Help - Search - Members - Calendar
Full Version: peugeot 206 vs clio bicorp vs citroen c3 vs opel corsa
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Nounou
Va rog sa ma ajutati sa ma decid: imi doresc o masina in principal de oras, dar cu care mai pot da o fuga la munte sau chiar outbroad. Am ales clasa mica si am de ales intre:
- peugeot 206 X-Design, 1.4HDI, 70CP - 12.308 EURO DDP
- renault clio bicorp pack authentique 1.5 DCI, 65CP - 12.204 EURO DDP
- citroen C3 X, 1.4HDI, 70CP - 11.777 EURO DDP
- opel corsa enjoy, 1.3DTI, 70CP - 12.358 EURO DDP
Preturile de mai sus includ ABS, AC, inchidere centralizata, airbaguri fata, deci nu prea mai am ce adauga, in afara de alarma si asigurare.
Eu inclin spre Citroen, dar astept parerile voastre. Incercati sa nu imi dati variante de genul: "mai pui 1000 EURO si iti iei ....", 12.000 e tot ce imi pot permite.
Multzam fain!
Tupac
Daca Corsa nu ar fi fost asa sensibila la drumurile noastre, as fi recomanda-o, dar asa as alege C3, e super draguta masinuta :wave: si cred ca e si fiabila, nu am auzit lucruri rele de ea.
wizzard
- renault clio bicorp pack authentique 1.5 DCI, 65CP costa 11.162Euro DDP. Daca mergi pe Clio Bicorp mergi pe varianta asta si sigur nu o sa-ti para rau: pack dynamique 1.5DCI, 80CP - 12.709 Eur. Consum mic la ambele versiuni, putere mai mare la cea de-a doua si echipare bogata. Sfatul meu este sa mergi pe clio. Din punct de vedere al designului Peugeot !
adrian41198
Cred ca poti lua in calcul si Fiesta de la Ford, este mai incapatoare decat altele din clasa ei iar pretul este similar.
Nounou
Tocmai am revenit de la show-room-uri, unde am vazut modelele intre care aveam de ales; se contureaza destul de clar decizia, in finala ramanand C3 si Corsa (in aceasta ordine). Cu C3 chiar am facut un drive-test, super-simpatica masinuta, are un portbagaj destul de generos pentru clasa ei (305l), usor manevrabila. Corsa nu e disponibila, in configuratia propusa de mine, decat in 2,5 luni, cam mult pentru entuziasmul meu!
Peugeout 206 arata fain la exterior, in interior nimic spectaculos (de ex turometrul, vitezometrul erau chiar de prost gust). In plus, sper sa fi fost doar problema masinii din show-room, desi dealerul spune ca nu, cutia de viteze chiar m-a dezamagit! Troncane si se manevreaza parca mai prost decat la o Dacie noua!
Iar Clio Bicorp (fabricat in Slovenia!), e o Dacia putintel mai dichisita si atat!
Sa nu sariti pe mine, comentariile sunt in ce priveste designul, fiindca nu aveam cum testa fiabilitatea in 10 min.
Incerc sa extind putin cautarile la Fiesta, cum mi s-a propus, desi C3-ul, la 12.060 EURO DDP e dotat din plin, cu aceleasi dotari la Corsa mai pun cel putin 1000 EURO, iar la Ford se poate trece usor de 13.000 EURO.
Va tin la curent ...
adrian41198
Este posibil ca C3-ul sa se scoata din fabricatie (sau sa se treaca la un model nou) ca prea fac reduceri de pret. Dar este adevarat ca arata "super" si este bine echipat pentru 12000 euro.
Bafta!
ben41696
in legatura cu fiabilitatea clio-ului bicorp va pot spune ca il am de trei ani,neavand nici o problema cu el pana acum,adica pana aseara,cand in mod suspect mi s-a aprins becul de la ABS... sad.gif modelul care il am eu (clio bicorp 1,4 16v 98cp 2002) e facut in Spania, iar atunci cand l-am cumparat era cea mai echilibrata masina calitate/pretz (din clasa din care facea parte)... ca sa nu mai zic de performante,care la cei 98 de cai, depaseste multe masini cu motor de 1,6...

