Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fransiza
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
VECTOR
imi poate explica cineva ce inseamna fransiza.
am tot citit topicurile despre asigurari,ca vreau sa-mi fac si eu un casco si tot dau de cuvantul asta. ce inseamna mai exact?
Watcher
Daca mai ai putina rabdare pe topicurile de asigurari o sa gasesti explicatia.Chiar destul de recent am dat-o, cu exemple, pe un thread, si sunt convins ca s-a mai dat si alte dati wink.gif
Andrei Suzuki
Pai si mai da odata explicatia sau da un link.Nu de alta,dar nici eu nu stiu ce inseamna. laugh.gif
Watcher
pt ultima data wink.gif :
fransiza este partea din dauna suportata de asigurat. ea se calculeaza la vaoarea asigurata.
Astfel, se poate sa ai fransiza 1% pentru furt partial si 10% pentru furt total (la fel pt avarii). La o masina de 20,000E asta inseamna
200E pentru partial si 2000E pentru total. daca ti se fura oglinzile care costa 250E, asiguratrul iti da 250-fransiza(200)=50E si restul il pui tu. Daca ti se fura ceva de <200 platesti tu.
La fel la furt.avarie totala: iti da 18,000 inapoi.
Avantajul penrtu client este ca acceptarea fransizei iti reduce prima de asigurare. La unii asiguratori se poate negocia fransiza smile.gif

Eu nu mai zic inca o data chestia asta, deci va rog sa tineti minte linkul. Ca o paranteza: in loc sa cauti m-ai pus pe mine sa caut raspunsul la intrebarea ta wink.gif
eddie
O fransiza normal luata de .....asiguratori este de 5% la furt partial si 20% la furt total....E o asigurare proasta d.p.d.v. al nostru.Aici se asigura baietii ca nu iti platesc orice zgaritura(sau un geam lateral spart) sau nu iti despagubesc masina 100% in caz de furt (poate inscenat).E bine sa nu faci asigurare cu fransiza in final.Dar ca sa vezi ce trebuie pentru asta,mai vorbim....
Lori42518
QUOTE(eddie33)
O fransiza normal luata de .....asiguratori este de 5% la furt partial si 20% la furt total....E o asigurare proasta d.p.d.v. al nostru.Aici se asigura baietii ca nu iti platesc orice zgaritura(sau un geam lateral spart) sau nu iti despagubesc masina 100% in caz de furt (poate inscenat).E bine sa nu faci asigurare cu fransiza in final.Dar ca sa vezi ce trebuie pentru asta,mai vorbim....


care este diferenta intre asigurare cu/fara fransiza?
Care este mai avantajoasa si de ce? Intentionez sa-mi asigur masina si as dori sa fiu cat mai bine informata inainte de a lua o decizie.
multumesc anticipat
VECTOR
deci daca am inteles bine cel mai avantajos pentru mine ar fi sa inchei o asigurare fara fransiza(sau cu o fransiza cat mai mica), in felul asta fiind asigurat 100%. daca ai o fransiza de 10% primesti de la asigurator doar 90%din cuantumul daunelor.
sper ca am dreptate...si sper ca i-am raspuns si lui lori
thx
Watcher
Ai inteles aproape bine. Adica ce ai spus se aplica atunci cand ai paguba totala (masina praf sau furt total).
In rest se scade x% din valoarea masinii din paguba.

Pe de alta parte, o asigurare fara fransiza sau cu ele cat mai mici COSTA MAI MULT, caci asiguratorul acopera un risc mai mare...
VECTOR
ok multam mult watcher si scuze de deranj
Lori42518
[Pe de alta parte, o asigurare fara fransiza sau cu ele cat mai mici COSTA ]

la o val. aproximativa de 20-22000 euro cam cat inseamna asigurarea/an fara fransiza? stie cineva?
multumesc de raspuns anticipat
Watcher
Depinde de multe alte conditii, In general e in jurul lui 6% pe an.
Deci 1200-1320 (pt 20-22).
eddie
Asigurare casco fara fransize se accepta daca platesi mai mult,sau iti impun niste conditii(sa ai asigurare la casa sau la alta masina la ei).Ca exemplu,la un pret de 13.000 de euro.se plateste asigurare casco fara fransize de in jur 750 de euro./an.La un pret de 19.000,se plateste casco cu niste fransize, de 1000 de euro/an(fransiza nu procente,ci o suma de 50,100,200 de euro.care nu-i m-ai vezi....la primul,al doilea si al treilea accident).La asigurarea cu fransize poti risca ca la spargerea unui geam lateral,ce nu depaseste 2%din valoarea masinii dupa calculele lor(2%=fransiza la furt partial),sa nu iti dea asiguratorul nici un ban .
sergiutruta
Sincer, din cauza la fransiza asta mi se pare ca banii i-as da cam degeaba...

Daca stau sa ma gandesc, sa zicem ca masina mi-e evaluata la 8000 euro.
Daca am fransiza de 20% in caz de furt, primesc 6400. Sa zicem ca ma pot impaca cu chestia asta.
Dar cu fransiza de daune partiale, de ex. 5%, asta inseamna deja 400 de euro. Asta inseamna ca zgarieturi, parbriz spart, aripa indoita, sau chestii de genu asta, care nu prea cred ca trec de 400 de euro, le platesc din buzunaru meu. Pai atunci ce rost mai are sa dai 40 sau 50 de euro pe luna, cand oricum de asigurare beneficiezi numai cand ai pagube foarte mari la masina.

Lamuriti-ma si pe mine va rog ca sunt foarte in ceatza biggrin.gif. Merci.
Watcher
Pai este / poate fi avantajoasa fransiza pentru ca: daca accepti fransiza scade prima de asigurare. Adica (spre exemplu) : la masin respectiva fara fransiza platesti 6% si cu fransiza doar 5%. Adica diferenta de 80Eur.

Eu as incerca sa dau la 0-1% fransizele macar pentru unul din cazuri (partial/total). Du-te la brokeri pentru ca o sa te aute mult, ei stiu bine ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa iti scada fransizele, etc.

Unii (din ce in ce mai multi) in contractul cu ei (brokeri) iti dau masina la schimb cat se ocupa ei de dosarul de dauna (doamne fereste), etc.
sergiutruta
Merci Watcher.

deja am vorbit cu cineva de la UNITA, am ajuns la persoana respectiva printr-o cunostinta. Am fransiza 0% pentru daune partiale, 0% pentru furt si 10% pentru avarie totala.
Mi-o asigura si pentru vandalism, si pentru cazul cand e condusa de altcineva, am pus si asigurare in caz de accident pentru toate persoanele din masina (suma pentru asta o pot negocia, am pus 500 euro pentru persoana, si imi creste lunar rata cu 4 euro).

Cam asta-i. Imi iese in jur de 40 de euro pe luna, ceea ce e foarte bine. Daca sunt incepator si nu m-a intrebat, oare ar trebui sa-i spun? :angel:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.