Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Seat Ibiza
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Marius12
Bine v-am gasit.

Am strans si eu niste bani, si vreaus a o pun si eud e un Seat Ibiza.

In prima faza am probleme mari in a ma decide intre Seat Ibiza Stella 1.4, 75 CP pe benzina si Seat Ibiza Stella 1.9 SDI, 64 CP pe motorina.

Daca ma puteti ajuta cu pareri si sfaturi ar fi foarte okay. Deci cu tot ce am pus pe ea, cam amandoua modele se invart pe linga un 12.500 DDP.

Acum ma mai uitam de nebun si am vazut la Toyota niste preturi bestiale, si chiar nu shtiu ce sa fac. Ideea e ca Seat-ul m-a fermecat si cred ca nu o sa renunt, doar ca vreaus a ma informez ca sa nu ma trag de par dupa aia.

Va multumesc mult de tot.
Laurentiu_007
Eu cred ca cea mai buna decizie este daca ai opta pt. o Toyota.La banii astia poti lua o Corolla cu dotari f. bune.In plus Corolla este la o clasa mai mare si spatiul e mai mare decat la Seat.Cred ca poti lua si un diesel.Pe de alta parte Seat si-a creat o imagine f. buna si cred ca motoarele Seat sunt mai fiabile decat cele de la Toyota. In concluzie eu zic sa te mai informezi si sa mai astepti parerea celorlalti de pe acest site.Eu as opta pt. o Toyota.Numai bine!
Kidon
Citisem intr-o revista despre Toyota cum ca ar avea printre cele mai fiabile masini, dupa defectiunile constatate la inspectiile periodice din Germania. Pe de alta parte, cand ridici capota la Seat vezi peste tot scris VW. Asta ar trebui sa insemne fiabilitate ridicata, dar intr-o alta revista am citit ca in ultimul timp fiabilitatea VW cam lasa de dorit.
Oricum, daca te hotarasti pt. un Seat, eu as alege categoric 1.9 SDI. Vei simti mai tarziu diferenta la buzunar, cand alimentezi.
Good Luck !!!
guerilla
marius,
de ce nu te duci la dealeri sa dai o tura cu masina?? vezi si tu care iti place, in care te simti mai bine, care ti se potriveste...
alegerea personala? toyota corolla hb nu sedan.
cristian8
Salut,

Sunt Cristian si tocmai am cumparat un Seat Ibiza 1.9 sdi (de doua saptamani).

Masina o conduce sotia, deci nu prea am avut timp sa o "calaresc". Totusi, am facut cateva iesiri si pot sa spun ca sunt foarte multumit de masina si mai ales de motor. Nu ma asteptam ca un motor diesel asa mic sa fie asa vioi. In plus, consumul e putin peste 5%.

Eu am avut inainte un VW Bora pe benzina si pot sa-ti spun ca nu sunt mari diferente intre VW si Seat (ma refer la calitate). Interiorul la Seat e insa mai modern si mai "altfel". La Bora era prea clasic.

Sfatul meu sa incerci intai un drive test (asa cum am facut si eu). Oricum eu iti recomand masina si mai ales versiunea pe motorina.

Succes!
Catalin2
Imi place masina; daca nu te intereseaza neaparat noua, iti pot oferi una s-h;

E din 2002, are doar 4400 km rulati si costa 8400 euro (pretul se mai discuta). E argintie si are motor de 1.2 l, stare impecabila.
Marius12
Scuze, dar nu ma puteam loga, incercam sa ma loghez cu adresa mea de mail nu cu cea de pe masini.ro si mi-am dat seama cand am vrut sa ma inregistrez din nou.

1. Toyota Corolla se ridica cam peste bugetul meu, si nici nu ma prea incanta...nu shtiu de ce.

2. Am decis sa raman la Seat Ibiza, dar tot inca nu shtiu ce o sa iau, ori pe benzina ori pe motorina. Avantajul e ca, consuma putin, dar merge cu motorina EURo, care e cam la acelasi pret cu benzina, si de aici nu prea ar iesi nimik. Apoi imi mai zicea cineva ca la o masina pe motorina la revizie ai mai mult de platit la o masina pe motorina, ca cia ar fi mai multe de schimbat, pe cand la cea pe benzina cica doar filtru de ulei. (Corectati-ma daca gresesc)

Totusi, o sa ma duk saptamana viitoare la un drive test, ca nu ama vut timp deloc, si cred ca atunci o sa ma decid.

3. Second hand nu ma intereseaza, vreau o masina noua.

Multumesc mult de pareri, chiar nu credeam ca o sa primesc atatea raspunsuri.

