Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Laguna
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Luc1an
Baieti, intentionez sa-mi iau o laguna 2, tot caut pe forum (si aici si pe autoshow) diverse pareri cu privire la masina asta si in afara de chestii de genul "aia e mai misto, sau aia e mai nustiucum" nu prea am vazut altceva... BTW: as dori sa va abtineti de la comentarii de genul: mai bine ia-ti cutare...Deci, astept opiniile voastre.
marco
este o alegere buna si sa stii ca nu-i caut nod in papura, dar am auzit ca ar cam avea probleme cu suspensiile. in rest nu am auzit ca ar avea probleme. si mie imi plac. eu am strabunica ei, un R 25 iar la gabarit se compara. sint masini comode mai ales la drumuri mai lungi. eu zic sa-ti cumperi, dar ar fi bine sa-i faci un test la o reprezentanta. succes!
Filip
Ce sa spun. Unii au pareri proaste despre masinile frantuzesti dar pina nu incerci una ramii cu aceasta parere. Sunt masini foarte bune iar daca faci o comparatie pret calitate cu o masina nemteasca ai sa vezi ca sunt mai ieftine ca cele nemtesti la aceleasi performante fie ca este Clio, Megane, Laguna I sau Laguna II. Parerea mea este ca merita si ca face banii o Laguna indiferent de parerile "nemtesti" rautaciose.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-06-30 14:05 ]
Luc1an
In general incerc sa ma distantez de parerile "binevoitoare". Acuma pot sa spun ca sint un pic subiectiv pentru ca in momentul asta am un megane diesel, insa dupa destule vizite pe la dealeri si vazut tot felul de masini tot la Laguna ma intorc...
cristianc
QUOTE(Filip)
...daca faci o comparatie pret calitate cu o masina nemteasca ai sa vezi ca sunt mai ieftine ca cele nemtesti la aceleasi performante fie ca este Clio, Megane, Laguna I sau Laguna II. Parerea mea este ca merita si ca face banii o Laguna indiferent de parerile "nemtesti" rautaciose.<BR><BR><font size=-1>[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-06-30 14:05 ]</font>


Exista si o explicatie a prretului mai mic la Renault. Sunt facute in Turcia (cu costuri mai mici ca in Franta) si beneficiza de niste avantaje vamale dupa cumpararea Daciei de catre Renault. Nu stiu daca si Laguna se produc tot acolo.
Masinile nemtesti se produc la mama lor, nu?
petru24712
eu am o Laguna1 si sunt foarte multumit de ea chiar daca este o sw in trafic nu am nici un fel de probleme .Imagineaza-ti ca o Lagunall este cu mult mai performanta.De obicei este bine sa iti cumperi ceea ce te indeamna inima nu lasa sa iti spuna altii ce sa faci,pentru ca tu o cumperi deci tu o conduci.MULTA BAFTA
cristianc
QUOTE(petru24712)
eu am o Laguna1 si sunt foarte multumit de ea chiar daca este o sw in trafic nu am nici un fel de probleme .Imagineaza-ti ca o Lagunall este cu mult mai performanta.De obicei este bine sa iti cumperi ceea ce te indeamna inima nu lasa sa iti spuna altii ce sa faci,pentru ca tu o cumperi deci tu o conduci.MULTA BAFTA


sorry sw=?

Si eu as vrea sa cumpar ce spune inima dar detaliile tehnice sunt si ele importante. nu?
Octavian31752
Luc1an,

Eu am o Laguna 2 de anul trecut din vara (Privilege, 1,9dci dara fara limitator de viteza si fara asistenta la parcare, in rest tot: piele, scaune incalzite, etc...), si pot sa-ti spun ca am fugarit-o pina in Viena si nu a vut absolut nici o problema. Cind am luat masina si eu am inteles ca ar avea ceva probleme cu amortizoarele (trebuie schimbate cam dupa 20.000 km) dar pana acum (am deja vreo 35.000 km) nu am avut probleme cu ele si nici cu altceva.

Cind am luat masina, trebuie sa-ti spun ca am oscilat intre mai multe modele: Mazda 6, Toyota Avensis, Skoda Octavia si VW Passat. Am avut un Passat pe firma (V6 syncro) dar nu pot sa spun este la fel de confortabil ca Laguna, dar evident ca era mai puternic avand in vedere diferenta de motorizari. Cit despre restul (Octavia, Mazda si Toyota) pot sa-ti spun ca am facut un drive test doar cu Octavia si cu Mazda dar m-a convins Laguna mai mult d.p.d.v. al comportamentului rutier. Nu am avut posibilitatea sa conduc o Toyota decit la vreo 2 luni dupa ce am luat Laguna si nu mi-a parut rau ca ales Renault. Despre Opel pot sa-ti recomand sa nu-ti iei. Am un amic care are unul tot din vara anului trecut si a avut o groaza de probleme cu el chiar daca are doar vreo 25.000 cu el: i s-a spart un piston pe la vreo 2.000 km, a schimbat aproape tot trenul de rulare pe la vreo 18.000 km. E posibil sa fi fost ghinionist dar ..... Alt aspect care m-a convins a fost pachetul de siguranta oferit de Laguna pentru ca am o fetita de 1 an si 2 luni.

Cam asta e experienta mea cu Laguna. Pot sa-ti spun ca sunt foarte incintat de ea si acum dupa ce a trecut un an si ceva de cind o am. Eu zic ca nu am aruncat banii dati pe ea.

Si inca o ultima chestie: am fost in Paris acum vreo saptamana si ceva si trebuie sa-ti spun ca am vazut foarte multe acolo, mai mult decit Peugeot sau Citroen. Si destul de multe taxiuri Laguna (in orice tara din Europa de Vest am vazut taxiuri doar masini cu reputatia de a fi foarte fiabile si ieftin de intretinut).

Sper ca cele scrise ti-au fost de ajutor in alegere.

Bafta
ionut32111
Singura problema la Laguna am inteles ca ar fii amortizoare telescoapele cunosc cazuri la 3000km si respectiv 5000km cam devreme nu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.