Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SH Passat vs Mondeo
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
adrian41198
Un prieten vrea sa-si cumpere o masina SH dar oscileaza intre Passat si Mondeo.
La 10-12000 E care ar fi mai potrivita tinand cont ca are si doi copii?
Munteanu39641
Gaseste amandoua masinile la pretul asta, dar la mana a doua, binentele. Depinde de el care masina ii place. Toate sunt bune. Treb sa aiba putin noroc sa nu i-a plasa, cu actele sau sa nu fie prea forjata masina. Trebuie sa fie atent la unele datalii.
Bafta!
Alecs
Mondeo mai nou si cu mai putini km, passat mai confortabil.. daca masinile au nr de km apropiati insa si sunt intretinute, passat zic eu.. totusi cu 12.000 gaseste si un bmw 318 de prin 2001-2002 ... alceva zic eu..
Grigore32898
Depinde daca prietenul tau vrea benzina sau motorina pentru ca la ford motoarele pe motorina au o reputatie foarte proasta.Eu personal am avut un passat din 2000 care l-am luat la 140.000 km si am mai mers 35.000 km fara sa schimb absolut nimc la el in afara de consumabile.Am un prieten care are un mondeo de 1.8 110 cp si din punctul de vedere al consumului cel putin nu se merita 12l/100 in oras in regim de mers normal.Iar cat despre design interior, exterior si materiale folosite la aceste masini ... Fordul lasa mult de dorit.Si sa nu mai vorbim ca in timp fordul pierde foarte mult la pret in comparatie cu passatul. Bafta in continuare
mike.omega
Eu as alege un mondeo 2.0TDDI 90CP, masina merge foarte bine cu acest motor si nici consumul nu iese din standarde beer.gif
adrian41198
Cel mai probabil se va opta pentru motorizare diesel. Din cate stiu, VW stau mai bine la acest capitol decat cei de la Ford.
Stiti vreo firma care vinde SH cu ceva garantie?
mike.omega
Preventiv: pe forum este interzisa publicitatea, asa ca daca aveti vreo firma pt Adrian, apelati la serviciul de mesaje private biggrin.gif
adrian41198
Multumesc, Jag-Fag! Ce ne-am face fara moderatori? Uitasem chestia cu reclama. Sper sa nu se mai intample.
Nu stiu de ce dar aveam impresia ca Mondeo este mai incapator decat Passat-ul (ma refer la modelele 2001). Din acest motiv sustineam Mondeo.
Alexis35404
Passat-ul este o masina de conceptie mai veche (1997) cu un facelift exterior in 2001. Ramane o masina buna, confortabila si arata bine. Mondeo apare in 2001 si are facelift in 2003. Spre deosebire de passat are suspensiile mai tari tinuta de drum fiind mai ''sportiva'' ca la passat. diferenta de calitate a materialelor nu se observa iar despre motorele diesel ,diferenta dintre TDI si TDCI a fost doar de zgomot ,tdci mai silentios. Inainte sa te hotarasti condule pe amondoua.... Apropo in toate testele Mondeo bate Passat-u.
adrian41198
Multumesc pentru sfaturi si pareri. Astept in continuare pareri pentru ca balanta inca nu inclina intr-o parte sau alta.
Alecs
ai facut test drive si nu s-a inclinat balanta? mi-e greu sa cred..
adrian41198
De cand cu ideea amicului meu si cu discutiile pe acest topic, ma bate gandu' si pe mine sa cumpar una dintre cele doua asa ca devine tot mai interesant subiectul.
Alecs, nu am facut test-drive si nici nu stiu cand voi reusi dar aceasta idee o aveam in minte.
Oferta la Passat este mai bogata. Interesant este de stiut cum este cu intretinerea la cele doua.
Alecs
QUOTE(adrian41198)
Interesant este de stiut cum este cu intretinerea la cele doua.


incearca pe topic-urile dedicate
Dan27
mondeo pt ca
1.e mai ieftin un pic
2.are o tinuta mai buna la drum(punte spate independenta)
3.nu are curea distributie(e pe lant)
4.e mai mare
de ce passat?
1.imagine=sa te dai mai mare desi nu e asa
2.mai confortabil nu e
3.motoarele nu sunt deloc mai proaste
4.intradevar,la passat cutia de viteze e mai placuta,parca mai sportiva,dar e doar o iluzie
adrian41198
Cine isi cumpara masina sh cred ca o va vinde peste cativa ani pentru a-si lua alta.
Din cate stiu, "devalorizarea" este mai mica la Passat decat la Mondeo. Acesta ar fi un motiv pentru care as alege Passat si nu pentru a parea mai important decat sunt.
Daca as fi fost hotarat, nu as mai fi lansat discutia asa ca ... mai vreau impresii.
Nazareno Gabrielli
Au as alege Passat dintre astea doua. Mai ales daca e vorba de un diesel. S-a dovedit ca motorul TDI e bun.
Conteaza mult ca Passat se revide mai bine decat un Mondeo.

