Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sa cumpar OctaviaTour1.9tdi sau RenaultMegane1.5dci
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
george40296
In afara de faptul ca Renault Megane este mai accesorizat decat Skoda Octavia Tour , chiar nu stiu nimic despre aceste doua masini . Nu am mai avut nici-o masina cu motorizare diesel , nu am mers cu nici-una din ele si nu-mi doresc decat ca la preturile relativ apropiate ( variantele standard ) sa fac o alegere inteleapta , luind in calcul varianta unei masini de familie si un rulaj in jur de 20.000 km/an din care 10.000 urban . Pana la urma totul se reduce la fiabilitate si la posibilitatea revanzarii peste vreo 6 ani . Asta presupune (ptr. rulaj in Romania ) un pachet de drum greu si un minim de comfort (aer conditionat , geamuri electrice fata , oglinzi laterale degivrate si actionate electric , spatiu pe bancheta din spate , radiocasetofon ) . La tot ceea ce am citit pe acest forum , se pare ca Renault Megan 2 , varianta sedan incepe sa creeze probleme peste 30.000 km ( suspensii si neajunsuri la finisari ) . In plus nu cunosc comportamentul unui motor diesel in perioada de iarna , mai ales la un rulaj urban . Rog lamuriri de la cine are experienta cu ambele masini .
bogdan40270
parerea mea este sa mergi clar pe Octavia. Este mult mai rezistenta , ...
pentru ca totusi , avem strazile din Romania .
DAR , din punct de vedere al optiunilor pe masina , intradevar , la aceeasi suma , megane 2 este mult mai accesorizata.
Depinde doar de tine , ce-ti doresti mai mult de la o masina.
Confort sporit , sau caliate si robustetze.
SUcces !!!
george40296
Inclin sa-ti dau dreptate . Astazi dimineata am vazut o Skoda 1 a unui angajat de la un dealer Skoda ( sper sa vad si una Tour , caci nu avea nici-unul din cei doi dealeri la care am fost ) si un Renault Megane 1.5cdi . Ultima impresioneaza placut prin spatiul din spatele soferului , pe cand Skoda este legata frumos . Sunt uimit de proasta inspiratie a Renault de a adauga tot felul de plasticaraie de proasta calitate ( de ex. pe stalpul masinii ca ornament , pe usile fata cate un mic triunghi de protectie la interior inspre stalp , in partea superioara , tot de proasta calitate samd ) Si nu numai ca sunt de proasta calitate , dar zdrangane cand le atingi cu mana . De asemenea capacele de protectie ale motorului si bateriei sunt izbitor de grosolane si de subrede . Asa ca personal cred ca Renault investeste in facilitati de tip airbag , design , radiocasetofon ( la motor , forma aerodinamica , suspensii , frane , etc nu ma pricep ) in defavoarea calitatii materialelor de finisaj , care cred ca vor face probleme
La Skoda spatiul din spatele scaunelor din fata este cam ingust , dar relativ acceptabil . Impresia este de soliditate si seriozitate , chiar respect fata de cel ce o achizitioneaza . Acesta este cuvantul , parca simt ca Skoda isi respecta pasagerii , pe cand Renault zice " lasa ca merge si asa " . Sigur ca sunt subiectiv , dar asta simt .
Probleme sunt cu dealerii . Nicaieri nu am reusit un drive test . Promisiuni " veniti maine " , " nu avem acum modelul acesta " . Stau cu banii in buzunar si nici-un dealer nu vrea sa-i ia . Ma rog ... serviciile sunt slabe : ti se prezinta masina , este laudata si ridicata in slavi dar cand s-o probezi vezi ca ceva nu mai functioneaza . Oare cum s-or vinde masinile astea ?
ncristi
QUOTE
Inclin sa-ti dau dreptate . Astazi dimineata am vazut o Skoda 1 a unui angajat de la un dealer Skoda ( sper sa vad si una Tour , caci nu avea nici-unul din cei doi dealeri la care am fost ) si un Renault Megane 1.5cdi . Ultima impresioneaza placut prin spatiul din spatele soferului , pe cand Skoda este legata frumos . Sunt uimit de proasta inspiratie a Renault de a adauga tot felul de plasticaraie de proasta calitate ( de ex. pe stalpul masinii ca ornament , pe usile fata cate un mic triunghi de protectie la interior inspre stalp , in partea superioara , tot de proasta calitate samd ) Si nu numai ca sunt de proasta calitate , dar zdrangane cand le atingi cu mana . De asemenea capacele de protectie ale motorului si bateriei sunt izbitor de grosolane si de subrede . Asa ca personal cred ca Renault investeste in facilitati de tip airbag , design , radiocasetofon ( la motor , forma aerodinamica , suspensii , frane , etc nu ma pricep ) in defavoarea calitatii materialelor de finisaj , care cred ca vor face probleme


