Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care masina e cea mai buna optiune
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marian41045
Salut,

Foarte greu sa iei o decizie. Azi zici ca o iei pe aia maine mai citesti pe forum si mai vezi probleme ce apar si parca te razgandesti.

Vreau sa achizitionez masina in leasing si nu pot sa ma intind mai mult de 14000 pret CIP (hai sa zicem ca poate o sa fac un efort de 1000 euroi).

Care e cea mai buna optiune? Toyota Corolla, Skoda Octavia 2, Peugeot 307, Renault Megane 2, Ford Mondeo etc.

Nu ma intereseaza unele dotari suplimentare gen tetiere in plus, suport ochelari sau alte porcarii. .... Masina tre sa fie fiabila si sa merite ca pret. Vreau sa stiu din experienta voastra care merita cel mai mult.

Din punctul meu de vedere masina trebuie sa fie fiabila la un pret bun, sa fie destul de mare si apoi sa aiba unele dotari suplimentare pt confort si altele...

Deci ce sa aleg? Deja am dureri de cap cu chestia asta. :bash:

Multumesc mult de tot.

Help meeee!!!!
madalina
Corolla. Intretinerea gratuita 3 ani. Cea mai fiabila, dotari acceptabile.
James Kilowatt
Dintre marcile europene, Opel e cea mai bine plasata. Astra de exemplu e moderna, are un sasiu reusit si tinuta de drum de printre cele mai bune la clasa ei, 5 stele ncap, si diesel fiat cu un cap peste concurenta smile.gif Daca nu ar fi designul cam cuminte, mi s-ar parea compromisul ideal intre performanta, placerea condusului, siguranta si fiabilitate.
Marian41045
biggrin.gif Chiar acum cateva minute faceam o configuratie pe opel.ro la un astra si mi-am zis ca asta e buna. E un enjoy cu motor de 1.6 + cateva dotari gen aer conditionat, computer de bord ... Am ajuns la 14200. Fain. Dar sigur maine ma razgandesc. biggrin.gif
madalina
Marian, o mica sugestie, daca ai timp: de ce nu faci drive-teste cu toate masinile?

Dar cu motorul ales de tine, chiar daca difera dotarile! Bine ai grija sa nu vesi undeva o masina full si altundeva o masina cheala si sa le compari....
Marian41045
Problema e ca nu prea sunt expert la masini. E prima mea masina. Nu am mai condus decat dacia de la scoala de soferi biggrin.gif
madalina
Tocmai fiind prima masina, trebuie sa incerci cat mai multe!
Marian41045
Stiu dar s-ar putea sa nu imi dau seama de anumite diferente care numai un sofer experimentat le poate observa.

Legat de confort probabil ca pot sa-mi dau cu parerea.

Dar o sa merg cu siguranta sa fac teste.
Doru24650
Cat timp ai condus Corolla , Madalina ? Sau e din reviste, teste, etc ? E diferenta , in afara de taxa vamala, intre cea fabricata in Turcia si cea de la mama ei de acasa ? Contez pe parerea ta, sincera.
VECTOR
eu as alege renault. mi se pare o masina foarte buna pentru un pret acceptabil,si care se incadreaza in suma de care dispui tu. am condus un megane sedan 2 nou nout si s-a comportat foarte bine. singura problema - are franele cam tari, si scrumiera e conceputa aiurea.
in afara de asta masina e buna pretul e bun , si intretinerea este mai ieftina decat pentru celelalte variante ale tale.
a doua optiune ar fi skoda.nu am condus niciodata skoda dar am inteles ca oamenii s-au apucat sa faca marfa de calitate si nu se fac de ras.
Alecs
a propos de renault, am citit pe forum ca ar fi costurile de intretinere cam mari..
Han.solo
QUOTE(Doru24650)
Cat timp ai condus Corolla , Madalina ? Sau e din reviste, teste, etc ? E diferenta , in afara de taxa vamala, intre cea fabricata in Turcia si cea de la mama ei de acasa ? Contez pe parerea ta, sincera.