la forma si mie imi place c3-ul,insa parca e jucarie... smile.gif
Nounou
incerc sa configurez un ford fiesta .. stiti cat/daca sunt accizele?
adrian41198
La cilindree peste 1,6 l apar si accizele.
1,5% la motoare intree 1,6 si 1,8 l
3% peste 1,8 l
Asta este ce stiu eu dar este posibil sa se mai fi schimbat intre timp.
Nounou
Dar cum ar fi pretul reviziilor la Ford (fiesta) fata de Citroen (C3) .. adica banuiesc ca mai mare, dar cu cat (%)? Si la cati km? (C3 la 20.000 km)
G e o r g e
pai masinile cu motoare de 1.6 au de fapt cilindreea : 15xx cc tongue.gif
adrian41198
Cu reducerile de la Ford, poti lua o Fiesta pe la 11000 euro cu ecipare de top - Ghia. Eu spun ca merita. Reviziile se fac la 15000 km sau un an iar preturile cred ca sunt sensibil egale cu cele de la C3.
C3 este model mai nou.
Alegerea iti apartine.
G e o r g e
20 E ora de manopera la ford. 10 E la restul marcilor.

pt ca la ford fie ca e ford , mazda sau jaguar ai acelasi tarif 20 E :evil:
madalina
Nounou, am trecut si eu de 2 ori prin incercarea de a alege o masina din aceiasi clasa
eu am avut cu 1000 de eurro in plus (13000 euro pt pretul DDP). Am preferat sa aleg benzina din cauza ca fac 10.000 de km pe an cu masina, am din clase superioare pemntru iesiri in familie si facnd calculul, imi amortizam in vreo 6 ani diferenta intre modelul pe benzina si cel pe motorina cu aceleasi dotari!

Eu am vrut C3 - foarte dragut! Am vrut drive-test si mi-au adus masina full (cutie hidramata si piele in interior- masina facea vreo 18-19.000 de euro, mult peste posibilitatile mele si mult peste ce merita o masina din clasa mica.

Am citit si pe aici pe forum despre problemele avute de C3. Am verificat si o informatie de aici de forum in ceea ce priveste economia la aceasta masina: partea interioara a capotei nu este vopsita din ratiuni de economie! Acest lucru il vad, dar cine stie pe unde au mai facut economie!

Am mai citit si pe carsurvey de probleme, am aflat ca service-ul este groaznic si am renuntat.

Apoi mi-a placut 206 enorm, dar materialele din interior mi s-au parut extrem de proaste. Plus lipsa de interes a Eurialului, spunad ca 206 e o masina ce se vinde singura, nu au de ce sa se poarte ei dragut cu clientii.

Clio Bicorp - varianta full, 1.5 80CP - am renuntat deoarece este o masina prea comuna in Romania.


Mi-a mai placut Nisan Micra , dar am fost dezamagita de dealer si mi-am luat Yaris.

Prima data am ales Corsa NJoy+optionale si m-a dus la 13.000 fix, dar cu reducere de 1.500.

C3 nu va fi inlocuit curand dar nu are vanzarile asteptate. A fost destul de criticat!
adrian41198
O sa fiu putin off topic.
Madalina, pe ce criterii s-au ales moderatorii? Cum se face ca esti singura "moderatoare" in adevaratul sens al cuvantului?
Revenind, este posibil ca cei de la Ford sa reduca pretul la ora de manopera ca urmare a cresterii numarului de masini vandute/"revizuite" si a pietii. In plus, nu doar manopera se plateste la intretinerea unei masini.
madalina
Despre Ford am o parere proasta, in general, nu ca nu ar exista si exceptii in privinta fiabilitatii. Insa service-ul Romcar are mari probleme in relatia cu clientii. Pana nu vor intelege si domnii de acolo ca ei trebuie sa fie la dispozitia clientilor si nu invers, n-as sfatui pe nimeni sa mearga acolo!