1- nu exista motor 1.5cdi ci 1.5dci....
2-spatiul interior la megane II este net superior skodei 1
3-daca folosesti normal masina nu ai cum sa ai probleme la 30000..
Cunosc destul de bine masinile renault si pot spune ca este firma
despre care s-au spus cele mai mari aberatii...
4-Am condus skoda 1.9 Tdi (90 cp) si nu am simtit "respectul" de care vorbesti tu (in fond este un vw mai modest)...din contra m-a determinat sa imi cumpar megane II...
5- "Renault investeste in facilitati de tip airbag"- nu iti doresc sa le afli niciodata importanta...
6-Nu inteleg ce ai vrut sa spui cu plasticul de protectie al motorului... :?: :roll: :?:
emil30500
parerea mea este sa mergi clar pe Octavia. eu am OCTAVIA SI MERGE DESTUL DE BINE, comportamentul unui motor diesel in perioada de iarna nu ai probleme cu el,la mine a fost si-20C si a mers.
ncristi
QUOTE
la mine a fost si-20C si a mers

Si la mine a fost -20gradeC!
Sa fie oare o conspiratie internationala la adresa securitatii poporului nostru erou si poet...!
Nenorociti da americani!!!!
Daniel38082
E normal ca fiecare sa isi laude masina.... Nimeni nu vrea sa recunoasca ca a facut o afecere proasta....:blackeye: Parerea mea este tot octavia. Megan sedan shi estate sunt facute in turcia la bursa- trage singur concluziile.... :puke:
ncristi
Megane este o masina fff buna.Voi vorbiti anapoda cu materiale proaste etc...materialele sunt in functie de banii pe care-i dai...este regula generala atat la skoda cat si renault, ford etc...nimeni nu iti da mai mult de cat platesti...
Pana la urma este o chestie de gusturi..
Iarasi povestea cu turcia.... trebuie sa spun ca in turcia se mai fabrica si: toyota, ford, piese de mercedes..etc...

Ai mers cu una din masini ?
Cornel2
Eu am un megane 2 (pe benzina) care saptamana asta face anul ,am ~7000 km si nu am schimbat absolut nimc la el merge fff bine (momentan laugh.gif ) singura problema fiind zgomotele interioare.Parerea mea e sa incerci sa iei o octavia 2....daca nu intre o1 si m2 as alege m2...tehnologie mai noua...pe cand o 1 e aparuta din '97 (cred)
ncristi
In afara de skoda ce masini mai fabrica cehii?
Cornel2
QUOTE
Megan sedan shi estate sunt facute in turcia la bursa- trage singur concluziile....


Gresit...estate e facut in Spania
Andrei Suzuki
Hai lasati-o mai usor cu materialele alea "proaste" de la Renault pt ca vorbiti prostii.Hai sa luam un Megane Sedan,1.4 16v,sau un 1.6,coaja,si sa il comparam cu o Octavia,orice motor,tot coaja,care mi se pare ca e Classic.Nu va suparati,poate vb prostii,dar din cate am inteles eu,la Octavia coaja nu ai nici scrumiera,ce sa mai vb de cass,AC si altele.Nu are nici macar un ceas digital la bord.Si culoarea bordului,acel gri ieftin... :puke: Si ce daca Meganu e in Turcia?Ce,Opel nu e facut si in Ungaria?da nu am auzit niciodata sa se spuna ceva de rau despre el.Nu stiu de ce toata lumea pleaca de la ideea: masina facuta in alta tara decat cea de origine-->masina proasta,masina slaba,masina nefiabila,etc etc.Ce,aia or fi prosti?De parca nu tot cu tehnologie franceza si cu oameni instruiti de francezi o fac.
ncristi
Se face si in turcia si in spania...depinde ce nimeresti...oricum sunt la fel!
Eu am trecut prin Bursa si cand am vazut ce tehnologie au turcaletii prefer una facuta in turcia...
ncristi
QUOTE(Andrei Suzuki)
Hai lasati-o mai usor cu materialele alea "proaste" de la Renault pt ca vorbiti prostii.Hai sa luam un Megane Sedan,1.4 16v,sau un 1.6,coaja,si sa il comparam cu o Octavia,orice motor,tot coaja,care mi se pare ca e Classic.Nu va suparati,poate vb prostii,dar din cate am inteles eu,la Octavia coaja nu ai nici scrumiera,ce sa mai vb de cass,AC si altele.Nu are nici macar un ceas digital la bord.Si culoarea bordului,acel gri ieftin... :puke: Si ce daca Meganu e in Turcia?Ce,Opel nu e facut si in Ungaria?da nu am auzit niciodata sa se spuna ceva de rau despre el.Nu stiu de ce toata lumea pleaca de la ideea: masina facuta in alta tara decat cea de origine-->masina proasta,masina slaba,masina nefiabila,etc etc.Ce,aia or fi prosti?De parca nu tot cu tehnologie franceza si cu oameni instruiti de francezi o fac.


