Help - Search - Members - Calendar
Full Version: benzina euro premium
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Bmw
Am o veche nelamurire legata de benzina de la petrom:
Eu stiu (si daca n-am dreptate sa ma contraziceti) benzina premium fara pb e pt masini euro2 si 1 si are cifra octanica 95 .Acuma problema e la euro premium : Cred ca e euro 3 !?!?!??! sau ma insel sau a fost euro 3 si de la marea ieftinire de acu' vreo luna cand de la 32500 brusc a scazut la 29500 nu mai e euro 3 si daca e de ce nu e mai scumpa ca fara pb .Cineva mi-a spus ca e tot de 95 . Daca e de euro 3 cred ca incepand de azi s-au dus dieselurile fiindca benzina euro 3 - 29.3 motorina euro3 -
27.9 deci la 1400 diferenta trebuie muuuuuuulti km pt. amortizare chiar daca dieselu consuma mai putin.
HalbaSus
QUOTE
27.9 deci la 1400 diferenta trebuie muuuuuuulti km pt. amortizare chiar daca dieselu consuma mai putin.


In cazul unui A4 de aproximativ 100 de cp exista 2 variante:
1.9 tdi - 25.942 euro - 7 litri consum urban -100 cp
1.6 - 24.185 euro - 10.8 litri consum urban - 102 cp

Cei aproape 1800 de euro diferenta de pret vor fi amortizati in aproximativ 50 de mii de km... unii oameni fac atata intr-un an... ce-i drept acesta e un calcul estimativ... ca depinde cat mergi in oras si cat mergi inafara lui... in ce regim de turatie mergi... etc... oricum e clar ca dieselul e mai economic doar pt persoanele care merg mult... daca faci sub 20-30 de mii de km pe an atunci probabil ca amortizarea e prea lunga...
madalina
Ieftinirea carburantilor nu a fost determina modificarea calkitatii sau procesului tehnologic ci de faptul ca pretul bariulului de petrol pe plan mondial scazuse, iar Petrom se folosea de nivelul cel mai ridicat din anul trecut pentru a calcula costurile de productie, coroborat cu scaderea euro si a dolrului (sau intarirea leului).
Nazareno Gabrielli
QUOTE(madalina)
Ieftinirea carburantilor nu a fost determina modificarea calkitatii sau procesului tehnologic ci de faptul ca pretul bariulului de petrol pe plan mondial scazuse, iar Petrom se folosea de nivelul cel mai ridicat din anul trecut pentru a calcula costurile de productie, coroborat cu scaderea euro si a dolrului (sau intarirea leului).


Aproximativ corect.....scaderea pretului la benzina a coincis cu un nivel ff ridicat al pretului barilului de petrol......
De aia, multi dintre noi ne-am si mirat...

Explicatia lor a fost ca noi ne raportam la euro, nu la dolar.......si avand in veder cursul leu/euro, asta a creat un mic avantaj la achizitia de titei....
Bogdan40412
pana la urma euro-premium petrom e euro3? blink.gif

Nu stiu daca ati observat dar euro-premium si fara pb '95 au exact acelasi pret la petrom
Bogdan40412
a incercat cineva petrom 99+ ?
e cumva acceasi cu omv 100 care se vine pe la noi cu un pret cam piperat ...
madalina
aceeasi nu are cum sa fie, omv folosind aditivi proprii, cu aceleasi calitati - cel putin teoretic, da.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.