Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Solentza Diesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > (Super)Nova&Solenza
Cipi41663
Mi-am cumparat o Solenta 1.9 D .Sunt prost sau nu? Tre sa achit pe ea 6400 Euro. Are airbag, si in rest.motoru e cel standard de pe Papuc. Intrebari ! ,
1. Carioseria cat ma tine? Suportii de prindere a motorului sunt din cauciuc romanesc...
2. Motoru cat ma tine?tineti cont ca e un motor antic de 65 cai(19 D !!!! ).Cutia e ceva "frantzuzeasca" dar extrem de puturoasa , schimbu de viteze e asa : ( 1 - 20 , 2 - 40 , 3 - 60 ca alfel harcane cutia ca una de RABA...sad.gif( ) Papucu e f nervos,si schimbu de viteze e scurt si are estenta.Pe Solenta asta am sentimentu ca raman posesor de cutie de viteze si exemplu trist de motor diesel leshiat.
3 .Imi dati un sfat sa fiu fericit?
Vasile26083
Mai, solenza diesel are o buba mare ca de altfel si papucul diesel:
e facuta de romani, si nu s-au mai obosit sa-i adapteze suspensiile pentru greutatea motorului diesel. Ca urmare partea de suspensii fatza inclusiv directia se duc repede. Asta e din ce am mai auzit si eu de pe la altii.

parerea mea e ca ai fi iesit mai bine cu o solenza pe benzina si ulterior sa-i pui gaz. La pret tot cam pe acolo ai fi iesit.

Dar daca tot ai luat-o eu zic sa-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. :cheers:
eddie
Pe Solenza pe benzina aveai si a/c,cred ca la modelul asta diesel au uitat sa ti-l dea... :angel:
ncristi
Da.. o sa ai probleme cu partea din fata a trenului de rulare (asta iti spun sigur)...o sa schimbi la bucsi de o sa inebunesti....

Partea buna este ca motorul este fiabil la fel si cutia care provin de pe renault kangoo asta fiind cauza pt care sunt lenese...
O alta chestie placuta este ca motorul este practic insensibil la motorina proasta asa ca nu o sa ai probleme de genul injectoare bulite, pompe etc...
silviu39723
Am un vecin cu o solenza ca a ta.Nu a luat-o din lipsa de bani ci dimpotriva,el avand un 307 si un passat 4motion;a luat-o pentru pescuit si o baga pe niste drumuri nasoale rau.Mi-a zis cam ce s-a scris pe topicul asta,in plus tabla e foarte subtire si ca il trage curentul pe la picoare ,ca i s-au dezlipit chederele la 2 portiere.Consumul e cam mare pentru un motorinar blink.gif ,si e lenesa.In rest numai de bine biggrin.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(silviu39723)
In rest numai de bine biggrin.gif


Adica mai nimic. laugh.gif
V l a d
toate ca toate, da se muta la dacia
mihai38772
Aerul cnditionat nu este montat pe Solenta diesel deoarece nu mai au loc unde sa monteze radiatorul acestuia sub capota . SERIOS
petre43065
poate mai bine te combinai la un Logan aaaaaaaaaaa probabil, dar acum ce sa mai ai grija de ea si sa mearga bine :cheers:
eddie
QUOTE(mihai38772)
Aerul cnditionat nu este montat pe Solenta diesl deoarece nu mai au loc unde sa monteze radiatorul acestuia sub capota . SERIOS

Da,ai citit corect si ai memorie....eu ce-am spus mai sus?
mihai38772
QUOTE(eddie33)
Pe Solenza pe benzina aveai si a/c,cred ca la modelul asta diesel au uitat sa ti-l dea... :angel:


Cam asta ai spus,deci nu ce am spus eu
Eu am spus ca pe Solenta Diesel nu mai au loc unde sa il monteze
eddie
Fiecare intelege ce vrea....se poate spune ca Solenza diesel nu are a/c in mai multe moduri...
adrian41198
La Solenza diesel nici motorul nu prea au avut loc sa-l puna, cu atat mai putin A/C.
Sa speram ca Solenza va fi apreciata mai mult incepand de maine, ca tot si sisteaza productia. :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.