Ai dreptate! Cu una ca asta am mers eu....
Numai "respectat" nu te simti in interior...
Mai aveu putin si puneu si volanul ca optional...
Doc
Chiar nu inteleg de ce se tot ia lumea de masinile fabricate in Turcia?? Renault asambleaza masinile in Turcia cu piese aduse din Franta sau de la alti producatori.
Eu iti recomand Octavia 2 daca ai bani de asa ceva si Megane 2 in loc de O1. M2 are un raport pret / dotari foarte bun in comparatie cu Octavia.

Parca se aplica teoria Conspiratie pe toate forum-urile din Ro impotriva Renault.
ncristi
O2 este altceva...
QUOTE
Parca se aplica teoria Conspiratie pe toate forum-urile din Ro impotriva Renault.

Mare drepate...daia ma si incalzesc asa de repede... :roll:
La skoda este exact invers: orice porcarie este supermasina...
Andrei Suzuki
QUOTE(cristi36176)
La skoda este exact invers: orice porcarie este supermasina...


Mai exact orice porcarie nemteasca.
george40296
Aberatii cu skoda ca ar nu-ti da nimic [[quote]Hai lasati-o mai usor cu materialele alea "proaste" de la Renault pt ca vorbiti prostii.Hai sa luam un Megane Sedan,1.4 16v,sau un 1.6,coaja,si sa il comparam cu o Octavia,orice motor,tot coaja,care mi se pare ca e Classic.Nu va suparati,poate vb prostii,dar din cate am inteles eu,la Octavia coaja nu ai nici scrumiera,ce sa mai vb de cass,AC si altele.Nu are nici macar un ceas [/quote]] . Urca-te in Octavia si vei afla a le are pe toate cele pe care spui ca nu le-ar avea ( are AC , airbag-uri fata sofer+pasager , se ofera in pret acum si radiocasetofon , oglinzi electrice laterale si degivrate ) . Singura optiune mi se pare pachetul de drumuri grele si geamuri electrice fata . In rest , Octavia se prezinta ca o marca cu un efort conceptual serios , dublat de o calitate a fabricatiei pe care Renault Megane nu le are . In plus , Megane are consumul neserios , fata de cele trecute de fabricant in cartea tehnica ( si cei ce au un Megane pot confirma daca vor .

[quote]6-Nu inteleg ce ai vrut sa spui cu plasticul de protectie al motorului... [/quote] Ridica capota unui Megane si vei vedea niste bucati de plastic de grosimea unei coli de hartie , care se balangane deasupra motorului si bateriei .
[/quote]
[quote]Renault investeste in facilitati de tip airbag"- nu iti doresc sa le afli niciodata importanta[/quote]... Recunosc ca la Octavia ii lipsesc airbag-urile spate , dar nu am spus ca nu ar fi nevoie de ele , ci de faptul ca Renault a investit in altceva decat calitatea finisarii fata de politica Skoda
Andrei Suzuki
Daca esti asa convins ca O1 e o masina asa de buna(si nu zic ca nu e),de ce ai mai deschis topicu asta?Mie mi se pare ca esti destul de hotarat.
george40296
Nu eram de loc convins cand am deschis subiectul , am citit cam ceea ce era scris despre cele doua masini pe forum , am vazut inca o data cele doua masini , comentariile din automotor si sport iar restul a venit de la sine . Conluzia mea este ca daca vrei o masina a carei excutie este ireprosabila , cu o durata de viata mare atunci Octavia este aceea , daca te intereseaza un model cu un design modern , facilitati suplimentare incluse in pret dar o excutie care mie mi se pare ca lasa de dorit , atunci aceea este Renault Megane . Intamplator am vorbit cu cineva care le are pe amandoua si care mi-a spus ca pana la 100.000 km Octavia nu i-a facut nici-o problema iar Renault i-a mai facut mici figuri pe la suspensii fata cand a ajuns la 30.000 km . A recomandat Octavia , cu toate ca spune ca Megane este o masina buna . Subiectiv vorbind , tot proprietarul respectiv spune ca la intalniri de afaceri merge numai cu Octavia . Multumesc tuturor celor care au comentat cu privire la acest subiect , fie pro fie contra . George
ncristi
QUOTE
Urca-te in Octavia si vei afla a le are pe toate cele pe care spui ca nu le-ar avea ( are AC , airbag-uri fata sofer+pasager , se ofera in pret acum si radiocasetofon , oglinzi electrice laterale si degivrate ) . Singura optiune mi se pare pachetul de drumuri grele si geamuri electrice fata . In rest , Octavia se prezinta ca o marca cu un efort conceptual serios , dublat de o calitate a fabricatiei pe care Renault Megane nu le are . In plus , Megane are consumul neserios , fata de cele trecute de fabricant in cartea tehnica ( si cei ce au un Megane pot confirma daca vor).

