Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MEGANE 2
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
VALENTIN2
CE IMI PUTETI SPUNE DE O ALEGERE INTRE MEGANE 2 SI PEUGEOT 307?VREAU O PARERE SINCERA,MULTUMESC!
Gigi
Categoric Peugeot 307 este net superior desi lui Megane II i s-a facut o reclama desantata.
Eu le-am vazut foarte de aproape pe amandoua si chiar le-am testat. Incepind de la finisajul interior si a placii de bord si terminind cu motorizarea, Peugeot 307 este mul mai studiat si mai bine lucrat. Forma caroseriei a Maganelui II, este discutabila. Mie unul nu-mi place. Mai ales spatele mi se pare total aiurea.
Oricum la acest capitol gusturile difera.
Parerea mea este ca vei fi mult mai satisfacut de Peugeot.


Luc1an
Acuma sa vin si eu cu o parere pro - megane II: am condus 307HDI a unui coleg si nu am fost deloc impresionat, probabil ca ma asteptam la mai mult. In schimb am condus si un MeganeII 1.6 16V cind s-a facut test drive si am ramas cu o mare parere de rau ca m-am dat jos din masina. nivelul dotarilor si calitatea finisajului sint superioare lui 307-le cu care m-am dat. (vorbim de nivelul de dotare Dynamique). Zilele astea cind am venit de la Constanta nu m-am putut tine dupa un Megane II 1.9 dCi (eu am Megane Classic1.9 dTi). Noroc ca era condus de o gagica si am putut sa vad mai de aproape cum se tine pe drum... de exceptie... iar la pret bate la cur 307-le. (la nivel de dotari similar). Mie la 12400 de euro mi se pare exceptional Megane2 1.5 dCi, consuma 5.6 litri in oras... baga-te!
vlad41255
io am mers cu meganu diesel de 100cp si am fost placut impresionat.are reprize bune,se aseaza bine pe curbe...peugeotu 307 e mai lent
Lord-4
si pe mine ma intereseaza comparatia, dar titlul thread-ului este usor ambiguu smile.gif
din ce am citit pe forumuri inclin spre megane smile.gif
si adevarul este ca-mi place mai mult
inca nu am apucat sa fac vreun drive test cu nici una din ele smile.gif
adrian41198
Pareri personale:
- raportul pret/calitate - mai bun la Megane II;
- calitate - castiga P 307;
- consum - similar;
- service - avantaj Renault;
- design - depinde de gust (eu prefer P 307).
Concluziile le trage fiecare.
La 17000 E as cumpara Nissan Primera, Mondeo sau Avensis (nu neaparat in aceasta ordine).
Gica-6
pai in cazul asta ai putea sa dai cu banul.... biggrin.gif
Alecs
307 e din generatie mai veche..
Grigore32898
din punctul de vedere al stabilitatii megane sta foarte prost ai impresia ca se ridica pe 2 roti in curbe, are suspensiile foarte moi si la viteze de peste 100 nu este indicat sa faci miscari bruste.Aici peugeotul este mult mai fiabil.Intr-adevar la 19000 euro sa ai si xenon si partial pile si multe altele, este ceva dar la 210 kmh s-a aprins becul de la motor pe bord (la megane ma refer) si a aparut pe computer a aparut un msg ca turbina are probleme masina avand 6000 km . Eu personal as alege peugeot .Bafta
ncristi
QUOTE
din punctul de vedere al stabilitatii megane sta foarte prost ai impresia ca se ridica pe 2 roti in curbe, are suspensiile foarte moi si la viteze de peste 100 nu este indicat sa faci miscari bruste.


Grigore taticu' ai mers vreo data cu megane II?

Nu stiu cum este 307 dar despre MII s-au spus o multime de chesti insa numai ca este instabil nu...

Eu am depasit 210 kM/h si pot sa spun ca nu este instabil...la viteza asta este zgomotos (se aude motorul destul de tare) insa nu-si pierde stabilitatea...din contra as spune...

Un plus pt directia electomecanica (?) care te ajuta sa atingi asemenea viteze fara sa fie INSTABIL...

Masina pe care o conduc este un MII 1.6 16v 115HP...
Cornel2
subscriu la ce spune Cristian ...este deosebit de stabila!!!!
Johnny_Bravo
Nu stiu cum e Megane-ul pentru ca nici macar nu m-am sut intr-unul insa, daca te decizi cumva spre 307, nu alege versiunile break sau SW pentru ca nu sunt reusite deloc.
Grigore32898
Poate ca asta care are Meganeu' a avut ghinion este vba despre un 1.9 dci si de curand a fost si la teste de amortizoare si pe spate dreapta i-a aratat 30 % si stanga 28 % nu stiu ce sa zic poate este doar vba de ghinion.
P.S. Eu l-am condus 1 data si am incercat la un semafor din pura curiozitate sa tin frana de mana trasa si sa accelerez stiti faza.. si a atins cu fundul de pamant ..nu am turat-o rau iar la pitesti cand am fost sa-si puna evacuare sport trageau mecanicii de bara de sub ramapa cu un deget si masina tot se misca , nu stiu ce sa zic poate a avut doar ghinion eu cu alt megane nu am mai mers..
Andrei Suzuki
QUOTE(Grigore32898)
am incercat la un semafor din pura curiozitate sa tin frana de mana trasa si sa accelerez stiti faza.. si a atins cu fundul de pamant ..


