Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Matizul din Nou pe topic
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Robert35696
Am o rugaminte pentru cei mai informati in legatura cu Matiul(mai ales SH)
Vreau sa cumpar un Matiz SH la 2200 E.Masina a apartinut firmei de curierat TNT pana acum 4 cand a luat-o unul din curierii de acolo.Are 6 ani(din 99) si cam 130 mii KM.Vreau sa spun ca am mers si eu cu ea cand era a firmei si imi place cum suna motoru si cum merge dupa 130mii de KM.
Am o problema in legatura cu luarea unei decizii in a cumpara acest auto
din cauza ca nu stiu cum sunt piesele, serviceurile si ce probleme pot aparea acum supa "aceasta varsta" si cam tot ce puteti sa-mi spuneti.

IMI RECOMANDATI SAU NU SA MA BAG!!!!?
Thks in advance
lucian14
Trebuie sa iei in calcul reparatia motorului...
Probabil ca tabla e OK.
In rest e vorba de optionalele care le are masina....
Robert35696
Tabla e ok, iar motorul e la zi cu toate reparatiile si reviziile s.a.m.d. . Stiu ca si eu lucrez acolo, singurul lucru care ma pune pe ganduri putin este faptul ca are multi KM la bord si rulata destul de tare... fiind vorba de curierat.
Am mai spus ca am mers si eu, nu mult, vreo 30 de Km si n-am ce sa-i reprosez; dat fiind faptul ca am facut scoala pe un matiz nou nout si nu se aude nimic bizar la motor, mai ales ca la scoala de soferi nu-i dadeam mai mult de 50-60 max, iar cu asta imi arata pe bord cand am vrut sa vad ce poate 160Km/h si e super bine.
biggrin.gif biggrin.gif
lucian14
cum spuneam... setul motor daca nu a fost facut... gandestete la cat costa si daca merita cumpara-l
dragos28836
mosule stii care-i treaba cu masinile rulate... eu am luat un cielo din '99 care arata bine si mergea super. am dat acu' 1 an 3000E pe el, atunci avea 63000km, problemele au inceput dupa vreo 2 luni cand au inceput sa cada pe rand aprinderea, alimentarea, bucsaraia, suspensia, contactul, etc. vreau sa-ti zic ca am mai bagat in ea cel putin 1500E de atunci... merge bine si acum dar poti sa te astepti sa pice oricand ceva...
la noi in oras e o firma care dezmembreaza Daewoo toate modelele si cu asta m-am mai scos, are piese de la masini de 30-40 de mii de km aduse din franta care-s super bune, dar tot am dat o groaza de bani.
cred ca la banii astia gasesti un matiz care e rulat mai putin, parerea mea.
gandeste-te ca te costa foarte mult sa faci motorul, care va trebui facut undeva in urmatoarele zeci de mii, chiar daca nu face urat acum, pe parcurs cred ca va incepe sa manance ulei si de-astea. mai gandeste-te ca nu cred sa-ti convina sa faci reparatii tot timpul, cred ca nu ai puterea financiara, sau daca o ai nu cred ca vrei sa o dai prin service, a unei firme ca TNT-ul nu? :angel:
gandeste-te si iti urez succes in alegerea facuta :wave:
Robert35696
Am uitat sa mentionez ceva: Frati'miu este electrician pe dawoo si se pricepe si la motor problema e ca el zice ca piesele sunt cam scumpe, de fapt erau acum cam doi ani ca acum nu mai are treaba cu serviceul s-a reprofilat intre timp, cel putin la partea electrica cu care avea el treaba mai mult cica ar fi scumpa (ex: acum 2 ani a schimbat electromotorul unuia si a dat 9 mil pe unu nou, iar alternatorul e cam la fel de scump)
El spune ca la matiz cade mai rpd partea electrica si ca motorul are viata mai lunga decat la cielo. Sau cel putin din experienta lui de aprox 3 ani in bransa.
lucian14
robert...
aici tre sa te contrazic.
mecanicul meu de la service Radacini zice ca Matizul are viatza motorului mai scurta si decat Tico.
Cel mai fiabil motor il are Cielo. vreo 300.000 Km chiar 500.000 !!!???
Un lucru e clar, tinetzi minte... Cele facute in Coreea nu cad piesele ca la cele romanesti
urmaritzi topicul Cielo coreea vs. romania
Tudor72743
QUOTE
Un lucru e clar, tinetzi minte... Cele facute in Coreea nu cad piesele ca la cele romanesti


Pe dracu ... am unu din '99, primele aparute in SB.
Pe scurt e VARZA si s-a stricat cam tot ce se putea la el,
inclusiv motorul care a "explodat" pe la 80.000km si a
murit de "moarte naturala" cu ulei de la mama lui, fara
a fi forjat, etc ... s-a gripat axul cu came.
Cristina59672
[quote="dragos28836"]mosule stii care-i treaba cu masinile rulate... eu am luat un cielo din '99 care arata bine si mergea super. am dat acu' 1 an 3000E pe el, atunci avea 63000km, problemele au inceput dupa vreo 2 luni cand au inceput sa cada pe rand aprinderea, alimentarea, bucsaraia, suspensia, contactul, etc. vreau sa-ti zic ca am mai bagat in ea cel putin 1500E de atunci... merge bine si acum dar poti sa te astepti sa pice oricand ceva...


Iti spun eu de ce au inceput in 2 luni sa cada toate de pe ea (masina...)pretul cu care ai achizitionat-o tu e suspect de redus...3000e....la ora actuala un Cielo 99 este undeva pe la 4500-4800e si cam 70-90.000km si nu vorbesc de masinile care au fost "pe firma" cele "alergate..." acelea sunt mult mai ieftine...
Cristina59672
Cat despre masinile de la TNT....si acum este unul in fata targului din Buc unul cu 2900e disc...bani putini...probabil km multi...
Si mai e un dezavantaj .....din cate stiu eu nu sunt "sticarite" cu portocaliu...ci vopsite in toata regula...
Cristina59672
Pe dracu ... am unu din '99, primele aparute in SB.
Pe scurt e VARZA si s-a stricat cam tot ce se putea la el,
inclusiv motorul care a "explodat" pe la 80.000km si a
murit de "moarte naturala" cu ulei de la mama lui, fara
a fi forjat, etc ... s-a gripat axul cu came.[/quote]


Axa cu came este"boala" lor.,.cum este tocit un "curbutor"(nu stiu exact cum se scrie..) sau tachetii, cum incepe sa tacane de te apuca groaza....
James Kilowatt
QUOTE(Tudor72743)
motorul care a "explodat" pe la 80.000km si a
murit de "moarte naturala" cu ulei de la mama lui, fara
a fi forjat, etc ... s-a gripat axul cu came.



Pai la 80.000 mai avea uleiul de la mama lui? biggrin.gif
lucian14
cielo din 1999 este facut in romania ... deci asta este viata smile.gif
matiz de 2200 euro nu gasesti decat daca e alergat ca taxi, scoala sau alte firme de distributie ....
eddie
Lucian 14,eu stiu ca motorul de Tico este cel mai fiabil de la Daewoo,asa mi-au spus baietii de la Radacini atunci cand eu aveam si Cielo si Tico.Nu reparasera niciun motor de Tico pana atunci !!!!
fayar80594
masinile de la firme sunt trecute prin multe maini
multe stiluri de sofat si alergate tare [uneori 2 soferi -la distributie]


dar daca merge bine.. face:)
lucian14
Eddy poate sa fie si motor de avion, daca merge 20.000 km cu ulei de floarea soarelui o sa-i faci motorul la fix 2 schimburi de ulei beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.