Corolla la noi nu se aduc decat ce se fabrica in Europa: sedan in Turcia si hatch in UK. Cred ca nici in US nu se mai aduc Corolle facute in Japan; probabil din acest an Toyota va face 50% din productie in afara Japoniei. Iar calitatea este aceeasi, spre deosebire de alte firme tot japoneze (Sony la TV); in pretul relativ mare al unei Corolle intra un test riguros al calitatii produsului final. Indiferent ca faci in UK, Japan sau Bangladesh poti urmari rezultatul final prin aplicarea acestui test; orice economie obtinuta prin mana de lucru mai ieftina si eventual mai putin calificata conduce la cresterea costurilor de verificare/returnare; in final pretul autombilului va fi acelasi...
pharao28200
Parerile oamenilor, de aici, despre Toyota si alte masini japoneze este in halu urmator: Daca o iei sa o tii pana expira garantia sunt cele mai valabile masini, atentie mare la detalii, feeling mai mult decat ok. Pb vine daca iese din garantie si trebuie sa cauti piese, nu prea se gasesc, pentru ca de obicei (nu zic ca in 100% din cazuri) trebuie importate, de departe si in concluzie costa mult. Nu prea am auzit lumea sa se planga de fiabilitate la marcile japoneze. Daca crezi ca poti sa o vinzi sau vrei sa o vinzi dupa 3 ani, cat tine garantia in ro, e clar recomandabila Corola, altfel cauta altceva. Si cu riscu sa'mi pun fanii Ford in cap, Fordu e masina pe viata, se vinde greu si se devalorizeaza repede, desi cu ultimele modele poate e nedrept ca sunt destul de reusite.
Alexis35404
eu as alege Mondeo pt ca estecea mai mare ( a doua dupa noul passat din clasa medie); spatioasa, confortabila si tinuta de drum foarte buna. Acum depinde ce vrei de la masina. Vresi una mare ,spatioasa, sau compacta dar cu ceva optionale in plus? Ce motor ai prefera? Vezi noul focus...... arigato.gif arigato.gif arigato.gif arigato.gif
Cornel2
Eu le-as pune in ordinea asta :Skoda Octavia 2
Renault Megane
Toyota Corolla
Iulian HondaFan
topul european la compacte e corolla, mazda3(23) si mitsubishi space... cel american: corolla, civic, mazda3
Marian41045
Salut, am o parere buna despre Toyota Corolla. Trebuie sa merg pe la reprezentante sa vad daca imi place. Problema e ca nu este la fel de stetica decat alte masini din clasa ei. Mie personal imi place foarte mult noul astra dar e cam scump.

Inca nu stiu nimic despre costuri de intretinere dupa garantie dar o sa studiez. Citesc pe forum smile.gif.
Iulian HondaFan
la pretul tau si megane 2 ar fi o valoare buna si costurile de intretinere ar fi mici.

astra, mazda3, octavia2 si civic ar mai intra pe lista ca faine la capitolul "fun to drive".

depinde mult si de stilul tau de viata, cat conduci si in ce circumstante...

m-as uita dupa cel putin un motor de 1,6l pe benzina sau la diesel de cel putin 100CP...
Marian41045
Nu prea am o parere buna despre Megane 2, desi la inceput am avut alta parere. Nu cred ca este acceptabil ca dupa cativa km sa inceapa sa scartie. La bani aia tre sa fie foarte bine facut si se pare ca nu...

Am facut un top al preferintelor (probabil sunt masini si care ar costa mai mult):

1. Opel Astra sau Toyota Corolla
2. Mazda
3. Peugeot 307
4. Skoda Octavia 2
5. Ford Mondeo
6. Megane 2
7. Seat Ibiza
8. Citroen C4
....
Alecs
nu cred ca c4 ar trebui sa fie asa jos.. dupa seat ibiza? blink.gif
madalina
QUOTE(Doru24650)
Cat timp ai condus Corolla , Madalina ? Sau e din reviste, teste, etc ? E diferenta , in afara de taxa vamala, intre cea fabricata in Turcia si cea de la mama ei de acasa ? Contez pe parerea ta, sincera.


Am condus Corolla doar la drive-test. Mi-as fi dorit-o, insa eu am vrut hatchback, iar pentru acest model trebuia sa astept 3 luni, asa ca am luat Yaris-ul ce se afla in vama la Giurgiu.

Corolla de la "mama ei de acasa" (Japonia) nu am vazut! Corolla se fabrica in Europa in Franta, Anglia si Turcia. Exista un studiu ce demonstreaza ca cele fabricate in Turcia sunt superioare din punct de vedere calitativ celor fabricate in Anglia sau Franta!
ncristi
QUOTE
Corolla de la "mama ei de acasa" (Japonia) nu am vazut! Corolla se fabrica in Europa in Franta, Anglia si Turcia. Exista un studiu ce demonstreaza ca cele fabricate in Turcia sunt superioare din punct de vedere calitativ celor fabricate in Anglia sau Franta!