:ohmy: Cum adica a atins cu fundul de pamant?!?Adica ai incercat sa faci burn-out si a dat cu curu de asfalt?Mi-e greu sa cred asta.Sau poate n-am inteles eu ce vrei sa zici...
V l a d
fara nici un fel de ezitare megane 2. Intreaba-l pe doc cate probleme a avut cu 307. Eu am megane 2 de aproape un an si sunt super multumit. AM mers si cu 307 si nu se compara .... parerea mea
VECTOR
grigore ,aia pe doua roti poate era motocicleta...desi din cate stiu eu renault nu s-a apucat de fabricat asa ceva smile.gif . si din cate mi-au spus ochii mei megane-ul este mai joasa si mai lata decat 307 ,deci centrul de greutate este mai jos ceea ce ma face sa cred ca este si mai stabila in curbe.eu am condus si inca mai conduc ocazional un megane II al unui prieten care nu prea sta prin tara. masina e cumparata in decembrie 2004(1.6l;16v)si pana acum nu am avut nici cea mai mica problema. ai spatiu ,confort,vizibilitate,finisaje de calitate si consum redus.
despre 307 nu pot sa vorbesc pentru ca nu am condus asa ceva.am mers doar cu 206.
VECTOR
si oricum de cate ori ai ocazia si nevoia sa mergi cu 210km/h in romania?
poate doar daca vrei sa te sinucizi... :angel:
ncristi
QUOTE
grigore ,aia pe doua roti poate era motocicleta...desi din cate stiu eu renault nu s-a apucat de fabricat asa ceva


Cum nu?
Rusine...te legi de o speranta a automobilului mondial... biggrin.gif

Totusi iti dai seama ce mecanici sunt in Pitesti misca cu un deget aproape 1.5T...

Nici nu le mai urca pe rampa --unu tine masina in brate si celalti o repara repede....
V l a d
mah eu am aproape 17.000km si nu am schimbat nici un amortizor si nici o flansa de amortizor. Sunt super ok si le-am verificat cand am fost in service.
ncristi
Stai linistit vlad...masinile sunt super OK. Inainte sa-mi cumpar masina am cautat intoate partile (asa am ajuns si la masini.ro biggrin.gif ) am intrebat prieteni, cunostinte (una din ele chear la service renault) si mi-au spus ca pot sa-mi cumpar cu incredere masina.

Eu vroian 1.5dci insa la sfatul unui amic de la service ( si ii multumesc) am ales 1.6 16v si masina merge super...
Intr-adevar au mai fost probleme insa pe acest forum se fabuleaza intens in legatura cu MII.
O sa fi surprins cand o sa ajungi la 50000 si totul o sa fie ok iar pe aici pe site o sa vezi oameni care se abereaza cu trape care zdrangane la "10km/h" (pt cine nu stie asta este viteza de la care pleaca km la MII), cu nustiu ce zdranganeli, cu arcuiri de caroserie, ploua in interior...etc...

Am mai mers si cu alte MII unele cu km bunicei la bord si mergeau f bine fara probleme...

Eu cu symbolul ma apropii de 50000 si nu i-am facut nimic...cred ca totusi MII este peste clio biggrin.gif
Grigore32898
QUOTE(Andrei Suzuki)
QUOTE(Grigore32898)
am incercat la un semafor din pura curiozitate sa tin frana de mana trasa si sa accelerez stiti faza.. si a atins cu fundul de pamant ..


:ohmy: Cum adica a atins cu fundul de pamant?!?Adica ai incercat sa faci burn-out si a dat cu curu de asfalt?Mi-e greu sa cred asta.Sau poate n-am inteles eu ce vrei sa zici...


Nu nu am vrut sa fac burn-out am vrut doar sa ma distrez cu zmortizoarele adica sa se ridice masina de bot si sa se lase doar putzin fortata din acceleratie cu frana trasa ..nuu burn-out nu fac asta cu nici o masina mi-e mila
Andrei Suzuki
De ce ca-i misto. wink.gif
Chiar daca nu ai incercat sa faci burn-out,tot mi se pare exagerat sa dea cu fundu de asfalt...
Grigore32898
QUOTE(Andrei Suzuki)
De ce ca-i misto. wink.gif
Chiar daca nu ai incercat sa faci burn-out,tot mi se pare exagerat sa dea cu fundu de asfalt...


Sincer ..si mie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.