Help - Search - Members - Calendar
Full Version: diesel aspirat-merita modificari?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Peugeot
cristi40823
ola! am si eu o (mare) dilema si poate ma lamureste cineva: am de ales intre un peugeot partner 1.9D aspirat (70 CP), din 97, cu 170 000km, ingrijit, fara nici o problema pe care il primesc moca de la daddy si un Logan ieftin(pana in 7000 E), la care sa platesc eu avansul. As inclina spre peugeot (motive: economic, confortabil, AC si mai ales ca e de pomana) dar mi se pare cam puturoasa (nu sunt genul sportiv, dar am totusi pretentia sa merg macar lejer cu 140 pe autostrada.)
So, se poate face un chiptunning pt un diesel aspirat, eventual si alte modificari nu f scumpe (filtre, etc...) ca sa creasca puterea pe la 80-90CP?Sau ii pot schimba motorul cu un 2.0 HDI SH? Please, trebuie sa ma hotarasc repede....Tnks!
Vasile5
Nu stiu de ce esti nemultumit de peugeot 206 1.9D..eu am unul din din 2002 si sunt multumit,sa stii ca viteza prinde,nu am probleme,numai sa pui motorina buna+ulei bun(esso),nu am complex de inferioritate pe nici un drum din Romania..chiar daca mi se intampla sa ma depaseasca chiar si un Trabant..am mers cu cel mult-ca sa-l incerc-cu 150 la ora,dar sa stii ca la nici un diesel nu e bine sa supraturezi-fie el cat de supraalimentat-pt ca bagi motorul in mormant(dupa un nr de km iti bate ca un ciocan). Acest motor trebuie sa-ti mearga in conditii normale pana la 500 mii km-alta treaba daca nu tii masina pana atunci. Drumurile noastre sunt deosebit de proaste si orice masina sa ai,viata ei aici se scurteaza din start....MULT SUCCES..Mie imi place micul Leu... Vasy
G e o r g e
vasile este vorba de un PARTNER nu de 206 !

eu zic sa iei pejo ul sa ti banii de modificari si peste vreo 2 ani sa-ti iei o masina mai de doamne ajuta. nu are rost sa schibi motorul, iar motorul aspirat la fel , nu merita investit in el .
Vasile5
....da ai dreptate..era vorba de un partner nu de un 206... blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.