Nici nu ma mira!
Turcii nu mai sunt de mult ce credem noi...doar noi am ramas neschimbati... biggrin.gif
madalina
Si apropo de piese: fabricandu-se in Europa, e clar ca si piesele de schimb sunt aduse tot din Europa. Asa ca e o falsa problema!
ncristi
Nu e chear asa madalina, am inteles ca piesele de schimb au niste preturi de te lasa cu gura cascata...
O cunostinta cu o corolla de 1.4 benzina de vreo 2 ani mi-a spus ca trebuie sa-i schimbe catalizatorul (care vine de fapt iumpreuna cu nustiu ce chestii) il costa aproape 1000E...parea cam nemultumi... biggrin.gif

Informatia nu este oficiala insa daca este adevarat prefer sa schimb un set de amortizoare in plus... biggrin.gif
madalina
Din fericire, eu n-am schimbat pe masina decat uleiul si filtrele (plus usa, bara, oglinda etc cand mi-a fost lovita masina). La tinichigerie au niste preturi imense in service, dar reviziile sunt foarte acceptabile!

Eu m-am referit in special la faptul ca dureaza mult sa aduca piesele si se gasesc greu. Mie mi-au adus o usa intreaga in 7 zile iar aceasta nu este o piesa pe care sa o schimbi frecvent!
Marian41045
Tocmai am fost la toyota si la mzda.

Am vazut Toyota Corolla si Mazda 3.

Partea buna e ca e promotie la Mazda. Imi place cum arata masina asta si sincer mi-a placut mai mult in interior.

Deci Toyota Corolla (SOL) 13990 CIP iar Mazda 3 (TX Sport) 14200 CIP. Care se merita? Dotorile sunt aproape identice. (Motor 1.6, climatronic, computer de bord etc). Cei de la toyota mi-au oferit la alegere pe gratis un set de jante sau airbaguri in plus.
madalina
Din punct de vedere al designului, noutatii, atractivitatii Mazda 3.

Din punct de vedere al fiabilitatii (desi nici mazda 3 nu sta rau), costurilor: Corolla.

Mazda e fabricata in Japonia (taxe 30% la valoarea reziduala in cazul leasingului, un plus la calitate), Corolla in Europa (taxe 0%). La Corolla ai 3 ani intretinere gratuita, la Mazda nu. Nu stiu care sunt tarifele in Brasov la serviceul Mazda, dar aici in Bucuresti ma costa pe mine o revizile normala+placute de frana 25.000.000 lei la Romcar si 13.000.000 lei al Inscut!

Grea alegere, dar eu, intr-un final, cred ca as alege Mazda 3 pentru o persoana tanara,desi costurile sunt mai mari!
Marian41045
Nu stiu cum e cu serviceul Am prieteni care au Ford si o sa-i intreb.

Taxele vamale sunt 0% la Mazda 3 pt ca se fabrica si ea in Europa. Asa au zis cei de la Mazda.

Problema e ca tipa de la vanzari isi cunoaste bine meseria de vanzator. A reusit sa ma induca in eroare. Pretul de 14200 e pt motor cu cutie de viteze automata wink.gif naspa cea manuala costa 15650.
madalina
Mazda 3 fabricata in Europa blink.gif ? Nu am timp acum sa caut fabricile mazda..
Marian41045
Scuze in Japonia. Asta voiam sa zic. Dar mi-a zis ca pt motorul asta nu sunt taxe.

Am o intrebare. Concret ce inseamna 3 ani de service gratis? Cat ma scuteste de la plati? (aproximativ)
Iulian HondaFan
e anormal ca cea manuala sa fie mai scumpa decat cea autumata. e posibil ca motorul sa fie de provenienta europeana pentru ca provine de la Ford. motorul de 2,3 este de conceptie Mazda, nu stiu sigur de cel de 2,0l dar cred ca e tot Ford dar este f. performant...

la 1,6l cred ca motorul Corollei este mai bun si mai nou tehnologic ( are VVT si VTEC-ma rog, versiunea Toyota a VTEC) in consecinta mai eficient si mai puternic, iar demarajul este cu aproape o sec mai bun la Corolla 1,6. La manevrabilitate Mazda3 este insa superioara, interioarele ( cel putin la cele de pe piata americana) sunt similare.

chestia cu service-ul pe 3 ani cred ca inseamna 4-500 euro daca faci peste 15000km pe an...
Marian41045
Confuzia cu cutia de viteze automat am facut-o din cauza site-ului mazda.ro. La ei pe site motorul 1.6i R4 DOHC apare cu cutie automata dar se pare nu e numai cu automata.