Avand in vedere ca omul in cauza prefera un diesel si are 2 copii, nu are prea mare relevanta faptul ca Mondeo este mai "sportiva".
adrian41198
Imi place cand primesc raspunsuri/sfaturi concrete. Multumesc, Mircea! Multumesc tuturor celor care sunt bine intentionati.
Dan27
nici nu am spus ca e mai sportiva.Da,in Ro si in general passat se vinde mai bine..dar vom vedea cat va mai dura chestia asta.IN ro conteaza f mult imaginea...
adrian41198
Cred ca imaginea conteaza oriunde. Toate firmele cu pretentii tin la imaginea proprie.
Cand s-a produs Mondeo in Germania, oamenii au zis: "uite! un Passat mai ieftin"
dar apare intrebarea legitima: daca o masina este la fel de buna ca alta, de ce ar fi mai ieftina/scumpa?
Prezentarea/imaginea este buna la ambele masini asa ca, in afara de criteriul financiar, singura modalitate de a le departaja va fi "testarea pe teren".
Nazareno Gabrielli
QUOTE(Alexis35404)
Mondeo apare in 2001 si are facelift in 2003. Spre deosebire de passat are suspensiile mai tari tinuta de drum fiind mai ''sportiva'' ca la passat.


Dane, au nu am zis ca tu ai afirmat ca este mai sportiva. Uite cine a zis. Nu ma intereseaza cine a zis si nici nu neg ca nu ar fi asa.
Eu am spus ca e mai putin relevant asta, pentru ca omul vrea un diesel, care se stie ca e mai putin sprinten, si ca are 2 copii. Deci, nu cred ca persoana respectiva se duce sa faca vreo "liniuta" cu Mondeo si pe urma o sa moara de necaz.

Oricum, nici cu Passatul nu te faci de ras. Daca vrei sa mergi cu 180 o poti face cu amandoua.

Masina e o investitie, care in 98% (as zice eu) dintre cazuri este proasta, pentru ca se devalorizeaza in timp. Deci, este normal ca sa te gandesti si la revanzare pentru ca sa nu pierzi prea tare.....Cel putin asa as face eu.....

Asta e un motiv bun pentru mine, de exemplu, sa nu-mi iau Fiat, pentru ca se revinde ff prost....pierzi mult la el....(Vorbesc ipotetic, pentru ca Fiat nu mi-as lua din mai multe motive)
ncristi
Pana stazi as fi ales fara ezitare passat insa astazi am fost in campina la un prieten (care are passat evident biggrin.gif ) si caruia (evident) ii picase pentru a treia oara o pompa....

Masina este un 1.9 TDi piele, climatronic, masina arata super OK mai putin treaba cu pompele...
Nazareno Gabrielli
QUOTE(cristi36176)
Pana stazi as fi ales fara ezitare passat insa astazi am fost in campina la un prieten (care are passat evident biggrin.gif ) si caruia (evident) ii picase pentru a treia oara o pompa....

Masina este un 1.9 TDi piele, climatronic, masina arata super OK mai putin treaba cu pompele...


Asta e o problema la multe dieseluri din cauza motorinei care e de proasta calitate.
adrian41198
Chiar nu exista motorina de buna calitate la noi? Sa inteleg ca toate motoarele diesel sunt condamnate la noi?
VECTOR
si eu as alege tot passat. fordul nu mai e de mult ce a fost.
cristi ,ceea ce a patit prietenul tau din campina nu este neaparat sa devina o regula. conteaza mult si cum intretii masina. de asta e riscant de altfel sa cumperi un sh. masina poate sa fie cotata foarte bine atunci cand este noua,dar daca proprietarul anterior nu a ingrijit-o cum trebuie vor apare foarte repede probleme indiferent ca e mondeo ,passat sau bmw.asa ca nu trebuie sa tii cont de performantele masinii noi corespunzatoare celei pe care vrei sa o cumperi ci de starea actuala a masinii...daca ma intelegi..cel mai bine ar fi sa gasesti ambele modele si sa le testezi pe amandoua. si nu ar fi rau sa le faci si o mica verificare la service.costa 3-400.000 dar mai bine pierzi banii astia decat sa pierzi 12.000 euro.
adrian41198
Ideea cu mersul la service pentru verificare inainte de cumparare, este buna dar au fost si cazuri in care cei de la service au omis sa precizeze ca masina care era obiectul tranzactiei fusese lovita serios si reparata.
HalbaSus
QUOTE
Chiar nu exista motorina de buna calitate la noi? Sa inteleg ca toate motoarele diesel sunt condamnate la noi?