Si nu e vorba numai de tarifele practicate, ci de atitudinea lor!
eddie
[quote="madalina"]

Clio Bicorp - varianta full, 1.5 80CP - am renuntat deoarece este o masina prea comuna in Romania.


Glumesti Madalina, de cand vreau sa conving pe cineva ca masina asta isi merita banii si e cel mai bun raport calitate/pret si toata lumea, ca nu are bani suficienti, ca Symbolul e mai bun, ca are portbagaj mai mare. Nici daca faceai referire numai la Clio Bicorp si nu te credeam,ca e o masina atat de comuna, dar sa stii tu si ce motorizare e cea mai comuna.......De exemplu, pentru 800 de euro diferenta de la 65 c.p. la 80 c.p. , majoritatea au ales-o pe prima, desi culmea, a doua e si mai puternica si mai economica. Majoritatea sunt motorizate 1,9 dci, 1,4 benzina si 1,5 dci 65c.p. Pot sa-ti spun asta, fiindca eu ma uit dupa ele! Ca sa vezi cati cai are asta de 1,5, te uiti pe bandoul lateral, dci are 65 de caluti si dci cu i rosu are 80 c.p.
Si ca sa iti mai aduc un argument, am deschis un topic despre Renault Clio Extreme(dci 80 c.p. de care spui tu) si nu mi-a raspuns aproape nimeni...
eddie
[quote="madalina"]

Clio Bicorp - varianta full, 1.5 80CP - am renuntat deoarece este o masina prea comuna in Romania.


Glumesti Madalina, de cand vreau sa conving pe cineva ca masina asta isi merita banii si e cel mai bun raport calitate/pret si toata lumea, ca nu are bani suficienti, ca Symbolul e mai bun, ca are portbagaj mai mare. Nici daca faceai referire numai la Clio Bicorp si nu te credeam,ca e o masina atat de comuna, dar sa stii tu si ce motorizare e cea mai comuna.......De exemplu, pentru 800 de euro diferenta de la 65 c.p. la 80 c.p. , majoritatea au ales-o pe prima, desi culmea, a doua e si mai puternica si mai economica. Majoritatea sunt motorizate 1,9 dci, 1,4 benzina si 1,5 dci 65c.p. Pot sa-ti spun asta, fiindca eu ma uit dupa ele! Ca sa vezi cati cai are asta de 1,5, te uiti pe bandoul lateral, dci are 65 de caluti si dci cu i rosu are 80 c.p.
Si ca sa iti mai aduc un argument, am deschis un topic despre Renault Clio Extreme(dci 80 c.p. de care spui tu) si nu mi-a raspuns aproape nimeni...
wizzard
Intr-adevar: motorizarea 1.5dci 80 CP nu este intalnita prea des la Symbol - cel mai raspandit model de Clio - cu atat mai putin Bicorp (nu sunt asa multe Bicorp-uri in Ro). Indiferent de caroserie, Clio s-a dovedit o masina fiabila. Fiind spre sfarsitul carierei, producatorul a avut timp sa remedieze toate problemele mici si mari. Avantaje: fiabilitate, costuri scazute de intretinere, consum redus de carburant, retea de service mare etc. Dezavantaj: - o chestiune personala - designul.

Citroen de trei ori nu: fiabilitate scazuta conform plangerilor de pe forumurile auto (nu am avut placerea sa fac cunostinta cu aceasta masina).

Peugeot este o masina frumusica foc (parere personala). Fiabilitate buna (mici exceptii). Minus: piese scumpe.

Corsa: o masina manevrabila, placuta, intretinere si piese la preturi bune.

Fiesta: sunt fan Ford si nu as putea spune ca nu imi place masina aceasta. Chiar nu-i gasesc defecte. Momentan cel putin blush.gif In ceea ce priveste servie-ul... ma abtin.

Raspuns final Clio pentru pret de achizitie, pentru fiabilitate, costuri de intretinere, consum, confort (pt clasa ei) etc. Pentru masini unicat (sa nu aiba si altii), look futurist, tapiterie piele, clima trizonala si altele... nu cunosc. Si nici nu cred ca sunt necesare la clasa asta. "Parerea mea care este" biggrin.gif parerea mea personala ...

