Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ACCIZE 2005!!!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cristian37384
:!: Am citit azi,prin "Ziare.Ro"ca tov. ministru al finantelor a anuntat modificarea accizelor(se vor mari......bineinteles)de la 1Aprilie(sa fie vreo mare pacaleala)si nu de la 1 Iunie,cum fusese stabilit.
Are idee cineva,cu cat ,cum,in ce fel,etc......la sh,noi,samd?????
Cristian37384
Daca n-ati gasit articolul,cauta-ti in "Adevarul"de azi,26.02.2005.

TVA-ul ramane 19%,iar accizele se vor mari,incepand de la 1 Aprilie,si nu de la 1 Iulie.

In rest,la ce,cu cat,cum,nu stie nimeni nimic???????
madalina
Accizele se aplica si multor altor produse, asa ca trebuie vazut la care se refera. se modifica deoarece asa s-a stabilit in acordul cu FMI. De ce avem acord cu FMI? Nu avem suficienti bani in tara si explicatiile pot continua
Cristian37384
Asta cu nu avem bani in tara,o stim noi toti,si stim si de ce nu avem,si unde sunt banii(99%) din ei.
Intrebarea mea era daca stie cineva ,ceva,despre cum cresc accizele la masini importate,noi si sh.
adrian41198
In acest moment nici macar guvernantii nostri nu stiu cu cat se vor mari accizele si nici care va fi lista cu produsele la care vor aparea modificarile. Cert este ca vor creste accizele si, foarte probabil, cresterea va fi in functie de deficitul la buget pe care incearca sa-l ascunda sau sa-l reduca.
Cristian37384
Inseamna ca mai am de asteptat,pana sa mai apara si alte "noutati",ca sa stiu ce am de facut(respectiv de plata)
adrian41198
Din experienta anilor trecuti si dupa parerea mea, abia prin aprilie se vor sti taxele aplicate. Nici macar nu mai este mult pana atunci.
Cristian37384
Multumesc mult.Nu mai ramane decat sa astept"surprizele"lunii aprilie,ca de pacaleala,asa,nu? beer.gif
adrian41198
Cristian, nu vreau sa te sperii sau sa-ti tai din elan dar trebuie sa ne asteptam la cresteri ale taxelor. Au nevoie de fonduri pentru a compensa deficitul bugetar acumulat odata cu impozitarea unica.
Dar se compenseaza (cumva) cu faptul ca leul pastreaza terenul castigat fata de euro.
Cristian37384
Eh,si asta cu "puterea"leului fata de euro,este tot o gogorita "mioritica".

Dar,ca la noi,la nimeni.

Raman cu speranta(ce altceva am de facut-masina este deja comandata)ca accizele nu vor fi......astronomice!!!!!!

Multumesc ptr.sfaturi si incurajari. :wave:
Cristian37384
Ca o completare:am citit azi(nu mai stiu prin care ,de la "Ziare.ro")ca ,la "insistentele"FMI,se va ma jora si TVA-ul ,de la 19%,la 22%.

A mai auzit cineva,ceva?????? :evil: :evil: :evil:
Watcher
QUOTE(Cristian37384)
Eh,si asta cu "puterea"leului fata de euro,este tot o gogorita "mioritica".

De ce spui asta?
Cristian37384
Ptr.ca BNR,cumpara ieftin si vinde scump(adica ,cu alte cuvinte,o treaba jidoveasca)

"Politica"BNR este ,ca dintotdeauna,cea dictata. :wave:
adrian41198
Si eu as cumpara ieftin ca sa vand scump, daca as avea informatiile necesare.
De fapt doream sa spun (intr-un mesaj anterior) ca paritatea euro-leu este cea din urma cu doi ani. Altfel spus, daca doreai sa cumperi aceasi masina in urma cu un an, te-ar fi costat (in lei, ca doar asa se plateste in Romania) cu 10-15% mai mult decat acum.
Watcher
QUOTE(Cristian37384)
Ptr.ca BNR,cumpara ieftin si vinde scump(adica ,cu alte cuvinte,o treaba jidoveasca)

"Politica"BNR este ,ca dintotdeauna,cea dictata. :wave:

Lasand la o parte treaba cu antisemitismul wink.gif tot nu reusesc sa inteleg teoria ta...Ce cumpara BNR eftin si vinde scump? Si mai departe: sugerezi ca leul intarit este un rezultat al unor speculatii BNR? Adica BNR tine cursul artificial ridicat? Pentru ce ar face asta? Leul 'tare' raneste exportul, favorizeaza importul si deci creeaza/creste deficitul extern... De ce l-ar tine pe curs umflat artificial?

