Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tuning Dacia 1400
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Bogdan41932
ce se poate face la o Dacia cu motor de 1400 din 1996? Ma refer la priza de aer care am inteles ca se poate modifica pentru ceva nechezaturi in plus. Se poate asa ceva fara modificari la motor sau kit turbo? Sau sa renunt la vise?Vreau numai ceva suturi in plus la saraca autohtona. Ce si cum sa fac?
James Kilowatt
Se poate face cate ceva.... depinde pana unde vrei sa mergi. Adimisie, tobe, carburator mai suparat, axa cu came mai sportiva, si mai sunt cred si altele.
Era undeva un site de tuning pentru dacia, dar am uitat adresa....
HalbaSus
se poate dar nu prea merita... o modificare nu foarte radicala (filtru aer, priza de aer, evacuare) modificari care dau un plus de maxim 10 cp merg spre 300 de euro (depinde de ce folosesti)... asta in situatia in care motorul e in stare impecabila... daca nu, prima data trebuie adus in stare impecabila (alti bani, alta distractie)... modificari mai serioase costa si mai mult si sunt destul de dificile... de la kitul turbo eu zic sa-ti iei gandul... nu ca nu s-ar putea dar trebuie sa refaci cam tot motorul... si chiar daca ai reusi sa o faci sa ajunga la ceva de genu 100 cp (nu e chiar imposibil) atunci ar trebui sa faci ceva cu masina pt a deveni pilotabila (suspensii, pneuri, frane)... Dacia pur si simplu nu a fost facuta pentru viteza... Plus ca toate modificarile aduse vor scurta viata motorului si vor solicita toate componentele masinii... ca sa nu mai zic ca vor mari si consumul...

Cea mai ieftina chestie care o poti face ar fi intradevar montarea unei prize de aer mai directe (a se citi un burlan cat mai gros si cat mai scurt care sa aduca cat mai mult aer rece la filtrul de aer (preferabil direct)), modificarea in sine nu te costa mult (depinde de ce filtru iti iei... burlane se gasesc usor)... partea proasta e ca daca e cu carburator trebuie reglat pentru debitul marit de aer... daca e pe injectie teoretic ar trebui sa functioneze fara modificari ale motorului... desi nu stiu cum regleaza raportul aer/combustibil motorul de dacia. Modificarea va face masina un pic mai sprintena si va suna mai "rau"... ah... si va consuma mai mult smile.gif. De asemenea s-ar putea sa pierzi din putere la turatii mici (in schimb vei castiga putere la turatii mari).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.