Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care-i treaba cu LEUL "GREU" ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
f1anatic
Voi...tinerii (deoarece cred ca in general populatzia de la Masini.ro este in categoria sub 40 ani // nu ca mai in virsta de 40 de ani esti batrin ) cum atzi primit ideea leului gre. Am intzeles ca pretzurile sint afisate (obligatoriu, prin lege) in ambele pretzuri...si cu...si fara 4 zero-uri...DAR de ce sint afisate pretzurile de acum...daca de abia de la 1 Iulie vor fi pusi noii bani in circulatzie ? Si faptul ca banii vor coexista timp de 2 ani...mi se pare un pic haotic..Poate mai putzin ar fi fost mai bine...
Gica-6
Pai se afiseaza preturi in ambele "valute" ca sa ne obisnuim cu leul greu. Eu zic ca e o chestie buna, ca sa capeti un simt al banului cel nou de dinainte de a fi lansat. Numai ca le-a dat de munca comerciantilor sa afiseze toate preturile de 2 ori... si deocamdata tot la cel vechi ma uit instinctiv... biggrin.gif Nu imi dau seama de ce vor coexista asa mult timp, ca n-or fi atatia cu "bani la saltea" sa-i mai aiba si dupa 2 ani, poate finantistii de pe forum sa te lamureasca.
Watcher
E normala afisarea in ambele monede, pentru a realiza o trecere "smooth" la noua moneda. Vreau sa spun ca in unele tari UE se mai afiseaza in fostele lor monede nationale (IT am vazut eu in vara).
Logica e sa ajute persoanele care se adapteaza mai greu , sa nu le provoace un soc. La 1 iulie se schimba moneda oficiala, deci nu mi se pare exagerat ca 4 luni inainte sa vedem noile preturi, doar nu era sa inceapa totul atunci... smile.gif
E normal sa ne uitam inca la cele vechi, mai ales ca multi comercianti le afiseaza pe cele vechi cu caractere mai mari wink.gif Eu personal optez pentru modelul GIMA care au scris pe cele noi mai vizibil...
guerilla
leul greu o aberatie bugetara care are menirea sa ne pregateasca pentru conversia la euro.
amintiti-va ce s-a intamplat in IT sau DE. toate preturile au fost transformate din lire sau marci in euro. fie prin taierea de zerouri fie literalmente schimbata moneda dar pastrate cifrele.
asa si la noi.
vom avea 3 lei grei=1 euro si apoi o chestie de 3 lei va deveni 3 euro.
si ce fericiti vom fi cu totii.
as da un exemplu prost daca as incepe sa injur aici. asa ca inghit in sec aici si injur cu voce tare acasa. :brave:
Iulian HondaFan
pai, acuma nu mai vrem in UE?

sau vrem numai cand e vorba de fondurile Phare sau de ridicarea vizelor?
madalina
Nu e obligatorie adoptarea euro.

Apropo de leul greu, nu stiu in ce masura va deremina cresterea preturilor, dar stiu ca pana acum metodologia este groaznica.

De exemplu, ar trebui ca si casele de marcat sa imprime bonul fiscal in vechea si noua moneda. Firmele ce se ocupa de case de marcat nu au primit nici-o indicatie, nimic. Asa ca nimeni nu stie cum sa aplice aceasta prevedere.

In plus, nimeni nu a spus cum se va tine contabilitatea de la 1.07, cum se fac monetarele, etc.

Cei 2 ani sunt absolut necesari pentru ca banii nu vor putea fi schimbati la o banca, ci vor fi retrasi banii"vechi" natural.
guerilla
eu unul nu vreau in UE. va fi mult mai greu in UE iar romania este nepregatita sa faca acest pas.
ma uit in jur la firmele cu care am colaborat. habar nu au de management controlat, de TCO, de ROI, etc
vor veni cei de afara peste ei ca tavalugul. si atunci sa vezi cum se repeta vinerea neagra (sau era joi cand a picat bursa?!?) in varianta romaneasca.
f1anatic
Eu ii aud pe Polonezii mei cum boscorodesc cu pretzurile in Euro si cu intrarea in EU ...ca s-a scumpit totul, ca viatza era foarte grea dar acum e mai rau...Si e clar ca va fi la fel si in Romania...Dar Polonia sta mai bine economic decit Romania...

