Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Acte preluare masina firma dupa achitarea leasing-ului
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Laur007
Mai precis este vorba despre achizitionarea unei masini in leasing de catre firma dar banii de avans si ratele constituie garantii pe care firma le-a oprit sau urmeaza sa le opreasca de la mine ( bani la negru ).
Am nelamurire cu privire la actele pe care trebuie sa le fac cu firma in conditiile in care masina este pe numele firmei si eu platesc ratele, mai precis cum pot fi mai sigur ca imi va reveni masina dupa achitarea integrala a ratelor ( chiar si inainte de termen ).
Ma poate ajuta cineva, v-ati mai lovit de asemenea situatii!
stefan_ieu
Atata vreme cat masina este pe numele firmei, scriptic ea plateste ratele (facturile sunt scrise pentru acea firma). Asa ca, din punct de vedere legal, tu nu ai nici un amestec (dupa cum ai si spus, banii sunt dati la negru firmei care plateste masina). In aceste conditii tu nu ai nici o garantie ca firma iti va da masina la sfarsit si nici nu cred ca poti sa faci vre-un act de genul asta.
In plus de asta, masina fiind in leasing, nici nu e proprietatea firmei. Cu atat mai mult firma nu poate sa semneze cu tine vre-un contract referitor la acea masina.
Laur007
Si totusi am inteles ca exista o varianta cu acte la notariat in care sa fie specificat sau prin care firma se obliga sa imi cedeze masina dupa achitarea integrala a ratelor.
Acum nu stiu care ar fi motivatiile ( banuiesc ca trebuie specificate ) pentru care firma s-ar obliga sa-mi cedeze masina.
madalina
Daca ar face acest act la notariat, s-ar obliga sa vanda un bun care nu-i apartine! Exista un risc mare sa nu iti dea masina la finalul leasingului, asa ca nu te baga in asa ceva decat daca esti1000% sigur de credibilitatea si seriozitatea celor ce au firma.
Laur007
As putea face un precontract de vanzare-cumparare prin care firma se obliga sa imi vanda masina la un pret derizoriu? :ban:
madalina
E aceeasi problema: nu poti face pre-contract de vanzare cumparare asupra unui bun pe care nu il detine vanzatorul! Asa eu m-as putea obliga sa vand apatamentul in care stau cu chirie!
Laur007
Inteleg insa firma va deveni proprietara in momentul achitarii integrale a ratelor, nu vad de ce nu ar putea fi precizat acest aspect in contract/precontract adica in momentul achitarii integrale a ratelor se obliga sa-mi vanda masina.
madalina
Laurentiu, nu am studii de drept, dar cred ca valoarea contractului este nula!
Laur007
:flower: Merci pentru raspunsuri - prompte - , insa eu se pare ca nu prea am cum sa-mi recuperez garantiile oprite, pentru care un am acte.
Pana la ora actuala am de recuperat 2600 de euro si in 3 ani or sa se mai adune in jur de minim 4000 euro.
Totusi e momentul, sa ma acopar cu niste acte legate de obligativitatea firmei, de a-mi ceda masina dupa achitarea leasingului.

:help:
stefan_ieu
Laurentiu, leasingul nu il obliga pe utilizator sa cumpere la sfarsit masina de la dealer.
Te inteleg ca ai vrea sa se poata, dar nu cred ca ai nici o sansa sa reusesti asa ceva. Eventual mergi la un notar si intreaba. Este ca si cum ai spune sa facem un contract in care sa ma obilg sa iti vand masina pe care o voi cumpara peste 3 ani. E cam ciudat.

Daca firma asta nu e de incredere si vrei sa iti iei toate masurile astea de precautie, de ce te tot chinui atat si nu iei masina pe persoana fizica?
Watcher
Pentru ca nu are 'credit' smile.gif
Adica e foarte posibil ca firma de leasing sa nu-i accepte dosarul.
Pentru ca nu are veniturile pe cartea de munca, etc. mii de motive.
Laur007
In aceste conditii va dati si voi seama ce sume sunt trecute in cartea de munca! wallbash.gif

Totusi eu am de recuperat niste bani pentru care am muncit ( e adevarat uneori am stat pe forum ).
Intre timp am trimis niste intrebari pe la diverse firme de avocatura si iata urmarea:


Stimate domn,
Cred ca cel mai corect ar fi sa incheiati un contract cu firma
respectiva, eventual chiar anexa la contractul individual de munca, prin
care sa se mentioneze ca dupa o anumita perioada, masina pe care o aveti in
folosinta va intra in proprietatea dvs.
Este o situatie legala si sunt convins ca juristii firmei vor putea gasi
formularea ceqa mai adecvata.





Stimate domn,
noi va putem furniza mai multe variante urmand ca dvs. sa optati pt.varianta
optima.
1.sa faceti contract de imprumut cu firma urmand ca la finalizarea acestuia
firma sa va dea fie contravaloarea contractului fie masina.
2.cu 2 luni inainte de finalizarea contractului firma sa renunte la contract
in favoarea dvs.asa inseamna ca ati plati dvs. ultimile 2 luni de contract
iar acesta va trece pe numele dvs. direct.
3.in cazul in care nu s-a incheiat inca contractul de leasing va informam ca
si dvs. ca persoana fizica puteti sa faceti contract de la inceput pe numele
dvs.daca optati pt. aceasta varianta ,il puteti contacta pe domnul CRISTIAN
MANEA la nr. de tel.3355781 ,0722335366.



Stimate Domn,
Puteti semna cu firma un antecontract de vanzare-cumparare prin care aceasta
se obliga ca la sfarsitul leasingului sa va vanda dvs masina la un pret
derizoriu.

AV. IONUT STROEA


:scratchchin:
stefan_ieu
1. Parea mea e ca acel "antecontract de vanzare-cumparare" poate fi anulat oricand de catre firma.
2. Partea cu ultimele 2 luni de leasing sa fie platite de tine - pai asta si vrei, nu? sa fi sigur de acum ca la sfarsit iti vor da tie masina => asta nu e o solutie pentru problema ta.
3. Contractul cu imprumutul, asta e cel mai plauzibil, dar nu stiu daca firma va fi de acord. Eu in locul lor n-as fi.
4. Anexa la contractul de munca - asta e cea mai plauzibila varianta.

Am inteles ca deja e in derulare leasingul. De ce nu il preiei tu? Am inteles ca e mai usor (dpdv al cerintelor) sa preiei un leasing.
Laur007
Sunt cel putin 2 probleme care imi vin acum in minte:
1. Firma trebuie sa-si justifice banii la negru ( in loc sa mi-i plateasca ii trece pe cheltuieli );
2. Leasing-ul urmeaza sa se deruleze, acum se dezbat variantele de intelegere intre parti ( eu si firma ); conform veniturilor de pe cartea de munca nu pot dovedi ca sunt solvabil. Oricum nu stiu care sunt conditiile de preluare si firmei nu cred ca-i convine.
Watcher
Eu stiu ca se face cu contract de imprumut manevra asta.
Situatia e avantajoasa pentru toata lumea wink.gif
Laur007
Nu inteleg, imprumut cu ce sau cine imprumuta eu sau firma, da-mi te rog cateva explicatii sau pune-ma in legatura cu persoane care au mai intalnit asemenea situatie.
:ewpu:
Watcher
Firma se imprumuta cu valoarea ratelor de la cineva deci trebuie sa dea la sfarsit banii respectivi inapoi.
Nu pot si nici nu vreau sa spun mai multe pe forum.
Laur007
Merci, oricum Watcher.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.