Ridica capota unui Megane si vei vedea niste bucati de plastic de grosimea unei coli de hartie , care se balangane deasupra motorului si bateriei .


Chestia cu bucatile de "hartie" este o tampenie si daca vrei o sa vin cu poze ca sa confirm ce prosti spui...
Eu am megane si nu pot confirma cehestia cu consumul "neserios"....
Exista modele de skode (cu una din ele am mers-scuze ca trebuie sa ma repet) care are "dotarile" spuse de andrei...
Si nu mai baga material din reviste pt ca o sa te dea in judecata pt incalcarea dreptului de autor...chestii cu "efort conceptual serios "...
Daca skoda "are un efort conceptual serios" atunci ar fi avut si ei macar o masina de 5 stele...
Ei nu au conceput nimic, in cel mai fericit caz au reusit sa modifice un vw de vreo 10-12 ani...
ncristi
Daca esti asa de hotarat de ce ai mai deschis subiectul... :?:
Tupac
E clar ca Megane II e super ca si dotari, dar nu stiu cat de super e ca si fiabilitate. Made in Turcia nu suna bine deloc :roll: Mie unul imi place mult Megane II (ala scurt), dar am tot citit ca au fel si fel de mici problemute, ceea ce ma gandesc eu ca nu e tocmai placut la o masina noua. Cat priveste fiabilitatea, cei de pe aici care au cateva zeci de mii de km spun ca e ok, dar eu cred ca fiabilitatea unei masini nu se demonstreaza dupa 30k km...In schimb la Skoda, cat de cat fiabilitatea e dovedita
In privinta fiabilitatii eu as lua Skoda sincer
Dupa aspect, dotari, etc..as lua Megane clar laugh.gif
george40296
[quote=cristi36176]Daca esti asa de hotarat de ce ai mai deschis subiectul... :?:[/quote] Am mai spus ca nu eram deloc hotarat ce sa cumpar . Mai mult decat atata , eram hotarat chiar sa dau avansul la Megane pentru ca ma incantase accesorizarea ( ce noroc ca n-am facut-o ! ) . Ce este asa greu de inteles ca m-am interesat cat de mult mi-a permis timpul , lansand si intrebarea pe acest forum ? Ceea ce a inclinat balanta pentru Skoda a fost fiabilitatea . Si inca nu sunt hotarat pana nu fac un drive test . Poate ca ma orientez pentru Octavia Tour cu un motor de 105 CP Si inca nu sunt hotarat ce dotari sa adaug la ce voi cumpara . Asa sunt eu , cand cumpar ceva , intorc produsul respectiv pe toate fetele . Ca sa nu-mi para rau dupa aceea ...
[quote]Si nu mai baga material din reviste pt ca o sa te dea in judecata pt incalcarea dreptului de autor...chestii cu "efort conceptual serios "... [/quote]
Bine , sa fii satisfacut , era o fraza din Automotor si sport referitoare la un test drive comparativ intre Skoda Octavia Tour , Opel Astra Classic , Chevrolet Lacetti , Kia Cerato , nr.2/2005 . pagina 57 , ultimul aliniat . Si ca sa fii si mai multumit , in clasament , Skoda este cotata pe locul 1 . Este adevarat ca este vorba de Skoda cu motorizare de 1.6 litri pe benzina , dar se fac aprecieri la constructia Octaviei .
[/quote]
george40296
QUOTE(cristi36176)
QUOTE
Urca-te in Octavia si vei afla a le are pe toate cele pe care spui ca nu le-ar avea ( are AC , airbag-uri fata sofer+pasager , se ofera in pret acum si radiocasetofon , oglinzi electrice laterale si degivrate ) . Singura optiune mi se pare pachetul de drumuri grele si geamuri electrice fata . In rest , Octavia se prezinta ca o marca cu un efort conceptual serios , dublat de o calitate a fabricatiei pe care Renault Megane nu le are . In plus , Megane are consumul neserios , fata de cele trecute de fabricant in cartea tehnica ( si cei ce au un Megane pot confirma daca vor).

