Help - Search - Members - Calendar
Full Version: C4 vs Megane
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Stoican40788
Pretul este asemanator, la care sa ma bag? blink.gif

John
G e o r g e
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=32428 de ce ai deschis 2 subiecte ? unul la renault unul la citroen cand asta e subiect de VERSUS ? blink.gif
ncristi
Megane este probabil ce-a mai controversata masina de pe acest forum...
Parerea mea ca posesor de megane este ca este o masina exceptionala mai ales pt. romania insa C4 este o creatie noua care mie personal imi place ffff mult atat la exterior cat si la interior ...
Criticile din afara lauda masina si probabil ca va fi bun best seller in afara asa cum a fost mai toata gama citroen...
Insa pt ca noi ne aflam "in afara lumii" nu poti sa sti cum reactioneaza la gropi asa ca eu iti recomand sa mai astepti si sa vorbesti cu persoane care au condus masina...
Mie personal mi-a placut tare mult si ti-as recomanda C4 cu 1.6 HDi si 92 CP...

Sau daca nu i-ati skoda oktavia pt ca are tabla groasa...(glumeam).. biggrin.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(cristi36176)
Sau daca nu i-ati skoda oktavia pt ca are tabla groasa...(glumeam).. biggrin.gif


Si nici nu e facuta in Turcia. laugh.gif
mike.omega
offtopic.gif Mai Andrei, nu generaliza! Doar megane sedan e fabricat in turcia si ploua in el, ai probleme la caseta de directie si daca mai ai si ghinionu sa locuiesti in buc schimbi elemente de suspensie rapid :wave: offtopic.gif
ncristi
QUOTE
Doar megane sedan e fabricat in turcia si ploua in el


Alta noutate!!!
In megan ploua!!!!

Chestia cu plouatul este o fabulatie tampita...ca si treaba cu turcia ...

Masina este incheiata perfect si nici nu poate fi vorba de asa ceva doar daca ii dai tu gauri in tavan (folosesc un limbaj adecvat acestui forum)...
De altfel incep sa cred ca multe din problemele acestei masini au avut loc doar in imaginatia unora de pe acest site...
Tupac
Imi plac ambele, dar parca as lua C4 ca imi place mai mult de cand a aparut blush.gif
Megane e o masina controversata bicycle.gif desi imi place mult cel bicorp. Totusi cred ca as alege C4, desi nici aici nu prea stii nimic de fiabilitate fiind model nou aparut. Totusi de Citroen nu am auzit pana acum lucruri negative ca in unele cazuri Megane 2 sedan mai ales... blink.gif
V l a d
Eu am bicorp 1.6 16v de aproape un an am 15.000 km si sunt super multumit... detalii la megane bicorp bun sau nu la renault. De la c4 imi place coupe-ul, varianta 5 usi mai putin. Totusi C4 e cam scump pentru ce ofera...
ncristi
Megan2 este o masina ff buna!

Ma intreb cum ar fi aratat acest forum daca nu era M2...
Cate prosti s-au spus despre masina asta aici...
CRG
QUOTE(cristi36176)
Megan2 este o masina ff buna!

Ma intreb cum ar fi aratat acest forum daca nu era M2...
Cate prosti s-au spus despre masina asta aici...


Unu: te repeti cu "cate prostii s-au spus despre masina asta" si doi: cred ca exagerezi cand spui "ff". Nu mai spun cat de relativa este expresia ff buna.

Am avut Megane II bicorp 1.6 16V. Are un motor care se infige bine, sta bine la capitolul mecanica, stabilitate buna, dar masina este exact ca "branza buna in burduf...". Inauntru e "ieftina". Ma simteam penibil cu alta lume in masina cand ii scartzaia bordul pe piatra cubica..

Concluzia mea: merge, dar sa vedem ce pot si altele (deja studiez piata).
V l a d
pai iti spun eu ca la aceelasi pret nu pot prea multe. Eu am studiat bine piata cand mi-am luat megan-ul si nu am mai gasit nimic la banii aia cu o motorizare decenta si dotarile pe care le am. Interiorul arata minunat la varianta Dinamique, la restul lasa loc de dorit e adevarat. Scartaitul e minor, dar concluzia e ca la banii lui e super adevarat.
ncristi
Nu ma repet suficient totusi. Sa-ti amintesc cate va "prosti"...
-ploua inauntru
-se arcuieste caroseria
-are tabla de la aripi subtire-toata lumea stie ca sunt dintr-un aliaje de
mase palstice cu nustu ce...
-motorul de 1.6 "dardaie" si tuseste si este puturos
-nu se inchod bine usile...
-nu are comenzile de la cas. la indemana (asta dupa un alt site)
si asta este doar ce mi-am amintit acum...

