Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Clio symbol/Fiat Albea/ logan1.6
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ncristi
Clio symbol 1.4 8v/Fiat Albea1.2 / logan 1.6
O dilema pentru multa lume...
Pareri!
(Nu SH, iar daca mai gasiti si alte optiuni spuneti.Este vorba numai de pret...)
Catalin32966
kalos 1.4 8v/16v
Gica-6
L-ai uitat pe fratele lor : Logan 1.4 ....

Daca ar fi dupa "feeling-ul" meu as merge pe Clio sau chiar asa ... Kalos, dar nu ma intreba de ce...
Dan40526
Si eu am aceeasi problema. Cred ca voi alege un Clio Symbol dCi, 80 CP. La pretul ei pare cea mai buna alegere (10500 eoro, ABS + AC + 2 airbag-uri etc). Pacat ca oferta este valabila doar luna asta.
Cristi39833
Lumea iarasi lasa Loganul pe afara.Eu zic ca Loganul 1.4 acum e cea mai buna oferta.Asta doar daca va impacati cu designul mai patratos.(oricum nici Clio nu arata mai stralucit la spate).Probabil versiunea diesel va fi atractiva pt. nehotarati. arigato.gif
SLY46
blink.gif clio :wave: e mai bun..cred blush.gif
adrian41198
Optiunea mea ar fi:
1. Clio Symbol
2. Fiat Albea
3. Logan 1,4 (doar daca vrei ABS merita 1,6)
4. Kalos (la egalitate cu Hyundai Accent)
ionel42112
Si eu sunt de parerea majoritatii: ia un Clio iar a doua obtiune e Albea!
Personal am condus si Clio, si Albea, si Logan, dar nu as alege nici una din ele la 8000 euro. Mai bine un SH din 2002......."Parerea mea..!"
Poate am exagerat putin... Nu chiar din 2002, dar una din 2000-2001 pana in 100.000 km.
Anunturi sunt cu sutele, chiar si in acest site.
adrian41198
Ionel, parca a-i spune "Pinoit Noir din '93 este cel mai bun".
Ce sh din 2002 propui ca alternativa?
lucian14
Kalos
hyundai accent
Clio bicorp
fiat?
logan motorina

biggrin.gif

arigato.gif
eddie
Clio Symbol 1,4 dar cu 16V sau 1,5 Dci 80 c.p.
adrian41198
Eu as alege Symbol cu motorizare diesel. La ce reduceri sunt acum, diferenta de pret intre cele doua tipuri de combustibil este compensata rapid din costurile legate de alimentare.
Vasile26083
Eu m-am orientat spre un albea la care sa-i montez apoi o instalatie gpl.
A doua optiune pe lista e symbolul.

Loganul e undeva mai jos pe lista mea, chiar mai jos decat cielo. biggrin.gif :wave: biggrin.gif
ncristi
cielo (asta care se vinde acum-nu cel corean) este una din cele mai proaste masini pe care le-am vazut...as alege clar loganul...

Nu reusesc sa inteleg ce aveti cu dacia pt ca din cate m-am interesat eu (s-ar putea ca in scurt timp sa achizitionez una) masina nu prea are probleme...multe chestii care se spun pe acest site fiind inventii...

Eu consider ca la ce o sa fac eu cu masina (e pt firma+mai car anumite chestii) loganul este ce-a mai potrivita masina...

Tot ce s-a scris despre logan este din auzite fraze de genul "am auzita ca i-a picat,unui prieten etc"--nimeni nu a spus mie mi se duse amortizoartele intr-o luna (ex)...spuneti si voi ceva concret...
sandman
As fi ales albea, dar sunt scumpe piesele. M-as orienta spre un Kalos, in leasing. Daca nu renault clio, nu symbol, e mai dragut. La logan nici nu ma gandesc!
madalina
Daca masina va face multi km intr-un an, cea mai buna alegere e clio symbol 1.5 dci 80cp.
Problemele sunt deja cunoscute, in mare parte reparate, finisarile ieftine nu ar trebui sa fie o problema pentru o masina de alergat.
adrian41198
Depinde si ce se va cara cu masina respectiva. Poate ar fi indicata o masina cu banceta fractionabila.
Madalina, ai fost cam evaziva. Ce intelegi prin "multi km"?
madalina
Cel putin 15.000 km/an. Diferenta la o revizie obisnuita (filtre si ulei) dintre un clio symbol diesel si un clio symbol benzina este intre 2 si 3 milioane, in functie de service.
ncristi
Spre marea voastra surprindere (din ce am cercetat eu -- si am facut-o temei biggrin.gif) loganul este o masina destul de fiabila cel putin pana acum...

Eu din ce am intrebat (proprietari si pe la servisuri dacia) problemele la logan au fost:
-cosum ridicat la unele -- problema rezolvata
-cricul biggrin.gif
-chestia cu cablajele...

Nimic de directie rupta, volan blocat etc...