PS: Mi-am amintit. Nr 1 in aceasta clasa este Yaris. Ca pret de achizitie insa...
Han.solo
Mai asteptam o luna pana la productie si raspunsul ar putea fi si Toyota Aygo.
Nounou
Off, cat e de greu! Am redus lista de optiuni, dupa ce in prealabil am extins-o, in finala fiind Citroen C3 (dezavantajul designul exclusivist, partea masculina a familiei nu va fi in largul ei la volan) si Ford Fiesta Duratorq 1.4 TDCi Comfort. Deci?
G e o r g e
motivele restrangerii listei ?
Nounou
Am spus mai sus:
- Clio Bicorp e uratel, fabricat in Slovenia, mi-a lasat impresia unei Dacii Solentza putin mai bine pusa la punct. E drept ca la IPSO Otopeni, unde am vazut-o, am fost tratati cu un sictir total, ne-au aratat masina lor (rulata deci), in care, vorba zmeului, 'se simtea miros de om', a trebuit sa sar direct in ea, era parcata in balta, scaunul nu l-am putut regla, maneta respectiva era aproape blocata, etc ..;
- Peugeot 206 - in detaliu raspuns anterior, cutia de viteze sucks, ca si designul bordului;
- Opel Corsa - nu era disponibila decat in 2-3 luni de la data platii avansului
By the way, exista promotie la Ford Fiesta?
madalina
Eduard, eu vorbeam de Bicorp si nu ma intereseaza ca motorizarea 1.5 dci 80CP e mai putin intalnita. Clio Bicorp este una dintre cele mai vandute masini din Romania, pentru Clio Sport nu aveam bani, iar alta varianta in 3 usi nu aduc in Romania...
Tupac
QUOTE(Nounou)
- By the way, exista promotie la Ford Fiesta?

Nu stiu exact, dar din ce pare de aici
http://www.masini.ro/promotie,106,BDT-va-p...u-numai-!!!.htm
s-ar putea sa fie ceva oferte? blink.gif Acum nu stiu daca exista si la ce motorizare vrei tu... blush.gif
Nounou
QUOTE(Tupac)
QUOTE(Nounou)

- By the way, exista promotie la Ford Fiesta?

Nu stiu exact, dar din ce pare de aici
http://www.masini.ro/promotie,106,BDT-va-p...u-numai-!!!.htm
s-ar putea sa fie ceva oferte? blink.gif Acum nu stiu daca exista si la ce motorizare vrei tu... blush.gif


Asta vazusem ... dar eu vreau 1.4TDCi comfort, 68CP.
adrian41198
Ford face reduceri la multe modele deci ar fi indicat sa suni la un dealer si vei afla sigur ce te intereseaza. Plus ca nu mereu oferta de pe site este de actualitate.
In alta ordine de idei, Madalina (cred) a scris ca la Ford ora de manopera este 20 euro (adica de doua ori mai mare decat la alte firme) asa ca ar trebui sa verifici si asta (a nu se intelege ca nu am incredere in informatiile Madalinei).
madalina
La serviceul Romcar ora de monepera este 18 euro+TVA. Problema este ca trag foarte mult de timp. Mi s-a tinut masina si 2 zile in service la o revizie normala +placute de frana+geometrie - ceruta din momentul in care am facut programarea!

La alte serviceuri Ford nu stiu cum e, insa toti cei ce au mers in serviceul Romcar au plecat nemultumiti!

Se pot cauta pareri in sectiunea Ford!
eddie
[quote="madalina"]

Clio Bicorp - varianta full, 1.5 80CP - am renuntat deoarece este o masina prea comuna in Romania

Tu ai spus....si sa stii ca sunt si in 5 usi,majoritatea de la noi, desi sunt sport (si Subaru Impreza e sport si e in 5 usi).
eddie
[quote="Nounou"]Am spus mai sus:
- Clio Bicorp e uratel, fabricat in Slovenia

