Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Honda CR-v 2.2CDTi vs Toyota RAV4 D-4D
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Gugea40182
[/color][color=#444444]
Este vorba despre modelele 2005. Ce ati alege? Daca cineva are aceste masini as vrea sa stiu ce puncte forte au si ce puncte slabe?
Daniel38082
Nu am nici una dintre aceste masini, dar din ce am citit modelul anterior de la honda avea ceva probleme cu tractiunea integrala pe care am auzit ca le-au rezolvat. Daca asa e , eu iti recomand acest model pt ca dieselul lor este net superior fata de cel de toyota. Daca iti cumperi honda trimite sa trimiti si tu niste poze... :cheers:
Alecs
eu iti recomand sa mergi cu honda.. am mers cu rav4 si nu mi-a placut.. mi s-a parut cam inghesuita si rigida.. crv-ul are clasa! sau poti merge cu un santa fe.. fa si tu un test drive si te hotarasti garantat
Iulian HondaFan
clar Honda. 2,2 CDTi este superior 2,0D4D.

sistemul AWD al Honda era si inainte un pic mai bun chiar si cu acea intarziere de cuplare a rotilor din spate ( CR-V este AWD in conditii normale, rotile din spate se cupleaza numai daca exista nevoie de mai multa tractiune).

CR-V este si mai mare/incapator si asamblat in Anglia, deci vine fara taxe vamale. RAV4 este insa mai manevrabil fiind mai compact si mie imi place mai mult ca design.

No offense, dar Santa Fe, exceptand spatiul interior mai generos, nu e la nivelul celor 2 de mai sus.
Alecs
QUOTE(Marius-Iulian)
...
No offense, dar Santa Fe, exceptand spatiul interior mai generos, nu e la nivelul celor 2 de mai sus.


poate ca off roader, dar ca si confort, e clar superioara lui rav4.. probleme are la rapoartele din cutie care am inteles ca nu sunt tocmai optime, dar poate la varianta noua le-au schimbat.. parerea mea..
Iulian HondaFan
iti respect parerea dar permite-mi sa nu fiu de acord...

toate sunt soft-roader...

ma refer la motoare, transmisie/AWD, tinuta de drum, manevrabilitate, fiabilitate, consum. Santa Fe probabil ca are suspensii mai moi si de aceea e mai comfortabila, dar, cum spuneam, RAV4 sta mult mai bine pe drum.
Alecs
te cred pe cuvant.. si la fiabilitate iar cred ca ai dreptate.. dar totusi sunt din clase diferite.. rav4 mi se pare mai mica si mai pricajita.. ti-am spus, am mers cu amandoua, cu hyundai-ul mai mult si mi-a placut super mult.. rav4 nu mi-a placut.. probabil tine de gusturi.. la honda nu ma bag ca nu am mers cu ea, doar am admirat-o si mi-a placut mult..
Bmw
100% Honda . E incomparabil mai buna ca toyota . E mai mare , mai puternica si nesemnificativ mai scumpa. Motoru e de 100 de ori mai bun si in plus ca aspect exterior honda rules. Poti spune ca am idei preconcepute dar pt. mine rav4 e masina de domnisoara. Eu nu vad barbat de 25-40 ani intr-un semi-soft road (rav4).
Gugea40182
este mai performant sistemul 4x4 de la BMW X3 decat cel de la CR-V; am vazut si o oferta de la X3 motorizarea de 2.0 l diesel(poate cu cateva optiuni mai putine) si cu toate taxele ar fi cat o Toyota RAv4 diesel.
ce spuneti?
G e o r g e
ca nu cred . poate la pret DDP dar in rest ... nu prea cred.
Gugea40182
da, bineinteles la DDP
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.