Nu ti se pare ca totusi e putin cam mult?
Eu am mers cu o1 caruia bordul ii zdranganea mult mai rau pe piatra cubica de cat la m2...
CRG cauta tu o alta masina la banii astia la fel de buna...
Inainte sa o cumpar am alergat de am inebunit si am intrebat o multime
de oameni si pana la urma asta am ales si sunt f multumit de alegere...

Daca esti un tip asa de pretentios cun de ti-ai luat renault?
Nu ai vazut interiorul "ieftin" de la inceput sau ti-l-au ascuns pana ai cumaprat-o si abia dupa aia l-ai vazut ...
CRG
Ce sa zic, poate nu eram super informat la momentul respectiv.. Nu pot sa zic ca mi-a displacut masina, e destul de performanta (chiar daca la 80 km/h iti da senzatia ca ai 110), am mers cu ea la peste 190 km/h pe timp de iarna (cand frecarea isi spune cuvantul), nu mi-a facut nici o problema majora (mai putin stergatorul spate care ma lasa cand mi-era lumea mai draga, dar care isi revine dupa ce opresc masina si scot cartela). Nu contrazic faptul ca e un bun raport calitate pret, mai ales cu promotiile curente (~14,500 DDP 1.6 16V Bicorp Exception), dar pe mine chestiile astea marunte (cum ar scartaitul bordului) imi dau o senzatie de insecuritate. Drept motiv, in acest moment (stiu ca e off-topic), am ajuns sa oscilez intre masinile aceleiasi marci: Corolla si Avensis (stiu ca sunt clase diferite, dar sa spunem ca partea financiara nu mai este o problema cheie).
vlad41255
C4 cu siguranta .arata mai bine si la interior si la exterior.e mai noua si arata super.
Andrei Suzuki
QUOTE(cristi36176)
Nu ai vazut interiorul "ieftin" de la inceput sau ti-l-au ascuns pana ai cumaprat-o si abia dupa aia l-ai vazut ...


Si nu numai interiorul ieftin.Ai uitat de plasticul gros cat o foaie de la motor. laugh.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(Jag-Fan)
offtopic.gif Mai Andrei, nu generaliza! Doar megane sedan e fabricat in turcia si ploua in el, ai probleme la caseta de directie si daca mai ai si ghinionu sa locuiesti in buc schimbi elemente de suspensie rapid :wave: offtopic.gif


Scuze pt intarziere,dar acum am vazut postul tau. NU te supara,dar unde ai vazut tu (fara auzite) ca in megane sedane (care e facut in Turcia) ploua?Nu te supara,dar cand intr-o masina de 15-16.000 euro ploua,e ceva grav.Si sa zicem totusi ca e adevarat.Nu crezi ca cei de la Renault ar fi facut ceva?Naibii,au chemat ei loganu in service pt un amarat de cric si nu faceau ceva cu asta.Hai sa fim seriosi.Ma atac cand vad cateodata cate prostii se spun despre megane,care de altfel imi place f mult.
A,si am uitat in postul de atunci(in care ziceam ca O2 nu e din Turcia) sa mentionez ca eu ma refeream la Sedan,nu la Bicorp. Cu riscu de a supara pe cineva,intreb si eu:In bicorp ploua cumva? offtopic.gif
V l a d
in megane nu ploua.... unii nu inchid geamul pana sus si desi din interior ai impresia ca e inchis, de fapt ramane o fanta de 1 cm si pe acolo intra apa, dar asta inseamna ca nu ai nchis TU geamul, nu ca ploua in megane damn it people biggrin.gif
adrian41198
C4 arata foarte bine (parerea mea) si are o reclama pe gustul pustiului meu care are 2 ani biggrin.gif
Glumesc. Chiar imi place cum arata C4 dar, oare, va rezista pe soselele noastre? In plus, din informatiile mele, Citroen este situat sub Renault (ca firma) dar s-ar putea sa fiu subiectiv (fiind posesor de Renault).
Depinde pentru ce o iei (masina).
adrian41198
Vlad, chiar este posibil sa ploua in Megane. Si-o fi luat omu' masina cu trapa si uita sa o inchida pe vreme ploioasa.
Scuze pentru off topic!
DragosS
QUOTE(adrian41198)
In plus, din informatiile mele, Citroen este situat sub Renault (ca firma) dar s-ar putea sa fiu subiectiv (fiind posesor de Renault).
Depinde pentru ce o iei (masina).


Nu cred!Nu a fost niciodata!
ncristi
QUOTE
Nu cred!Nu a fost niciodata!