Eu stiu ca e fabricat in Franta, cel putin al meu Extreme. Subansamblele insa chiar m-am interesat pe un site frantuzesc sunt facute in Columbia, Argentina si Slovenia, nu te contrazic in totalitate, dar daca la numarul de identificare contine literele AFR, e sigur fabricat in Franta.Vezi totusi Clio BICORP dupa 2004 ce dotari are si vezi intr-adevar daca il poti compara cu Solenza.Te invit la o bere si iti arat cam ce poate sa aiba masina asta pe ea. Eu sincer, numai la Avensis am vazut dotari mai multe decat ce are asta pe ea standard (ma refer la Clio Bicorp Extreme).Daca refuzi invitatia la bere, trimite-mi un mp si iti dau ceva date despre ea si vei ramane putin impresionat....

Cam asa arata Solenza?
Nounou
Am intrebat dealerul (la IPSO) si mi-a spus ca e fabricat in Slovenia. Comparatia cu Solenza nu se referea la designul exterior, bineinteles, ci la finisarile interioare. E foarte probabil sa fi fost subiectiva in aprecieri, dat fiind contextul in care am evaluat-o (am spus anterior), dar e greu sa-mi imaginez cum un exemplar mai bine intretinut mi-ar putea schimba radical parerea.
Invitatia la bere o declin, ghici de ce :bandit:
Dar, raman deschisa la alte argumente
madalina
Era vorba de interior. A vazut versiunea autentique!

Eduard, eu mi-am luat toate masinile si in functie de raritatea in Romania.
eddie
Si eu la fel, nu poti spune ca Zafira si Clio Extreme gasesti pe toate drumurile.Varianta mea e Dynamique.
Nounou, m-am prins de chestia cu berea, sorry, dar iti trimit un mp cu niste detalii sa nu deranjam pe aici....
Nounou
Eddie, e ok
Noutati: firma la care lucrez are parcul auto in principal format din Ford Focus, mi-au spus toti: Ford - NO WAY! Cele mai multe au probleme la caseta de directie, nerezolvate in service :bash:
WTF!
Nounou
madalina, de ce ai parerea proasta in general despre ford? adik exista si alte ratiuni in afara de personalul de la romcar (am verificat, sunt fie aroganti, fie mincinosi! - e posibil o revizie la 15k km sa fie pana in 6 mil??)
G e o r g e
sa vedem:(despre FORD)
- calitate slaba a masinilor
- service de tot rasul :
-- servicii proaste
-- manopera scumpa
-- clientul este tratat cu dosul


sa mai conteze altceva in alegerea unei masini ? blink.gif
Nounou
QUOTE(G e o r g e)
sa vedem:(despre FORD)
- calitate slaba a masinilor
- service de tot rasul :
-- servicii proaste
-- manopera scumpa
-- clientul este tratat cu dosul


sa mai conteze altceva in alegerea unei masini ? blink.gif


plizzz, don't mad on me ...but:
Cum ai ajuns la concluzia ca sunt proaste masinile ford?
eddie
Nounou, ai primit mesajul cu detaliile de la mine?
G e o r g e
din parerile celor ce au asa ceva.

pb : caseta de directie, instalatie electrica, calitate materiale interior. asta din pb descoperite si nerezolvate decat f f f f greu .
Nounou
QUOTE(eddie33)
Nounou, ai primit mesajul cu detaliile de la mine?


NOPE
eddie
http://www.argusauto.com/pages/petites-ann...2C%2C%2C%2C%2CM

Daca merge site-ul asta,ai niste detalii tehnice acolo, am incercet eu ce-am incercat mp, dar m-am plictisit...
Nounou
Multumesc, Eddie! E foarte probabil ca vazand modelul indicat de tine sa-mi schimb parerea despre Clio, insa asta ar insemna alta vizita, la alt dealer, alta bataie de cap cu alegerea .... in acest moment decizia e aproape luata, voi merge pe Citroen C3, :1: daca nu se intampla vreo minune pana semnam contractul.
Wish me luck!
Multumesc tuturor pentru suport!
:wave:
madalina
Da e posibil ca o revizie la un Ford sa fie pana in 6.000.000 lei, dar nu la Romcar! Problema este ca au impus un tarif minim la toate serviceurile Ford din Romania destul de mare, dar conteaza ce timp se factureaza o masina si nu numai tariful pe ora de lucru.


