Help - Search - Members - Calendar
Full Version: audi a4 1.8t quatro tiptronik (190 cp) model 2001
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
John41744
ce ziceti de masina aceasta ....este cutia tiptronik potrivita..nu reduce din performantele dinamice ale masinii?
am gasit pe un site un anunt in care era prezentata masina de mai sus si as vrea sa fac niste eforturi si sa o cumpar.....ce ziceti merita(pret=10.000E) ..arata beton si are 50.000km la bord
unde pot gasi mai multe informatii despre aceasta cutie de viteze.
parerea mea este ca masina e un chilipir chiar daca sunt sigur ca e cam gurmanda mult peste 10 l la 100km dar si performantele sunt pe masura!

band.gif
John41744
ma poate ajuta cineva ?
G e o r g e
pretul mi se pare un pic prea mic. cu siguranta nu are 50 000 km sau dc are doar 50 000 atunci a fost lovita sau mai stiu eu ce .

iti va consuma peste 15% in bucuresti.

tiptronicul reduce din valentele sportive ale masinii, dar totusi cei 190cp (150 reali chipuita la 190) se vor simti si ei cumva smile.gif
John41744
ma gandeam eu ca nu prea e potrivita aceasta cutie de viteze ...unde as putea gasi informatii suplimentare despre acest model: date tehnice reprize deceleratii etc.
John41744
ma gandeam eu ca nu prea e potrivita aceasta cutie de viteze ...unde as putea gasi informatii suplimentare despre acest model: date tehnice reprize deceleratii etc.
G e o r g e
de la JE , adica subsemnatul , care se face ca are autocatalogul 2001.
demaraj : 8.6
vit max : 217
consum mediu: 8.2

asta pt A4 2001 cutie manuala, 1.8T 150cp.

pt tiptronic, si chipuit la 190 n-am blush.gif
VIOREL-17
Din ce stiu eu in 2001 motorul 1.8T avea numai 150CP. Doar cele pentru SUA au fost fabricate cu naravasul 190CP. Asa ca s-ar putea ca masina sa aiba specificatii americane ceea ce inseamna ceva dureri de cap sa o inmatriculezi la noi. Chiar si asa, pretul este un pic prea bun ca sa nu trezeasca suspiciuni (numai daca masina e in Marea Britanie poate avea un pret dintr-asta pe cinstite).
Andrei Suzuki
Da..masina sa fie in Marea Britanie si pretu sa fie in lire. biggrin.gif
Nicoara42623
QUOTE
tiptronicul reduce din valentele sportive ale masinii, dar totusi cei 190cp (150 reali chipuita la 190) se vor simti si ei cumva


Nu este chiar adevarat in legatura cu motorul daca ai fi intrat pe siteul audi.de a-i fi vazut ca exista in oferta pt Germania atata versiunea de 163 CP cat si cea de 190 CP, in cazul modelelor mai vechi 150 respectiv 180 CP, deci nu este vorba despre chiptuning neaparat.

Acum in legatura cu cutia tiptronic: este o cutie automata cu poarta secventiala adika permite schimbarea vitezelor in mod manual; aceasta cutie are 5 viteze, si un mod S (Sport), Diferenta de performante intre cutia manuala si cea tiptronic este de aprox 0,3 s.

OBS

Exista si varianta de cutie Multitronic care difera de cea Tiptronic prin faptul ca schimbarea vitezelor se face mult mai lin fara a se simti golul lasat de trecerea intr-o treapta superioara, adika nu se pierde cuplul motor aproape deloc adika nesesizabil in momentul schimbarii. Aceasta este mai lenta decat tptronic dar este si mai putin gurmanda.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.