In alta ordine de idei: Politica BNR e dictata de obiectivele macroeconomice si de tintirea inflatiei. Ai vrea sa fie haotica/aleatoare?
Cristian37384
Ce este asa greu de inteles?Cumpara ieftin euro,dolari(orice valuta forte),si peste ~doua luni,max.trei,ai sa vezi cat o sa fie cursul.S-a cumparat saptamana trecuta, mai mult de 600 milioane de euro.Daca nu ,scadea ~ la 32500-33000.ACESTA ESTE ADEVARATUL CURS.
Sare dintr-un foc la 42.000-44000/eur,ptr. ca atunci,toata gramada de euroi bagata in bancile si trezoreria din ro(ptr. dobanda,bineinteles)va iesi din tara .Cu dobanda aferenta.
Romania,la ora actuala cred,este printre putinele(ca sa nu spun SINGURA)tara din lume ,unde dobinzile bancare depasesc 10-12;14%.
In USA,de ex.dobinda pe 12 luni este de max.2%,pe an,si nu te atingi de bani CINCI ANI!!!!!
Prin De.,la fel,ca mai prin toata Europa.
Plus ca mai toate tranzactiile care se fac,trec prin banci,acte,forme,etc,etc,CARE SE INREGISTREAZA,si SE TAXEAZA .
Adica,cu alte cuvinte,TOATA LUMEA PLATESTE LA FISC.

Numai la Romanica,BNR da tonul la cursul valutar,taxele si impozitele se string de catre primarii(dar se pierd pe drum)vezi:revelioane Expozitie,Sedii de primarii facute din banii pros....contribuabilului,pardon,etc,etc.

Pomeneai de "ranirea"exportului.CARE EXPORT-graul sta la tarani de peste trei ani(daca nu mai mult)in hambar-bun ptr. soareci.
Padurile-taiate de toti arabii+PSD-ii la gramada,si vandu-te pe nimic,fabricile de mobila(luate si acelea de aceeasi "exportatori")cumpara lemnul pe degeaba,si-l vand scump(de,este PRELUCRAT),si multe altele.Restul,cu fabrici inchise,si vandute strungurile la fier vechi,poate ca ati mai auzit si voi.
Divagam,si nu are rost.Mai cititi prin "ZIARE.Ro" mai ales pe la rubricile de "Anchete"si atunci o sa vede-ti de ce:pe reporterul...X...l-a calcat masina(sau mai bine zis,a dat peste masina),si altele.

Ca sa o scurtez:azi am sunat la unul din punctele vamale din Buc.sa intreb daca s-au marit accizele,taxele,etc.

Raspunsul,tipic Romanesc:NU SE STIE NIMIC PRECIS,mai reveni-ti peste o saptamana....

Cine stie,poate intr-o saptamana,se schimba guvernul,aflam cate case si-a tras marinelul(ca de aceea s-a facut comisie,nu?)si poate se impiedica si mai cade si nenea Base.Asta-i vreo problema????
Am "sarit" mult peste subiect,asa ca....vorba tovarasului LENIN:invata-ti,invata-ti,invata-ti..........ca tot nimic nu o sa aduna-ti.
lucian14
dobanda este 12-13% maxim si este la lei depozite....
la valuta 2-3% mai bine o tii la saltea tongue.gif
madalina
1.Sunteti offtopic!

2.E usor sa-i critici pe toti si toate actiunile, mai greu e sa propui solutii viabile!

3.Desi sunt romanca get-beget, nu accept antisemitismul, xenofobia si discriminarile in general! Cristian, ai un avertisment!

4.Daca vreti sa discutati despre politica, economie, va invit cu cea mai mare placere sa discutati in off-topic!

Aici se discuta despre accize!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.