare.
Otto73
se desparte ca si audi de vw , maybach de mercedes , infiniti de nissan si acura de honda . Hai s-o lasam cu zvonurile de 2 lei :minigun: bicycle.gif
cristescu55337
dupa cum probabil s-a mai spus, lexus nu e decat un nume... din cate stiu, toyota a produs in japonia aceleasi modele care au fost vandute in us si europa sub denumirea de lexus numai ca se numeau toyota... acum introduc marca lexus si in japonia... la fel e cu infiniti... modelele infiniti din us se vand sub denumirea de nissan in japonia iar acura rl din us e honda legend din japan...
Iulian HondaFan
corect. si Audi e un nume. care e importantza?
Alisa96612
Luxury EXport US = LEXUS
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.