Da si nu... adica e adevarat ca "motorina lor e mai buna ca a noastra" si e adevarat ca motorina proasta poate cauza unele probleme. Daca masina are multi cai nu o sa simti diferenta dupa alimentare (o sa traga bine si daca ii dai gazolina cred... dar cu timpul se distruge motoru) daca ai o masina mai puturoasa (cum am eu - Opel vectra DTL 83 de cai) atunci "simti" motorina la prima pedala pe acceleratie... iti poti da seama de calitatea ei. Tocmai din cauza asta eu bag numai de la OMV (dar numai varianta Super Euro Diesel sau mai nou Premium) - desi nici asta nu e chiar cea mai buna, Petrom (si asta destul de buna) si Shell... si de la toate numai varianta mai "aditivata"... cam la 1 an dupa ce am luat masina si am tratat-o doar cu asa ceva si am schimbat toate filtrele masina a inceput sa isi revina (devenise cat de cat sprintena)... Si atunci m-a pus dracu sa imprumut masina unei colege care s-a dus cateva sute de km cu masina, si ca sa faca un gest dragutz mi-a facut plinul de la MOL cu motorina standard... au trecut vreo 2 luni si 3 plinuri pana am reusit sa scot porcaria din circuit... deci intradevar conteaza ce bagi in rezervor... mentionez ca nu am incercat sa fac reclama/antireclama unor firme poate sunt doar coincidentze, de altfel am inteles ca MOL-urile din Bucuresti ar avea combustibili foarte buni in timp ce astia din Transilvania ar fi de rahat... anyway... take care... si nu va zgarciti la motorina... si inca ceva... SUB NICI O FORMA NU BAGATI DE LA GIGI-OIL-INVEST sau alte chestii no-name... asta daca tineti la masina voastra...
Dan27
am bagat de la pritax din cj,sper sa nu fi luat teapa,ca m-am lacomit ,era 26400:)))
Grigore32898
QUOTE(adrian41198)
Cel mai probabil se va opta pentru motorizare diesel. Din cate stiu, VW stau mai bine la acest capitol decat cei de la Ford.
Stiti vreo firma care vinde SH cu ceva garantie?


Cauta la reprezentanta vw la porschenord se afla in curtea porscheromania si ofera un minimum de 6 luni garantie pt orice masina SH
Grigore32898
QUOTE(Dan27)
mondeo pt ca
1.e mai ieftin un pic
2.are o tinuta mai buna la drum(punte spate independenta)
3.nu are curea distributie(e pe lant)
4.e mai mare
de ce passat?
1.imagine=sa te dai mai mare desi nu e asa
2.mai confortabil nu e
3.motoarele nu sunt deloc mai proaste
4.intradevar,la passat cutia de viteze e mai placuta,parca mai sportiva,dar e doar o iluzie


Stiu pe cineva cu un Ford Mondeo TDCI model 2004 care la 28.000 km i-s-au blocat pistoanele si nu au stiut ce sa-i faca la service.Motorina a fost numai de la OMV deci nu incape discutie..+ facem test drive cu un Mondeo TDCI de 200.000 km si cu un passat TDI de 250.000 km si vedem atunci care se comporta mai bine. Sa nu mai vbim diferenta de pierdere la pret intre cele 2.A.. scuze mai stiu pe cineva care are un Mondeo de 6 luni si manerele de sustinere de la usi din interior au inceput sa se desprinda ca sa nu mai vbim ca pana la 18.000 km i-a schimbat pompa de servo de 2 ori..
adrian41198
Multumesc Grigore dar la PNB preturile sunt cam ... piperate. Suma disponibila (reamintesc) este de 10-12000 euro.
Balanta inclina spre Passat dar la suma respectiva, motorizare diesel, doar cele de prin 2000 pot fi achizitionate si, din pacate, oferta este saraca. Mai cautam.
Alexis35404
Si eu stiu pe unu cu un Mondeo 2004 20000 km Tdci ( adica eu), care nu are nici o roblema cu masina..... band.gif
Alexis35404
Si eu stiu pe unu cu un Mondeo 2004 20000 km Tdci ( adica eu), care nu are nici o roblema cu masina..... band.gif
Alexis35404
Si eu stiu pe unu cu un Mondeo 2004 20000 km Tdci ( adica eu), care nu are nici o roblema cu masina..... band.gif
HalbaSus
Passat-ul e un compromis...

