Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme cu cauciucurile de vara din dotare?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
eddie
Cred ca am nimerit punctul sensibil al multor posesori de Opel.Prea am citit pe aici ca toti se plang de ceea ce ma doare si pe mine cel mai tare....Va rog sa spuneti parerile voastre despre ce a-ti patit in conditii de drum nefavorabile(baltoace,polei,gheata,inghet,zapada).Care credeti ca este motivul?Cum credeti ca poate fi remediat?Abs-ul,Esp-ul,Tc-ul va ajuta sau nu?
George42408
Problema legata de cum te ajuta ABS-ul in situatii de criza si nu numai - este un subiect destul de disputat mai ales pe forumurile straine...fiecare priveste subiectiv...Din punctul meu de vedere ABS-ul nu mi se pare foarte util. Nu de multe ori distanta de franare cat si reactia automobilului datorita ABS-ului erau sa ma implice mai mult decat sa ma fereasca de evenimente nedorite..Desigur exista si situatii in care ABSul chiar isi face treaba dar nu si daca vrei sa conduci mai sportiv si sa te simti mai sigur pe comenzile masinii (ex. se stie ca servodirectiile masinilor standard nu fac fatza unui stil de condus sportiv avand un timp de reactie prea mare pentru a raspunde prompt comenzilor - si aici nu ma refer la orice individ care se considera mare pilot sau super macho daca scoate un burnout la semafor - asta o face si prietena mea cu o dacia berlina care are permisul de 2luni :thumbdown:

Cel mai mult eu sunt multumit de inventarea servodirectiei - in orase un dar de la zei sa conduci o masina cu servodirectie..ca se mai trezesc cei de la Dacia sau Daewoo care considera servodirectia o dotare optionala (chiar si pe Clio Symbol era o optiune, cel putin acum 2 ani) asta e partea a2a :puke:
eddie
Pai Abs-ul te ajuta doar sa nu pierzi controlul masinii la viteze mari...pe vreme nasoala,lungeste distanta franarii,iar daca ai si cauciucuri de vara din dotare,e si mai rau.Plus TC-ul care pe polei,in panta,nu mai lasa roata sa se invarta....ramai pe loc,de-abia o mai urnesti din loc.Si nu se poate decupla,asta e mai rau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.