Hmmm, motorina sau benzina? ....

marco
depinde citi km faci intr-un an. daca umbli mai mult pe afara sau ai mai mult de umblat atunci e mai buna pe motorina dar daca faci pina in 10.000 km pe an nu merita motorina. piesele sint mai scumpe la motorina si masinile noi pe motorina sint mai sensibile si doar sti si tu cum este motorina la noi. bafta!
marco
te-as sfatui pentru o toyota pe benzina
florian
Salut Marius!

Am cumparat acum aproximativ 2 luni un Seat Ibiza din Germania de care pot sa-ti spun ca m-am indragostit ;in schimb acum o ruda de-a mea care locuieste acolo mi-a gasit un Audi A4 la un pret extrem de tentant pt. o masina de clasa asta din 2002 ;de aceea m-am hotarat sa incerc sa vand Seatul . Masina are 20000 km reali ,are carte service cu o singura revizie facuta in Germania la 15000 ;in plus are toate dotarile si anume: climatronic,cd original,senzor de ploaie,oglinzi heliomat incalzite si reglabile electic, computer de bord,scaune reglabile, alarma si inchidere pe cheie .A propos am fost la Seat si mi-au spus ca pretul ei cu toate aceste optiuni sare de 16000.Daca te intereseaza ma poti suna la 0721 557 441 sa-ti dau mai multe detalii sau imi poti lasa un mesaj.
Ionut4
nu vrei sa incerci un ford fiesta ? am mers cu una tdci si e ok
Anubis
Tu ia-ti Seat...dupa ce iti iei tzeapa sa nu zici ca nu ti-am spus ce trebuia...mai asteapta putinel sa mai faci rost de bani si baga o Corolla 1,6 Sol - 13,500 Euro CIP (esti baiat destept si o iei pe firma unei rude pe leasing si platesti taxele DOAR la valoarea reziduala).

Corolla HB sau Sedan asta NUMAI tu alegi.

Numai bine
Andrei9
Daca mai faci rost de bani pana la 13.000 CIP poti sa iti iei Leon sau Golf. Acum au niste super oferte. Daca nu ai decat 10.000 CIP, atunci e Ibiza.
Motorina 1,9 SDI 68cp - destul de puturoasa, dar depinde ce iti doresti de la masina. Oricum nu merita sa ti-o iei decat daca faci mai mult de 30.000 km pe an.
Benzina 1,4 Mpi 75cp - destul de fasneata, dar nu te astepta sa iti taie rasuflarea. Daca ai nevoie de o masina de oras cu care sa mai iesi din cand in cand si pe afara, atunci asta e optiunea. Consuma mai mult, dar daca faci doar vreo 10-15 mii pe an, recuperezi din diferenta de pret.
Nu te baga la japoneze, in trei patru ani vei pierde cam jumate la revanzare, asta dupa ce o sa astepti cateva luni pana o vei vinde.
Andrei9
Daca mai faci rost de bani pana la 13.000 CIP poti sa iti iei Leon sau Golf. Acum au niste super oferte. Daca nu ai decat 10.000 CIP, atunci e Ibiza.
Motorina 1,9 SDI 68cp - destul de puturoasa, dar depinde ce iti doresti de la masina. Oricum nu merita sa ti-o iei decat daca faci mai mult de 30.000 km pe an.
Benzina 1,4 Mpi 75cp - destul de fasneata, dar nu te astepta sa iti taie rasuflarea. Daca ai nevoie de o masina de oras cu care sa mai iesi din cand in cand si pe afara, atunci asta e optiunea. Consuma mai mult, dar daca faci doar vreo 10-15 mii pe an, recuperezi din diferenta de pret.
Nu te baga la japoneze, in trei patru ani vei pierde cam jumate la revanzare, asta dupa ce o sa astepti cateva luni pana o vei vinde.
G e o r g e
la banii aia iti poti lua un impreza de 1.6 , consum 11% in oras , sau o yaris de 1.3 consum 7,1 % in oras

nu te sfatuiesc SEAT sau VW sau SKODA ... mi se par cele mai mari tzepe ale pietzei auto
Iulian8
sfatul meu este sa optezi pt diesel, chiar daca acum motorina e aproape de pretul benzinei care inca nu s-a modificat in timp ce motorina a trecut deja la 'euro'.v-om vedea peste cateva luni ce o sa urce pretul la benzina de o sa il egaleze pe cel din occident.
la motorul de 1,9SDI, vei simti imediat in buzunar economia pe care o faci iar la revanzarea masinii , faptul ca e un diesel va fi un avantaj. si inca o chestie, la cei 64CP si 125 Nm, masina se descurca destul de bine pt un diesel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.