Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel sau VW sau Renault sau ce ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Iulian40128
Ce masina sh pana in 7800 E ma sfatuiti sa cumpar? fara pretentii...doar diesel sa fie, 4 usi si AC si sa arate bine...cat de cat asha.. :bash:
Shkoda
Skoda Fabia sedan sau Opel Astra sedan. Amandoua arata la fel de urat, parerea mea... biggrin.gif dar sunt masini bune si ieftine la intretinere
Alecs
QUOTE(Shkoda)
Skoda Fabia sedan sau Opel Astra sedan. Amandoua arata la fel de urat, parerea mea... biggrin.gif dar sunt masini bune si ieftine la intretinere


sunt din clase diferite si parerea mea e ca Astra sedan nu e asa urate cum spui.. totusi iulian, daca vrei masina de familie, mai bine mergi pe astra decat fabia
Iulian40128
Pana la urma am ales un Opel Astra G Caravan, 1.7 DTI, adus recent, 52000 km, negru metal. , 7200 E :boxing: :wave:
Sorin40527
Spune mai multe detalii : an fabricatie, cat a iesit cu totul si te rog daca se poate spune-mi ce oferte ai mai vazut la de Opel Astra sau Vectra si VW Bora sau PAssat. De unde ai luat-o si cum.

Si eu sunt in situatia de a cumpara ceva de afara si vreau sa stiu ceva preturi si alte alea.

Multumesc mult!!!
Sebastian-58
Eu lucrez la o companie Automotive, si stiu ca cele mai stricte conditii de calitate pt furnizorii de subansamble le impune VW. Asa ca daca doresti ceva de calitate, iti recomand grupul VW.
Alecs
QUOTE(Sebastian-58)
Eu lucrez la o companie Automotive, si stiu ca cele mai stricte conditii de calitate pt furnizorii de subansamble le impune VW. Asa ca daca doresti ceva de calitate, iti recomand grupul VW.


stii si standardele de la alti producatori sau doar vw?
Sebastian-58
Da, am sa-ti dau un exemplu - unul dintre cele mai uzuale masuri ale calitatii este asa-numitul "PPM" (parts per milion - se refera la cate piese de acelasi fel dintr-un milion livrate sunt constatate cu defecte) - cerintele celor de la VW sunt de maximum 100/an - daca nu te incadrezi, pierzi calificativele cele mai bune de calitate, si automat ti se plateste mai putin pentru piesele furnizate, esti auditat mai des, verificat mai la sange, iar cu "ajutorul" celor de la VW poti chiar pierde certificate de calitate importante (TÜV, TS 16949, ISO14001, Ford Q1, etc.). Revenind la PPM, Ford pretinde maximum 200/an, DC in jur de 300, etc.

Pe langa asta, am avut audituri de proces si de calitate de la Ford, VW, Renault, Fiat, GM etc. Procesul de productie a fost calificat de catre Fiat, Renault si GM "foarte bine", pentru ca acelasi lucru sa fie calificat, la o saptamana dupa auditul de GM, de catre cei de la VW ca fiind "nesatisfacator". Iar despre Fiat si Renault pot sa spun doar atat ca la domeniul "calitate" sunt la ani lumina de GM, ca sa nu mai spun de VW.
Alecs
Mersi pt informatii. Eram doar curios daca ai cu ce sa compari
silviu39723
Sebastian stiu ca e off topic,dar s-ar putea obtine astfel de date si desprea alte masini cum ar fi Opel de ex?
10x si scuze inca o data pt offtopic
Sebastian-58
Promit ca voi incerca sa revin cu date exacte si despre Opel (adica grupul GM), voi discuta sapt viitoare cu colegii mei de la Calitate
madalina
Am si eu o intrebare logica: daca se masoara in numar de piese cu defecte per milion, de ce cerinta este este de maxim 100/an. Cate piese se livreaza intr-un an?
James Kilowatt
Eu am alta sugestie.
Numarul de rebuturi se poate scadea in doua feluri: fie prin ameliorarea calitatii, fie prin scaderea standardelor.... din experienta mea (lucrez in domenii conexe) cei mai pretentiosi sunt japonezii. De la acelasi fabricant (Mecaplast Monaco, de exemplu) Toyota refuza triplu aproape fata de Mercedes.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.