Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am masina da` n-am carnet
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pytycu XPert
Vreau sa aflu si eu care e treaba...
Poti sa faci scoala la 17 ani si poti sa dai si examenul tot la 17 si sa iei carnetu la 18
Sau poti sa faci scoala la 17 si sa dai examenul la 18
Sau sa faci scoala doar la 18 ani
Am auzit f multe variante si vreau sa vad si parerile voastre
Ms :wave:
DragosS
Legal poti sa incepi scoala de soferi numai dupa ce ai implinit 18 ani!Dar daca gasesti un instructor mai amabil sau vreo cunostiinta poti sa incepi cam cu 1 luna inainte,sa faci scoala,si imediat ce ai implinit 18 ani sa depui actele pentru dosar.Deci carnetul l-ai lua in cel mai fericit caz pe la 18 ani si 1 luna!
Wally40355
:ban:

Off-topic si jignitor!
mike.omega
Dragos are dreptate :coolspeak: daca vb de B biggrin.gif
Insa daca te pasioneaza sa mergi numai pe 2 roti, iti poti lua A1(inca de la 16 ani) pt motoare pana in 125cmc :help:
Pytycu XPert
Hehehehe
Sunt pasionat si de motoare bicycle.gif da` aici e o mica problema.... biggrin.gif
daca tot sunt pasionat d moto... d c sa-mi iau A1 cand pot sa-mi iau A
Sa fiu sigur ca-mi rup capu :bash:
aaaaa am uitat sa va spun.... Inca nu am motor... deocamdata masina smile.gif
Oricum ms pt sfaturi... daca mai are cineva vreo informatie legata d asta... va astept!

Byeeee
DragosS
Pai A1 poti de la 16 ani.Asta a vrut sa zica Jag-Fan.Pentru A trebuie sa astepti tot pana la 18 ani! :brave:
lucian14
QUOTE(Pytycu XPert)
Vreau sa aflu si eu care e treaba...
Poti sa faci scoala la 17 ani si poti sa dai si examenul tot la 17 si sa iei carnetu la 18
Sau poti sa faci scoala la 17 si sa dai examenul la 18
Sau sa faci scoala doar la 18 ani
Am auzit f multe variante si vreau sa vad si parerile voastre
Ms :wave:


Nu potzi face scoala pana nu esti major.
Instructorul trebuie sa fie diliu... raspunde ptr. toate greselile tale. NU cred ca vrea la parnaie.
Scoala dureaza minim 1 luna de zile inscrierea la examen (pana ajungi sa dai examen) inca o luna.... deci ajungi la 18 ani si 2 luni ...
Asa e legislatia la noi.
Apuca-te de teorie puternic ca e nasol....
Bafta! :wave:
lucian14
Am uitat sa-ti zic ce e mai important...
Cei care dau examenul la 18 ani si 2 luni nu sunt privitzi cu ochi buni de politistii examinatori...Te urmaresc sa nu ai figuri de mare expert in soferie... Deci trebuie sa fii si beton pe legislatie aplicata in practica ...
Mergi f. prudent dar fara frica... si stai cuminte la volan.
Astea sunt sfaturile mele
(prof. cons. instr. legislatie-conducere auto)
Pytycu XPert
blink.gif kam nasoala ultima parte cu facutul pe nestiutoru.... Da`... cum am invatat pana acum sa conduc, o sa invat de acum incolo cum sa ma si prefac :angel:

App... Am mai auzit pe cineva ca ai voie sa faci scoala pana la varsta de 18 ani doar la Ilioara... da` nimik concret :coffee:




Era sa uit... daca are cineva d p forum Peugeot 405 tunat sa-mi dea un msg privat... am cateva intrebari biggrin.gif
:bye:
Vlad-Catalin43382
Scoala de soferi se poate face doar dupa ce ai implinit 18 ani.
Perioadele de scolarizare sunt intre 1 si 1 a lunii urmatoare
si 15 x-15 y.

Permisul in mana l-am avut in felul urmator:
A1 l-am avut la 16 ani si 2 luni jumate
A si B la 18 ani si aproape 2 luni.

Am vrut si eu sa fac scoala inainte de 18 ani dar nu se poate face doar daca ai cunostiinte la politie si primesti de la ei aprobare.

Succes pe viitor.
Lucas
Eu am inceput sofatul in oras inainte cu 1 luna sa implinesc 18 ani. Examenul, ce-i drept l-am dat cam la o saptamana dupa ce am fost major. Cu o zi dupa ce am implinit 18 ani m-am dus si am depus dosarul. AM avut noroc fiindca m-a programat ralativ repede. La vreo 5 zile dupa ce am pus dosarul. Dar chestia nasoala a fost alta. Nu stiu cum e in alte orase dar in Baia Mare, dupa ce am luat carnetul(l-am luat din prima) si dupa ce am fost la politie si mi-au facut poza, mi-au zis ca numai dupa o saptamana e gata permisul. Mama ce mancarimi am avut sa conduc. Stii ca ai carnet dar de fapt nu il ai. E super nashpa faza. Adica puteam sa conduc dar daca ma prindea plateam amenda mi se pare 300000 lei amenda.
tyty
eu am inceput scoala de soferi la 16 ani
am facut liceu auto si la 16 ani am iesit in trafic si cu camion si cu turism
la 18 mi-am ridicat permisul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.