Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce reduceri poate face un dealer auto?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Doc
Cam credeti ca poate sa lase un dealer la pret prin negociere? As vrea sa stiu daca este posibil sa faca o reducere de la 15.700euro la 15.000euro.

Ce parere aveti?
Mihada
Daca prietenul care mi-a povestit nu a mintit, atunci un dealer poate lasa si 2000E (la un megane II de la 16000 la 14000). Din pacate nu pot verifica.
guerilla
depinde foarte mult de dealer si de importator.
sunt importatori care au obtinut preturi foarte bune pentru romania si atunci reducerea nu este mare, dar sunt si din cei care nu se streseaza pentru ca vanzarile merg foarte bine fara prea mare efort. in acest caz, cu putin efort poti obtine reduceri consistente.
ce vrei tu e de fapt o reducere de 5%. nu mi se pare mult. poti incerca fie sa obtii reducerea de valoare fie sa primesti alte optionale gratis.
eddie
Poate face reduceri, depinde de dealer....La Opel am obtinut o reducere de 1630 de euro + o optiune de 125 de euro pe care o mai avea masina in plus fata de cea ce vroiam eu, asta prin sept.2003, pe cand reducerea nu mai era in vigoare de vreo 2 luni(aia de 1630). La Renault, in iulie 2004, cand am cumparat unul, nu am obtinut nici o reducere, astia nu fac, am obtinut numai o alarma gratuit. Cam asta pot sa-ti spun....
Iulian40128
de la dealeri potzi obtine reduceri doar daca e promotie de reduceri in acel moment. altfel nu se fac reduceri :- , in cel mai bun caz obtii ceva mai multe optionale :minigun:
guerilla
asta e gogorita: "altfel nu se fac reduceri "
la orice produs cumparat poti obtine reduceri.
e economie de piata. nu mai tratati problema ca pe vremea impuscatului cand preturile erau fixe.
negociati!
exista mai multi dealeri ai aceleasi marci. nu va place de unii mergeti la ceilalti.
negociati functie de aceeasi marca sau comparat cu marci concurente.
Tupac
Asa ar tebui, dar uite de ex eu am fost pe la GTT sa ma interesez de un Astra Classic 5 usi 1.4i Twinport 90CP si vreau sa zic ca nu prea fac de ex reducere laacest model din simplul fapt ca cica se vinde foarte bine. Singura reducere pe care ti-o ofera este vopsea metalizata gratis sau reducerea aferenta (cam 300E) in caz ca nu vrei metalizata. In rest nu prea sad.gif Probabil insa ca daca iti configurezi una mai scumpa s-ar putea sa mai dea ceva blush.gif La mine veneau cam 11.700E DDP cu pachetul family si pachetul electric...Poate sa zic ca or mai da scut cu putin noroc laugh.gif
Si probabil ca asa este peste tot: unde sunt mai multi bani e si reducere mai consistenta, vad ca baietii care isi iau Astra de 20.000E DDP obtin reducere cam 2.000E :smoke:
Watcher
Eu la tot grupul Porsche am auzit aceleasi replici
1)Daca masina e noua nu facem nici o reducere, decat pentru flote
2)Daca e veche are deja oferte.
Am vorbit cu 3 persoane diferite si nici unul nu 'a scapat' altceva decat lectia asta smile.gif
Shkoda
Eu am obtinut 400 euro reducere la Octavia.... masina noua si din grupul Porsche! biggrin.gif
guerilla
pai la marcile din grupul prosche se fac cele mai mari reduceri :ohmy:
si asta din cauza ca au printre cele mai mari discounturi de dealer.
asa ca... :boxing: pe ei ca se poate.
nici magazinele de retail nu fac discounturi nu? laugh.gif
Watcher
Shkoda, dar parca ai povestiti ca ai luat de la Brady sau Avia, nu de la Porsche Romania; eu la ei am patit-o....
dany34049
shkoda zi coane si tu de la ce dealer obtinusi reducerea aia?smile.gif sa stim si noi pe viitor...
adrian41198
Producatorii fac reduceri. Atunci cand vor sa lanseze un nou produs si vor sa lichideze stocurile. Nu am auzit de vreun dealer care sa dea reducere la pretul anuntat. Poate la dotarile suplimentare care iti sunt oferite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.