Aia 2 ani sint prea multzi. Banii vor fi retrasi de pe piatzasi sincer ar trebui pusa si o penalizare daca oamenii nu isi schimba banii mai repede. Spre exemplu...1 Jan 2007 - 30 Mar 2007 - 90% din valoare...1 Apr - 30 Iunie 2007 80%. Asta pt toata lumea. Eu intzeleg ca nu vrea sa se para ca e un lucru fortzat...dar tot este...Si cine are bani la saltea atitzia ? Aia smeckeri care sint bogatzi putred si la voi si la noi...au oricum banii in afara tzarii, in dolari sau euro...in conturi bancare...in afara oricarei pretentzii a statului roman.
Alecs
Nu inteleg de ce spuneti voi ca se vor scumpi preturile odata cu venirea leului greu... din contra biggrin.gif

madalina
F1anatic, iti dau exemplul bunicei mele: are niste bani stransi, nu are incredere in banci (are 71 de ani si nu o poate nimeni convinge ca intr-o banca serioasa sunt in siguranta), asa ca ii tine cash. Toate cheltuielile curente i le asiguram noi, asa ca pentru a schimba banii vechi cu banii noi, ea ar trebui sa cheltuiasca banii vechi si sa stranga bani noi, ca nu ii schimba nimeni direct banii vechi cu cei noi.
Andrei38283
Sincer, chestia asta cu leul greu mi se pare o aberatie. Daca tot o sa intram un UE in 2007 si atunci o sa trecem la euro ce nevoie mai avem sa ne chinuim cu leul greu. Abea o sa te obisnuiesti cu el si hop o sa treci la euro. Nu mai puteau bancile sa faca tranzactii inca doi ani cu leul asta de acum. Nu cred.
Alecs
sigur o sa se poate sa mergi la banca sa le dai lei vechi si sa iei lei noi..
Watcher
In legile care prevad denominarea se spune destul de clar cum se va tie contabilitatea de la 1.07: in moneda noua. Este prevazuta si metodologia de transformare si regularizare bilantului la data respectiva...
Nu am cum sa atasez fisier zip asa ca nu stau sa mai caut pe calc, dar daca va intereseaza subiectul se gasesc PE NET si legea si directiva de la MFIN...

Leii vechi se vor schimba oriunde in lei noi daca iti iei o gume de mestecat cu 1 000 000 ROL de exemplu ... PLUS LA BANCI. Adica nu trebuie sa se duca bunica sa schimbe ci sa ii aduci tu 100 RON in loc de 1M ROL...

Trecerea la o moneda asemenatoare cu EURO in loc ed moneda botswaneza e o miscare buna si sanatoasa caci te obisnuieste din nou cu sumele mici (nu o sa mai fim toti milionari...) Nu vad de ce sa mai asteptam inca n ani pana la introducerea euro cand avem ocazia sa o facem ACUM... Ca nu faci de capul tau, trebuie facuta impreuna cu organismele financiare internationale, a trebuit redusa inflatia la 1 cifra, etc...
madalina
In urma cu vreo 3 saptamani,BNR si reprezentantii mai multor banci comerciale au anuntat ca banii nu se vor putea schimba in banci. A fost prezentata aceasta informatie la mai multe televiziuni.

Iar informatiile de pe net sunt complet contractictorii, chiar daca au aceeasi sursa:
http://www.evenimentulzilei.ro/afaceri/?news_id=179494
http://www.eghid.ro/LeulGreu/NewsDetail.aspx?NewsID=253
http://www.severpress.ro/modules.php?name=...le&sid=1665

Intr-un loc se spune ca bonul fiscal nu trebuie sa aiba dubla afisare, in alt loc ca trebuie, in cel de-al treilea ca trebuie trecut de 1 iulie numai pe leul nou.

