Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se importa o masina straina?Cat ar costa?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
englezul40917
Am mare nevoie de niste explicatii cu privire la importul de vehicule straine in Romania.

Actele necesare inmatricularii le-am gasit la adresa:

http://www.autoparc.ro/legislatie/regulament328/cap51.php

ele ar fi:
- fisa de inmatriculare semnata, dupa caz, de actualul si de fostul proprietar, cu vizele care atesta plata taxei pentru mijloacele mecanice de transport si a primei de asigurare prin efectul legii;

- cartea de identitate a vehiculului, prevazuta cu elemente de secretizare aplicate de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman" ;

- dovada de plata a taxei de inmatriculare;

- dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv (pentru inmatricularea permanenta) sau temporar (pentru inmatricularea temporara), in cazul autovehiculelor si al remorcilor dobandite din strainatate.


insa, caut pe Internet de zile si nu reusesc sa gasesc nicaieri "estimatii" sau "explicatii" la ceea ce ineamna : formalitati vamale de import definitiv.

CARE SUNT CONDITIILE MINIME CE TREBUIE INDEPLINITE DE VEHICUL?
ex: anul minim de productie/inregistrare in tara de origine,EURO 3,alte conditii...

CAT REPREZINTA TAXELE VAMALE?ex: procentaj in functie de capacitatea motorului,an de fabricatie,etc.
De exemplu: un AUDI TT Coupe - model an: 2000
- inregistrat in Anglia: 2001
- capacitate motor: 1800cc
- kilometraj: ~60000km
- valoare: ~ 12000 EURO
Cam cat ar putea sa ma coste taxele vamale si cum se calculeaza?
obs:volanul e pe partea stanga ca in Romania biggrin.gif , nu ca in Anglia

Ce alte cheltuieli "SUBSTANTIALE" ar putea interveni in procesul de inmatriculare?

....orice alte informatii sunt mult apreciate...

AM VREO SANSA REALA SA ADUC/INMATRICULEZ MASINA ASTA IN ROMANIA? AR MERITA? blush.gif

Va multumesc anticipat si promit raspunsuri/informatii viitoare la sfaturi/intrebari!
Alecs
vezi in sectiunea financiar ca exista un topic sticky care se cheama Calculator de taxe vamale
madalina
Gasesti majoritatea informatiilor in Financiar, acolo unde este si locul acestui topic!
englezul40917
Mersi fain de ajutor...deci la o masina ca cea de care vorbesc eu m-ar costa doar vreo 1500EURO s-o inmatriculez???

Pare prea simplu...Ma insel???
Alecs
QUOTE(englezul40917)
Mersi fain de ajutor...deci la o masina ca cea de care vorbesc eu m-ar costa doar vreo 1500EURO s-o inmatriculez???

Pare prea simplu...Ma insel???


nu te inseli.. taxele se caluleaza in functie de motor si anul de fabricatie, dupa cum ai vazut.. succes la cumparare si sa ma dai si pe mine o tura cu tt-ul beer.gif
englezul40917
biggrin.gif ...da....Merci Alecs

Eu ma gandesc pe bune sa fac miscarea cu TT-ul...Masinile sunt mult mai ieftine aici(Anglia) si nici nu te intepi cu vreo rabla cu registri(kilometrajul) modificati de prin Romanica.Am inteles de la niste tovarasi ca ai putea gasi un TT in romanica cu vreo 15000 EURO....treaba e daca pot avea incredere sau e teapa...aduse de prin italia,germania...etc...pot avea o istorie destul de dubioasa...

Pe mine ma costa aici un TT vreo 10000 - 12000 EURO si stiu ca mai are viata in el...Treaba ar fi ca trebuie sa-l inmatriculez in Romanica... blush.gif ..ceea ce nu este totdeauna usor...

Este vreo limita la cate masini poti inregistra intr-un an???..Ar fi interesant de vazut daca pot scoate si ceva material din asta....
madalina
La formalitatile de inmatriculare trebuie sa treci pe la un CEC pt taxa de talon si taxa de numere. Apoi treci si pe la taxe si impozite locale unde se ia in evidenta masina si platesti o taxa si impozitul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.