Nounou, sincer, intre C3 si Clio, alege Clio, dar nu autentique! E foarte frumos C3, dar mai cautata pareri despre el!

Dar de Nissan Micra ce zici? Sau chiar Yaris, desi motorul diesel de pe Yaris, este mult prea lenes, in opinia mea!
wizzard
QUOTE(G e o r g e)
sa vedem:(despre FORD)
- calitate slaba a masinilor
- service de tot rasul :
-- servicii proaste
-- manopera scumpa
-- clientul este tratat cu dosul
sa mai conteze altceva in alegerea unei masini ? blink.gif


Sa lasam un pic deoparte masinile Ford SH (care intre noi fie vorba sunt destule in Ro) si sa ne concentram asupra modelelor noi. Un Fiesta Ok e pe la 13.000 Eur, un Focus pe la 16-17.000, iar un Mondeo sare putin de 20.000Eur. Pai, la banii astia, ai o gramada alte variante si totusi in Romania se vinde bine brandul Ford. Nu vorbim de masinile aduse de dincolo desi si soferii acestora sunt, majoritatea (evident exista si exceptii), foarte multumiti.

George critica Ford pentru calitate si pentru service. Da, calitatea slaba ii determina pe nemti si romani sa cumpere Ford.

In ceea ce priveste service-ul... Incercati BDT. S-ar putea sa fiti placut impresionati.

Si, ca ultima idee: Un prieten al meu este (era) obisnuit cu Mercedes, Audi, Jeep. Acum doi ani a primit un Ford Mondeo 1999 2.0 136CP care avea 115.000km la bord (sper ca tin bine minte) - primul proprietar il achizitionase de la dealer din Ro. La inceput nu era incantat decat de frane si de puterea motorului. Acum insa ii place la nebunie masina sa zicem in proportie de 99% (exceptie raza de bracaj - parca asa ii zice). Nu mi-a spus niciodata ca Fordul este peste Audi sau Mercedes. Si totusi e indragostit de masina. De ce? Confortul, stabilitatea, faptul ca nu a bagat decat benzina si schimb ulei, consum si as putea continua la nesfarsit. Nici macar unul dintre cunoscutii mei care detin Ford (mai vechi sau mai nou, unele mai ingrijite altele mai putin) nu s-a plans de aceasta marca.
madalina
Cauta topicul Un service bun pentru Ford si vei vedea si pareri negative despre BDT!
sandman
Pai sa o luam pe rand...
FORD - o masina dragutza, destul de fiabila, despre service nu stiu nimic.
PEUGEOT - consuma super putin, piese scumpe, sportiva, service enervant
CITROEN - consum mic, deasemenea, design cool, consum redus, interior futurist
CLIO - masina populara, design modest, daca e fabricata in slovenia e si mai prost, consum acceptabil

Si eu as opta pt un C3. 406 e prea depasit, desi ar fi a 2a optiune. Sa ti-o iei neagra ca arate beton!!!
adrian41198
Care-i ghidusia cu alegerea culorii negru pentru masini?
Eventual sa-ti pui numar "SPP" sau "GUV" si geamuri fumurii. :angel:
madalina
Nu, sa-ti faci abonament pentru spalarea zilnica a masinii...si sa se cunoasca cea mai mica zgarietura ...
Andrei Suzuki
Ghidusia e ca freci la ea pana mori. laugh.gif ca se vede orice urma de mizerie sau de praf. smile.gif
adrian41198
Se pare ca unii nu realizeaza penibilitatea afirmatiilor facute. De parca o masina devine "beton" numai daca o vopsesti negru.
Dar am cam deviat de la subiect.
C3 mi se pare potrivita pentru o femeie. Nu ca nu mi-ar placea sa conduc o astfel de masina (doar conduc masina sotiei - Tico) dar majoritatea barbatilor prefera o masina cat mai mare (oare de ce? :angel: ).
Nu uitata de reducerile care sunt la C3!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.