Registrul de casa: intr-un loc se spune ca trebuie tinut de la 1 iulie numai in noua moneda, in alta parte ca trebuie tinut in ambele moonede in functie de numerarul existent.

Iar Monitorul oficial e disponibil numia cu plata, biblioteca de acte legislative are numai legile pana 1 decembrie 2004, asa ca informeza-te corect daca ai de unde...
Watcher
1) Legea nr. 348 din 14.07.2004
publicata in M.O. Partea I nr. 664 din 23.07.2004
privind denominarea monedei nationale
(http://www.bnro.ro/Ro/Legi/L348/)

2) Ordin nr. 1840 din 10/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1247 din 23/12/2004
(http://www.bnro.ro/Ro/Denominare/PrecMFP.pdf)

3) CIRCULARA nr.7/25.02.2005
privind masurile ce trebiueluate de catre institutiile de credit/Trezoreria statului pentru
aplicarea Legii nr.348/2004 privind denominarea monedei nationale
(http://www.bnro.ro/Ro/Legi/L348/Circ7.pdf)

Toate sunt free pe net si vin de la cea mai avizata sursa de informatii in domeniu, BNR. smile.gif

QUOTE(BNR)
Sucursalele BNR nu vor efectua, la solicitarea institutiilor de
credit / Trezoreriei statului, schimb de bancnote si monede bune din vechea emisiune, cu bancnote si monede din noua emisiune [....]

Art.4. - Dupa incetarea puterii circulatorii a vechilor insemne monetare,i]n
perioada 1 ianuarie 2007 - 31 decembrie 2009, se va putea efectua preschimbarea
acestora prin sucursalele Bancii Nationale a Romaniei sau prin institutiile de
credit numite prin ordin al guvernatorului BNR fara
percepere de comisioane.


Adica pana in 2007 nu se schimba ROL care mai pot inca circula.

EDIT:
PS: ca o observatie (pe care de altfel sunt sigur ca o stiati): nu din presa/tv trebuie luate informatiile caci majoritatea zdrobitoare a ziaristilor HABAR N-AU despre ce scriu, si cauta doar senzationalul/conflictele, etc...
Nazareno Gabrielli
QUOTE(Watcher)
EDIT:
PS: ca o observatie (pe care de altfel sunt sigur ca o stiati): nu din presa/tv trebuie luate informatiile caci majoritatea zdrobitoare a ziaristilor HABAR N-AU despre ce scriu, si cauta doar senzationalul/conflictele, etc...


Presa are mai multe functii. Una dintre cele mai importante este cea de informare. Atunci cand vine vorba de un astfel de subiect, de genul schimbarii banilor, care este de inteles national, nu se pune problema de scandal sau senzational......
Ci se pune accent doar pe informare. Cel mult poti sa spui ca informatiile sunt incomplete.....din diverse motive.......

Presa centrala iti da niste informatii generale....nu se intra in amanunte, de cele mai multe ori din lipsa de spatiu.

Pentru a te documenta cat mai mult citesti presa de specialitate sau asa cum faci tu, citesti legile care stau la baza unor astfel de schimbari economice......
Watcher
Doar cei din presa economica (Capital, ZF, Bursa) manifesta o intelegere a fenomenelor economice, si uneori sunt partinitori (platiti) sau exaltati (a fost acu' vreun an un articol in ZF din care intelegeai ca de maine o sa functioneze tehnologia RFID - spre exemplu...)
De cate ori gasesc un subiect la care ma pricep si citesc ce au scris ziaristii pe tema respectiva, NU SE POATE sa nu contina aiureli, neintelegeri, 'shoparle'.
De exemplu, madalina a citat din EvZ care este(era) un cotidian destul de taios cand venea vorba de politica, si are un oarecare renume de seriozitate. Nu am stat sa citesc articolele, dar ea singura a spus ca per total 'presa centrala' i-a provocat o mare confuzie...

