Help - Search - Members - Calendar
Full Version: FIRME CARE ISI BAT JOC DE ANGAJATI !
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Laur007
Pentru cei care sunt la curent cu problema mea de cedare a unei masini a firmei catre mine, dupa achitarea leasingului, dar avansul si ratele sunt achitate de mine din garantiile retinute.

Porcii ( ma rog a se vedea patronul ) nu vor, sa auda de acte la notariat si pe langa asta eu ar trebui sa mai scot lunar din buzunar apox. 130 euro + garantia de minim 100 euro pe care o opreste automat ( garantie care reprezinta 20% din comisionul la negru ).
Eu am cerut si imi pare normal ca atata timp cat nu am un act, sa-mi plateasca el diferenta dintre garantie si rata de leasing. Bineinteles ca nu a acceptat.
In cazul asta eu am spus ca renunt la aceasta modalitate de a-mi recupera garantia ( si de a-si spala el banii la negru ), ceea ce la enervat foarte tare. I-am spus ca vreau garantia in bani, la care mi-a replicat ca o sa-mi ia toate contractele la puricat si o sa-mi scada toate "problemele" ma rog , ne luand in calcul plusurile pe care le-am avut de-a lungul timpului ( 2 ani ).

Vor sa se scoata pe spatele nostru !
O sa va tin la curent, eu ma tin pe pozitie.

P.S. Mi-am adus aminte, nu-mi da posibilitatea nici sa o achit in avans dupa 1 an sau 2, vrea neaparat sa fie sigur ca nu plec din firma 3 ani ( cat e leasingul ) de parca m-ar fi "castigat la zaruri". Nu sunt singurul cu aceasta problema din firma, dar din pacate nu suntem uniti.

offtopic.gif
Laur007
Si iata ca Sambata eu mai si muncesc si nici macar nu sunt platit pentru asta...

wallbash.gif
Dan27
nu inteleg intru totul problema ta,dar oricum sunt alaturi de tine!
stefan_ieu
Laurentiu, iti inteleg pe deplin supararea. Insa problema se pune asa : de ce ai acceptat de la inceput aceasta intelegere daca nu te aveai f bine cu patronul?
Gica-6
Auzi Laurentiu, da' acum nu mai poti sa renunti la combinatia asta ? Adica sa ii bagi undeva cu masina lor cu tot, ca vorba ta, nu te-au cumparat si dupa cate imi amitesc spuneai parca ca te mai platesc si la negru , pe carte de munca ai sal. minim... daca nu gresesc. Ori iti dau masina de servici, ori mai bine sa te lase dupa parerea mea. Adica 3 ani tu platesti rate si cu ce te alegi : o masina care ai folosit-o si in interes de servici ? Poate gresesc, dar spuneai parca ca ai Fiatul din poza ta, mai bine ramai la ala, tu stii mai bine, dar ce faci daca ti-se iveste un loc de munca mai bun peste 1 an ?

Bafta multa !
Laur007
Sunt intru totul de acord cu tine Gica, merci pentru incurajari.
Decat sa stau legat 3 ani, mai bine un om liber pentru ca nu mi-a placut niciodata sa fiu constrans si sa stiu ca am datorii.Consider ca un om bogat este cel care nu are nici o datorie.
Am alternativa sa ma bag la un Matiz pentru ca aici as putea acoperi ratele din garantie, insa ii las sa fiarba pentru ca nu vreau sa le fac jocul, si apoi eu am deja 2 masini cu care ma descurc foarte bine.

:cheers:
lucian14
Trebuie sa vezi care sunt avantajele si dezavantajele inainte sa iei o hotarare!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.