Help - Search - Members - Calendar
Full Version: peugeot 206sw vs. mitsubishi colt
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
alexandru41692
Nu ma pot hotara, peugeot 206sw sau mitsubishi colt. Va rog sa ma ajutati.
adrian41198
Oferi prea putine informatii. Eu as alege Peugeot 206.
alexandru41692
ca dotari mi-se pare mai interesant mitsubishi colt + consumul putin mai mic. Nu cunosc nimic despre fiabilitate, nu prea sunt mesaje pe forum despre mitsubishi colt. Despre peugeot 206 am vazut multe pareri nu prea favorabile. Nu am testat nici una dintre ele si nu am prieteni cu modelele respective, poate si pentru ca sunt mai de curand lansate in RO. Doresc sa aflu pareri de la cei care au condus cele doua modele.
adrian41198
Ai auzit mai multe pareri "nu prea bune" pentru ca oamenii spun atunci cand sunt nemultumiti de ceva dar omit sa precizeze cand au fost multumiti. Am citit si eu o critica adusa lui Peugeot 307 care m-a distrat. Cica "are portierele prea mari pentru parcare".
Revenind, Peugeot este mai bine reprezentat la noi decat Mitsubishi dar asta nu inseamna ca produce masini mai bune.
Din considerente financiare prefer Peugeot.
Consider ca s-a ajuns la nivelul in care marii producatori ofera masini similare (dpdv al fiabilitatii si dotarilor) la preturi apropiate.
madalina
Mitsubishi Colt este prea nou pentru a exista teste de fiabilitate (se fac pe masini in primii 3 ani de "viata" in general).

Colt a fost masina anului in multe tari, totusi1

Trebuie sa iei in considerare si costurile de intretinere!
Daniel38082
Gandeste-te ca motoarele shi platforma de pe Colt sunt de provenienta Smart (MERCEDES) . Deci zic eu ca problemele cu fiabilitatea sunt in mare parte rezolvate... Pe langa asta colt are mai mult spatiu decat 206 si are un design mai tineresc. beer.gif beer.gif beer.gif
Iulian HondaFan
motoarele pe benzina la Smart sunt de provenienta Mitsubishi, iar platforma este dezvoltata in comun de Mitsubishi si Daimler-Chrysler.

Pe benzina noul Colt este superior lui 206...
adrian41198
Daca vrei ca in urmatorii 2-3 ani sa nu fie prea multe masini ca a ta pe soselele din Ro, cumpara-ti Mitsubishi Colt.
Nu cred ca acesta ar trebui sa fie un criteriu dar ...
sandman
Peugeot clar! La colt nu se gasesc piesem sau astepti prea mult dupa ele.
Andrei Suzuki
Cum nu se gasesc piese? Da ce-i asta?Vreo dacie sau vre-un harb de 20 de ani la care umbli dupa piese prin targuri,parcuri sau magazine?Ai o problema,te duci repede la garantie sau la reprezentanta si gata..
adrian41198
Probabil astepti mult pentru piese de schimb dar cand va fi nevoie de ele? Poate ca atunci Mitsubishi va fi mai bine reprezentat la noi.
Laur007
Romanu-i tot invidios!
Peugeot 206 este "invechit" ca sa zic asa, singurul punct forte ar fi doar un motor diesel ca echipare si un plus de alura sport.
Revenind la Mitsubishi observam o tinuta tinereasca si dotari standard superioare 206-lui, e totusi mai rafinat.
Asteptam pareri de la posesori sau eventual test drive-ri.

:coolspeak:
ncristi
Spune ceva legat de preturi cat costa unul si cat altul....si ce dotari etc...

Oricum mitsubishi este in galeata fiin ultima firma auto nipona cu probleme financiare (si de fiabilitate).Ei spun ca prin colt spera la o revigorare...

Eu am vazut masina si cred ca se insala...
Laur007
Nu stiu cine se inseala, eu raman la parerea mea !
adrian41198
Cred ca toate marile firme producatoare de masini au avut probleme financiare, la un moment dat, dar acest fapt nu le-a impiedicat sa scoata masini de calitate.
Chiar daca "pica" firma, va fi preluata de alta cu putere financiara mai mare si productia va continua (poate sub alta sigla).
Japonezii se adapteaza foarte usor la cerintele pietii asa ca nu cred ca este cazul sa ne facem griji pentru ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.