Mi-a venit o intrebare: Esti cumva ziarist? smile.gif
No offense, dar pare ca le iei apararea un pic nejustificat smile.gif
Nazareno Gabrielli
QUOTE(Watcher)
Doar cei din presa economica (Capital, ZF, Bursa) manifesta o intelegere a fenomenelor economice, si uneori sunt partinitori (platiti) sau exaltati (a fost acu' vreun an un articol in ZF din care intelegeai ca de maine o sa functioneze tehnologia RFID - spre exemplu...)
De cate ori gasesc un subiect la care ma pricep si citesc ce au scris ziaristii pe tema respectiva, NU SE POATE sa nu contina aiureli, neintelegeri, 'shoparle'.
De exemplu, madalina a citat din EvZ care este(era) un cotidian destul de taios cand venea vorba de politica, si are un oarecare renume de seriozitate. Nu am stat sa citesc articolele, dar ea singura a spus ca per total 'presa centrala' i-a provocat o mare confuzie...

Mi-a venit o intrebare: Esti cumva ziarist? smile.gif
No offense, dar pare ca le iei apararea un pic nejustificat smile.gif



Nu iau partea nimanui in mod nejustificat ci doar incerc sa explic cum functioneaza sistemul si ce anume poate produce disfunctionalitati...........
Da, ai drepate ca apar multe aiureli in presa. Sunt mai multe cauze. Uneori ziaristii respectivi nu se pricep la subiectul pe care il abordeaza sau au inteles gresit. Alteori, ceea ce citesti si crezi ca este un articol este de fapt un advertorial sau publireportaj. Atunci cand cineva plateste poate sa spuna ce vrea daca nu incalca legea.....

Daca citesti ceva intr-un ziar si tu stii ca nu e asa, uita-te ce sursa este citata........in articol trebuie citata o sursa care poate fi o persoana, o institutie, o agentie de presa care-si asuma responsabilitatea pentru cele afirmate acolo....de cele mai multe ori sunt preluate infromatiile brute, iar ziaristul doar le da o forma.......

Raspunderea totala a ziaristului intervine la un articol de opinie si la un reportaj cand toate informatiile, ideile prezentate vin exclusiv de la ziarist. Dar si aici daca se citeaza o persoana, responsabilitatea se imparte.......

Nu conteaza ce sunt eu.........repet ca nu iau partea nimanui ci doar incerc sa-ti explic sistemul, pentru ca asa cum tu spui ca citesti aberatii in presa (pe care nu le neg), asa vad eu acum ca se spun aberatii despre presa. cauza este aceeasi, persoanele in cauza nu cunosc bine chestiunea....
Iulian HondaFan
ziarele economice ar trebui scrise de persoane cu pregatire in domeniu, daca nu economisti, macar cineva care a dat pe la cursurile de economie de la facultatea de jurnalistica... din cate imi aduc aminte se facea ceva economie la jurnalistica...

oricare ar fi cauzele daca se creeaza mai multa confuzie decat se lamureste publicul atunci presa nu e la inaltimea datoriei...
eddie
Astfel de informatii se iau numai din Monitorul Oficial, nu din ziare(chiar daca e cu profil financiar)ziaristii nu sunt intotdeauna economisti,pot fi comandate articolele,se pot face greseli etc...
Din adrese le site-uri care le dai mai sus,doar prima are o informatie corecta,celelalte fiid gresite.
eddie
QUOTE(madalina)
Registrul de casa: intr-un loc se spune ca trebuie tinut de la 1 iulie numai in noua moneda, in alta parte ca trebuie tinut in ambele moonede in functie de numerarul existent.

Iar Monitorul oficial e disponibil numia cu plata, biblioteca de acte legislative are numai legile pana 1 decembrie 2004, asa ca informeza-te corect daca ai de unde...


Registrul de casa se va tine de la 1 iulie 2005 numai in RON (leu greu).
Temei legal:Nr.1840 din 19 decembrie2004
Sursa:M.Of. Nr.1247 din 23 decembrie2004
Totul e numai in lei grei,registre de contabilitate si t.v.a.,documente justificative si financiar-contabile
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.