Deci reducerea e doar de 500 euro. Adica mai nimic pe 3 ani de zile.
LAZAR41225
QUOTE(Marian41045)
Nu prea am o parere buna despre Megane 2, desi la inceput am avut alta parere. Nu cred ca este acceptabil ca dupa cativa km sa inceapa sa scartie. La bani aia tre sa fie foarte bine facut si se pare ca nu...

Am facut un top al preferintelor (probabil sunt masini si care ar costa mai mult):

1. Opel Astra sau Toyota Corolla
2. Mazda
3. Peugeot 307
4. Skoda Octavia 2
5. Ford Mondeo
6. Megane 2
7. Seat Ibiza
8. Citroen C4
....



nu scartaie decat putin pe drumuri proaste, si cred ca si alte masini fac la fel

oricum nici o masina din acest top nu are dotarile pe care le are megane-ul
Marian41045
Tot ce stiu e de pe forum in legatura cu scartaiala. Si totusi nu am auzit la alte marci.

Faza e ca Megane are dotari de care nu am neaparata nevoie, sau pe care nu o sa le folosesc niciodata. In plus mie imi place mult cum arata alte masini care in plus sunt mai fiabile. Si fiabilitatea e pe primu loc.
Iulian HondaFan
la preturile actuale si cu promotia de la Toyota si tinand cont de cerinta de fiabilitate se pare ca alegerea optima este Corolla 1,6VVTi...
Marian41045
Cam asa pare pana acum. Mai tre sa trec si pe la Opel sa vad ce oferte sunt la Astra. Poate cine stie o sa am o surpriza.

Am vorbit cu un tip de la Mazda (nu cu vanzatoarea biggrin.gif ) si se pare ca sunt taxe de 30% la valoarea reziduala. Pacat ca imi place masina si m-am simtit mult mai bine in ea decat in Toyota.
Iulian HondaFan
mazda 3 e mai buna dar cu motorul de 2,0l...
Nazareno Gabrielli
Marius, majoritatea romanilor fug de motoare mari, din cauza consumului.

Nu prea se vand aici masini cu motoare de 2000cmc.
Iulian HondaFan
mazda3 2,0MZR consuma 7,5-8l% mixt. pe autostrada la 120km/h sta chiar in 6l%... nu e decat f. putin peste un 1,6...
madalina
promotia la toyota inseamna ca toate reviziile timp de 3 ani sunt gratuite - a ostat undeva Zefir, cred, detaliat ce inseamna. La fiecare 15.000 (pananacum reviziile se faceau la 7500 de km) economisesti aproximativ 3 milioane. Tot ce se schimba la o revizie in mod normal e gratuit!
Marian41045
Cred ca m-am hotarat. Pana la urma o sa merg pe masina germana. smile.gif Imi place mult opel astra H, si dupa vizita de la opel m-a impresionat mult. Ce sa zic.... frumoasa rau. Imi palace si 4 ani de zile cred ca masina aceasta o sa ma satisfaca biggrin.gif.

Deja m-am stresat prea mult .... (normal prima masina). Ramane astra H. Am ajuns la un pret de 14600 si primesc un discount de 500. Am pus tot ce am nevoie pe ea. E varianta Cosmo de 1.6 cu ceva pachete pe langa.

Eu zic ca e o alegere buna. Doar e masina din 2004 wink.gif
Iulian HondaFan
e o alegere f. buna cred, Corolla ar fi fost un pic mai rapida, cu consum mai mic si probabil mai fiabila, dar diferentele sunt mici. Astra H e sigur mai manevrabila, are crash test mai bun si e mai "fun to drive"...

in plus daca iti iei Astra ai o groaza de amici pe forum...
madalina
Marian, ai facut drive-test? Trebuie sa te simti tu bine la volan in primul rand! Nu lua masina fara drive-test!

Stai linistit ca si la a 10-a masina tot stresat vei fi (bine, daca vei avea puterea fnanciara dew a schimba o masina la cateva luni stresul va disparea cu totul)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.