Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ambreiaj tico
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Laura
Acum vreo 2 zile, dupa ceva ger, pedala de ambreiaj de la tico era inerta, de parca nu mai avea nici o legatura cu nici o piesa din masina. Dupa vreo juma de ora de incercat a cuplat pur si simplu si am putut pleca cu ea.
Poate ca nu explic prea bine, dar nu ma pricep la asta deloc.
Aseara s-a zmucit de cateva ori cand am incercat sa plec cu ea, ca atunci cand ii moare motorul cand e bagata in viteza.
Am inteles ca acel cablu a patit ceva si a sarit un arculet, asa mi-a zis un "cunoscator" !!!!??????
blink.gif ce credet?
eddie
Se pare ca a inghetat ceva pe acolo,in cel mai bun caz pentru tine, probabil placa de presiune,sa nu fie mai rau,sa fi sarit vreun arc de pe ea,atunci e mai grav....Acum cand a fost putin mai cald, care mai e simptomul?Pana la urma o poti misca de pe loc sau nu?
Laura
da, pot sa merg cu ea, dar mai face diversiuni din cand in cant, ti-am spus, de parca ii moare mototul. Un destept mi-a spus ca s-a intins cablul de la ambreiaj prea mult si din cauza asta face asa.
daca ridic mai brusc piciorul de pe ambreiaj pedala devine inerta.
i-a sarit un arculet, oare? blink.gif
eddie
Dac-ai miscat-o din loc e bine,dar ce se intampla in continuare nu e in regula.....cunosc un mecanic foarte bun de Volvo si Daewooo(si nu numai)care te poate ajuta,bineinteles daca vrei si chiar te deranjeaza fenomenul...Da-mi un mesaj privat si iti dau numele si telefonul lui daca esti hotarata si nu mai rezisti...
adrian41198
Sau, pur si simplu, mergi la un service Daewoo. Te va costa mai mult decat la un "privat" dar poti cere si garantie.
eddie
Ce e aia garantie?Uni si-ar dori sa nu o mai aiba ?! Garantia e gratis ? Nervii,manopera,timpul pierdut nu il contorizeaza nimeni?
sanyi56
QUOTE (Laura @ Mar 9 2005, 02:06 PM) *
Acum vreo 2 zile, dupa ceva ger, pedala de ambreiaj de la tico era inerta, de parca nu mai avea nici o legatura cu nici o piesa din masina. Dupa vreo juma de ora de incercat a cuplat pur si simplu si am putut pleca cu ea.
Poate ca nu explic prea bine, dar nu ma pricep la asta deloc.
Aseara s-a zmucit de cateva ori cand am incercat sa plec cu ea, ca atunci cand ii moare motorul cand e bagata in viteza.
Am inteles ca acel cablu a patit ceva si a sarit un arculet, asa mi-a zis un "cunoscator" !!!!??????
blink.gif ce credet?

aceeasi problema o intampin si eu de cand a dat gerul.mi-a intepenit ambreiajul,nu si-a mai revenit decat fortat ,cu levierul,de cateva ori la rand.m-am interesat la toate sursele,concluzia este ca trebuie desfacut ambreiajul la un service.cauzele pot fi multiple.uzura pe axul canelat,uzura arcului diafragma,bolt de actionare furca sau cine stie ce altceva.la frig mare metalul se contracta,sunt suficiente cateva sutimi de mm ca sa dea totul peste cap
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.