Ba da! In psihicul frantuzului si dupa aia transpus in mai toata europa un clasament al firmelor franceze ar fi:
-Peugeot
-Renault
-Citroen

Insasa aproape niciodata acest "clasament" nu a avut baze reale din pdv al fiabilitatii ci mai mult din pdv al vanzarilor insa si aici discutabil...

Acum nu cred ca exista diferente majore intre cele 3 firme ale cocosului galic...
DragosS
Pai la vanzari Renault depaseste clar Peugeot.Dar chiar si in cadrul grupului PSA este recunoscut faptul ca Citroen este fruntasa.
Tupac
Impresia mea (si a multora cu care am mai vorbit) este ca Citroen a fost mereu peste Renault si Peugeot. Si parca au facut mereu masini bune... blink.gif
istrate40563
din cele 3 renault e cea cu imaginea cea mai nasoala.
citroenul si peugeotul sunt peste cu mult.
incepand cu motoare si terminand cu design interior si exterior.
ncristi
QUOTE
din cele 3 renault e cea cu imaginea cea mai nasoala.
citroenul si peugeotul sunt peste cu mult.
incepand cu motoare si terminand cu design interior si exterior.


Nu prea este adevarat... biggrin.gif
Asta poate in romania...
Demonstreaza!!

Nu ti se pare putin ciudat ca o firma "mai nasoala" sa vanda mult mai bine de cat PSA produse din aceeasi categorie de pret?
Intr-adevar ren. avea imaginea putin sifonata pt ca statul inca mai are actiuni din firma..etc

AAAA am, inteles!! biggrin.gif Ai C3--sa-l stapanesti cu sanatate!!!
adrian41198
Am impresia ca cei de la Citroen vor sa inlocuiasca Picasso (care a avut succes la vremea ei dar s-a cam invechit) cu noul C4. La exterior seamana destul de mult doar ca noul C4 este mai "aplatizat".
O fi Renault mai slaba ca firma dar este mai bine reprezentata pe piata romaneasca - service si piese de schimb.
Ramane de vazut ce va face C4.
ncristi
Prin C4 citroen inlocuieste xara, iar c4 s-a bucurat de un amare succes pe piata europeana, binemeritat zic eu, c4 fiind o masina reusita din toate punctele de vedere...

Romania oricum nu prea conteaza, insa am vazut ca deja au inceput sa apara si pe strazile noastere....masina e super, mai ales fata...

Masca si farurile sunt criminale!
V l a d
din punctul de vedere al design-ului C4 e o masina superba, dar pretul e muuuult prea mare pentru ce ofera, cel putin in momentul de fata. Aici dupa parerea mea pierde in fata megane-ului care vine cu o oferta mult mai buna.
adrian41198
Este, oarecum, normal ca Renault sa vina cu oferta mai buna datorita vanzarilor mai mari decat la Citroen. Se poate face un calcul simplu legat de amortizarea costurilor fixe, cu cat numarul de produse vandute este mai mare, cu atat pretul unitar este mai mic.
Citroen, in genral si C4, in special, are finisajele mai bune decat Megane-ul dar pierde la raportul pret/calitate. Depinde ce vrei de la o masina.
ncristi
Nu cred ca C4 este chear asa de scump in comparatie cu M2, skoda & co...
La 15500 iti poti lua cu motor 1.6 HDi (92cp), ac, destule dotari, iar diferenta de pret mai iese si din finsarile interioare mai bune si mai "spectaculoase" ca la M2, opel,O1, si cred ca si O2 (vorbesc de masini din aceeasi categorie de pret), masina mai noua etc...
Imi place C4...

-ce draq astia de la "porse" expun numai O2 cea mai bengoasa?
E diferenta mare intre aia pe care o expun ei (22mi E si aia de 15miiE)--
La aia 15mii finisarile nu mai sunt asa de "cool" ca la aia expusa de ei si induc nehotaratii in eroare biggrin.gif !
E ca si cum la renault mai intai te-ar sui intr-un vel satis si dupa aia ti-ar vinde un symbol... biggrin.gif

Asta pt ca citroen si "porse" sunt vecini biggrin.gif !
adrian41198
Chestia cu expusul masinii cu dotarile cele mai bogate se intampla si la alti dealeri, nu numai la Porche. "Marketing de piata" - spun ei. Simplu, omu' merge si vede o masina superdotata la un pret mare dupa care i se ofera una mai saracuta si i se face precizarea ca este mai ieftina moment in care omul se gandeste daca sa plateasca si pentru optionale, scapand astfel din vedere esentialul - daca masina merita banii.
Am cam parasit topicul.
Tocmai pentru ca C4 este noua nu inspira asa multa incredere romanului de rand care vrea sa stie cat o sa-i reziste masina, sa auda pe cineva spunand ca a folosit-o "x" ani si inca mai merge.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.