PS:

Este mai frumoasa decat albea...cel putin la exterior..
lucian14
cristy pune si tu un logan in avatar sa vedem ca esti curajos tongue.gif
arigato.gif
adrian41198
Ce ma intriga este faptul ca se deschide un topic dupa care initiatorul parca dispare sau nu mai este interesat.
Nu-i vorba ca poate fi interesant pentru altii dar ...
Se anunta noi reduceri la Renault.
HalbaSus
SuperNova care avea centrul de greutate si garda la sol mai joase decat le are loganul, avea suspensii mai tari si tot avea tendintza de a se ridica de pe asfalt dupa 120 la ora... in conditiile astea un logan fara limitator electronic la 120 mi se pare sinucidere...
Chiar daca Loganul ar fi cea mai fiabila masina si ar avea garantie 200 de ani nu mi-as risca viata cu ea... poate in oras... sau daca nu iau nici o curba cu viteza mai mare de 50 la ora... sau cu garda la sol coborata vre-o 3-4 centimetri si schimbate rotile (jenti de 15", cauciucuri de 205-115 cu talon subtire)...
ncristi
QUOTE
cristy pune si tu un logan in avatar sa vedem ca esti curajos


Adica?
-
ncristi
Sunt interesat insa pentru o perioada topicul a disparut si apoi a devenit brusc interesant iar in al doilea rand astept sa vad ce spuneti voi...daia l-am si deschis nu sa vorbesc doar eu...

Si nici nu prea am timp sa stau tot timpul pe net...

Degeaba radeti voi de logan pt ca din ce m-am interesat eu nu este chear asa cum se scrie pe aici...
Eu vreau sa-mi iau o asemenea masina pt firma asa ca va rog dat-mi informatii concrete nu ce ati auzit voi de prin vecini...
Eu m-am interesat din n surse si mari defecte nu i-am gasit...
eddie
Uite,ca nu radem,simte-te si tu bine....
adrian41198
De ce sa se limiteze viteza Logan-ului? Numai pentru ca unii nu sunt in stare sa se uite pe vitezometru? Crezi ca la masinile "tari" se limiteaza electronic viteza pentru a nu se rasturna sau pentru a nu-si lua zborul?
Nu am fost niciodata fun Dacia dar consider ca Logan-ul nu mai este Dacia si, in plus, ofera suficient pentru pretul la care se vinde.
Daca ai suficienti bani iti poti cumpara ceva ami bun dar cand esti limitat la 8000 E te uiti atent si la Logan.
Eddie, uneori esti sarcastic, alteori putin misogin. Oare de ce au impresia barbatii ca ei hotarasc in familie?
macovei41721
QUOTE(Halba-2)
SuperNova care avea centrul de greutate si garda la sol mai joase decat le are loganul, avea suspensii mai tari si tot avea tendintza de a se ridica de pe asfalt dupa 120 la ora... in conditiile astea un logan fara limitator electronic la 120 mi se pare sinucidere...
Chiar daca Loganul ar fi cea mai fiabila masina si ar avea garantie 200 de ani nu mi-as risca viata cu ea... poate in oras... sau daca nu iau nici o curba cu viteza mai mare de 50 la ora... sau cu garda la sol coborata vre-o 3-4 centimetri si schimbate rotile (jenti de 15", cauciucuri de 205-115 cu talon subtire)...

Ce te face sa crezi treaba asta ? Loganul are 16 cm garda la sol. Sint masini de firma care au 19 cm garda la sol si nu au probleme, au spus-o toti ziaristi care le-au testat si mai ales proprietarii acelor masini.
Rover Streetwise, Ford fusion, de cele doua masini ce zici ? sint proaste, nu ?, la 19 cm garda ar trebuii sa se rastoarne in curbe, nu ?
Daca era dupa mine, asi fi facut garda de 19 cm si la Logan, ca oricum cui nu-i place, nu-i place.
O intrebare : daca Logan era facuta de GM sa zicem, iti placea ? eu am impresia ca nu va place numele fabrici, si tot ce va produce acea fabrica n-o sa va placa, asa ca....
band.gif
eddie
QUOTE(adrian41198)
Eddie, uneori esti sarcastic, alteori putin misogin. Oare de ce au impresia barbatii ca ei hotarasc in familie?

Vorbeam de masini acum ? Esti liber sa crezi ce vrei, cred ca orice femeie si-ar dori langa ea un misogin ca mine sa-i cumpere 3 masinu in 6 ani ..... :bash: Aici nu fac altceva decat sa ma apar, nu sa ma laud :bandit:
ncristi
Asta imi place mie aici....unde dai si unde crapa...
Eu va ceream un sfat pt o masina pe care as vrea sa mi-o cumpar...nu daca va place sau nu loganul...

Nici eu nu ma omor dupa dacia insa la ceea ce urmeaza sa fac eu cu masina cred ca este cea mai buna alegere...costuri de intretinere etc...

Oricum o sa caut raspunsuri in alta parte aici rar gasesti ceva interesant si care ar putea sa-ti fie de folos in achizitionarea unei masini...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.