daca vrei o masina sportiva nu te gandi nici la passat nici la mondeo ci la A4 care se poate lua la banii astia si care bate la poponeatza orice passat sau mondeo sau vectra sau ce vreti voi cu motorizare similara + finisaj mai bun decat la vw + imagine mai buna (ca daca traducem VW tot "masina poporului" iese, chiar daca mai nou face si phaeton-uri... tot audi e brand-ul mai "de lux") ... in schimb locurile din spate nu sunt atat de generoase ca la passat iar intretinerea e scumpa...

Daca vrei spatiu si comfort ia o Vectra... care nu e o masina cu temperament sportiv (mai degraba s-ar putea numi lenesa, fara vlaga, etc...) in schimb are spatiul interior mai mare decat passat sau mondeo + e mai ieftina + intretinerea e mai ieftina... iar imaginea proasta o poti rectifica cu un interior de piele si niste accesorii in plus care le obtii din diferenta de pret.

Passat-ul e undeva intre cele 2... mondeo e si el tot un compromis dar unul mai prost smile.gif...
Grigore32898
QUOTE(adrian41198)
Multumesc Grigore dar la PNB preturile sunt cam ... piperate. Suma disponibila (reamintesc) este de 10-12000 euro.
Balanta inclina spre Passat dar la suma respectiva, motorizare diesel, doar cele de prin 2000 pot fi achizitionate si, din pacate, oferta este saraca. Mai cautam.


La 10-12000 gasesti un passat foarte bun din 2000 (2000 in special) daca te aventurezi sa te uiti dupa passatul fabricat incepand din 2001 la banii astia mai bine lasa.... ti-am spus la banii astia stiam si eu pe cineva care vindea un passat de 116 cp TDI cu d si i rosu cu 87000 km adus germania cu carte service intretinut bine tot... dar nu cred ca o mai are oricum in primul rand cand gasesti masina uita-te sa aibe neaparat carte service pt ca astea nu se prea falsifica..si NU cauta in Autovit(in targ sunt numai cazaturi si ma duc acolo in fiecare duminica aproape), ink un lucru dak iti iei passat cauta unul pana in 120.000 km dak vrei sa gasesti ceva cu adevarat klumea cu toate ca nu stii cum a fost calarita dar cam de la 150.000 incep mici probleme.Bafta
Grigore32898
QUOTE(Halba-2)
Passat-ul e un compromis...

daca vrei o masina sportiva nu te gandi nici la passat nici la mondeo ci la A4 care se poate lua la banii astia si care bate la poponeatza orice passat sau mondeo sau vectra sau ce vreti voi cu motorizare similara + finisaj mai bun decat la vw + imagine mai buna (ca daca traducem VW tot "masina poporului" iese, chiar daca mai nou face si phaeton-uri... tot audi e brand-ul mai "de lux") ... in schimb locurile din spate nu sunt atat de generoase ca la passat iar intretinerea e scumpa...

Daca vrei spatiu si comfort ia o Vectra... care nu e o masina cu temperament sportiv (mai degraba s-ar putea numi lenesa, fara vlaga, etc...) in schimb are spatiul interior mai mare decat passat sau mondeo + e mai ieftina + intretinerea e mai ieftina... iar imaginea proasta o poti rectifica cu un interior de piele si niste accesorii in plus care le obtii din diferenta de pret.

Passat-ul e undeva intre cele 2... mondeo e si el tot un compromis dar unul mai prost smile.gif...


Nu stiu de unde ai dedus tu ca Passatul e mai putzin spatios decat Vectra (vectra B ma refer la banii acestui om) nu e deloc, Vectra este considerabil mai ingusta, eu am avut un passat care l-am vandut de curand si am un prieten cu o Vectra si pot sa spun ca am avut ceva timp sa fac comparatii iar Vectra nu se compara la fiabilitate si comfort per total cu Passatul... Audi la 10-12000 hmmm... poate gaseste dar f obosit la banii astia ... eu nu ii fac neaparat reclama dar passatul este o masina de mijloc f comfortabila si fiabila .Parerea mea
adrian41198
Grigore, inca o data, multumesc mult! Se pare ca avem gandire similara (cel putin in privinta masinilor).
Dan27
te astept cu passatu in cj..eu am un focus pe la 250mii km..si merge super!cel mai mult conteaza cum intretii masina si norocul:)))oricum pe la 200000se duce turbo la passatu de 131cp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.