Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda 3 vs Oct 2 vs golf V vs Citroen C4 vs Astra vs Corolla
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Silviu40829
a?..ce ziceti de asta? biggrin.gif ..o batalie a clasei compacte
ce ati alege?
..dupa cum vedeti nu am inclus Megane II si 307..si cred ca se stie dc biggrin.gif
Lord-4
cred ca Octavia 2 este castigator in mod cert smile.gif
ncristi
Mazda 3
ncristi
QUOTE
..dupa cum vedeti nu am inclus Megane II si 307..si cred ca se stie dc biggrin.gif


De ce?
Cornel2
Eu cred ca octavia 2!In alta ordine de idei megane si pejo de ce nu?!?
Andrei Suzuki
Pentru ca sunt masini frantuzesti-->nefiabile,si daca ai noroc nu sunt facute nici in Franta-->proaste. laugh.gif
Han.solo
Corolla all the way.
Nr. 1 in fiabilitate si customer rating inclusiv in Germania, motoare diesel mult mai silentioase decat O2; pret decent pentru calitatea/fiabilitatea oferita.
Tinuta de drum excelenta, interior superior calitativ fata de clasa din care face parte; garantie si service excelente.
Astra si O2 sunt la inceput de drum, sunt promitatoare (cel putin O2 este mai bine vazuta decat Golf-ul) si pentru cei cu tenta mai sportiva recomand O2.
Mazda 3 dupa mine este imediata optiune dupa Corolla; sper insa sa fie conforma standardelor Mazda de fabricatie si nu Ford...
C4 are multe inovatii tehnologice interesante si ca firma este OK ca fiabilitate; nu stiu insa acest model cum se comporta in timp.
De remarcat ca la fiabilitate conteaza doua aspecte:
1. Sa nu te lase in drum din motive neimputabile tie (cel mai important).
2. In conditiile respectarii pct. 1 sa nu apara alte neplaceri (de ex. sa se strice AC, oglinzile electrice, etc).
alexandru-179
Cred ca cea mai buna alegere din punct de vedere performanta/calitate /pret ar fi Octavia II. E o super masina! Bafta :coffee:
Iulian HondaFan
Mazda3 si Focus2 sunt alegerea mea la ora asta in acesta segment dotate cu motorul de 2,0l MZR conceput de Mazda si adoptat si de Ford (Zetec).

Mazda3 se face in Japonia, deci nu trece prin procesul tehnologic de compromitere a unor masini f. bine proiecate printr-o asamblare cu picioarele si un control al calitatii sub-medie specific uzinelor Ford...
mike.omega
Si Octavia 2 ce cauta? ca biata de ea e o clasa mai sus biggrin.gif
Dupa mine ar mai ramane Corolla si C4 dar e greu de luat o decizie... whistling.gif
Silviu40829
marius, si eu tot la mazda 3 ma gandeam..vroiam sa vad parerea voastra.Nu stiu care sunt motivele celor care au ales O2 "clar"..
cat despre renault si peugeot.......e clar...nu sunt fiabile !
ncristi
Octavia in curand o sa fie parte integranta a istoriei nationale...
In cartile de istorie o sa apara alaturi de mircea cel batran, vlad tepes,octavia I, ptre roman, passat, ion iliescu, andrea esca si octavia II...
ncristi
... si mihai viteazul...
Andrei Suzuki
Hai maa,si pe domnul "sa traiti bine" nu il pui?Merita si el... laugh.gif Da hai ca suntem off-topic si pana acum n-am nici un avertisment.Si nici nu vreau. smile.gif
Iulian HondaFan
QUOTE(Jag-Fan)
Si Octavia 2 ce cauta? ca biata de ea e o clasa mai sus biggrin.gif
Dupa mine ar mai ramane Corolla si C4 dar e greu de luat o decizie... whistling.gif


Octavia e considerata tot clasa compact fiind pe platforma A5 a VAG cu Golf5 s.cl...
stefan_ieu
Unde mai pui ca si la pret se incadreaza tot in aceasta clasa biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.