Ridica capota unui Megane si vei vedea niste bucati de plastic de grosimea unei coli de hartie , care se balangane deasupra motorului si bateriei .


Chestia cu bucatile de "hartie" este o tampenie si daca vrei o sa vin cu poze ca sa confirm ce prosti spui...
Eu am megane si nu pot confirma cehestia cu consumul "neserios"....
Exista modele de skode (cu una din ele am mers-scuze ca trebuie sa ma repet) care are "dotarile" spuse de andrei...
Si nu mai baga material din reviste pt ca o sa te dea in judecata pt incalcarea dreptului de autor...chestii cu "efort conceptual serios "...
Daca skoda "are un efort conceptual serios" atunci ar fi avut si ei macar o masina de 5 stele...
Ei nu au conceput nimic, in cel mai fericit caz au reusit sa modifice un vw de vreo 10-12 ani...

Eu nu ma pricep la masini , am 300.000 km facuti in Dacie , Tico si Cielo si nu ma intereseaza decat sa-mi mearga masina bine , sa-i fac reviziile la timp si sa-i pun carburant . In rest , ma intereseaza sa sofez cum trebuie in orice conditii . Asa ca atunci cand ma uit la o masina trebuie sa-mi inspire siguranta , soliditate . Daca tie ti se pare ca Megan-ul a ales variante serioase cu capacele de plastic de sub capota , metaforic spuse cat o coala de hartie de groasa , dar care nu este decat un plastic ordinar care se indoaie usor , atunci nu ai decat . Eu pretind mai mult decat artificiile cu material plastic care mascheaza stalpul sau bucatele amorfe care protejeaza caroseria cand se inchide portiera . Nu stiu cum faci tu consumul la masina , dar daca te iei dupa calculatorul de bord atunci n-ai decat sa fii incantat . Posesorii de Megane spun clar , peste 6% indiferent unde mergi .
CRG
QUOTE(Andrei Suzuki)
Hai lasati-o mai usor cu materialele alea "proaste" de la Renault pt ca vorbiti prostii.Hai sa luam un Megane Sedan,1.4 16v,sau un 1.6,coaja,si sa il comparam cu o Octavia,orice motor,tot coaja,care mi se pare ca e Classic.Nu va suparati,poate vb prostii,dar din cate am inteles eu,la Octavia coaja nu ai nici scrumiera,ce sa mai vb de cass,AC si altele.Nu are nici macar un ceas digital la bord.Si culoarea bordului,acel gri ieftin... :puke: Si ce daca Meganu e in Turcia?Ce,Opel nu e facut si in Ungaria?da nu am auzit niciodata sa se spuna ceva de rau despre el.Nu stiu de ce toata lumea pleaca de la ideea: masina facuta in alta tara decat cea de origine-->masina proasta,masina slaba,masina nefiabila,etc etc.Ce,aia or fi prosti?De parca nu tot cu tehnologie franceza si cu oameni instruiti de francezi o fac.


Da, dar avem o problema cu furnizorii de componente, care in majoritate sunt locali, mai putin componente cheie. Sa nu uitam si de experienta "locala". Renault nu reuseste sa impuna furnizorilor nostri locali 100% din filozofia sa privind calitatea si fiabilitatea.
Shkoda
Banii pe care ii aveam ma "impingeau" spre octavia tour, megane sedan, peugeot 307 sau toyota corolla. In final am ales octavia2 biggrin.gif de ce? ...pt. ca octavia tour configurata asa cum as fi vrut eu iesea cu 1000 euro mai ieftina decat masina din semnatura. Stiam ca am bani si pt. alte modele insa nici nu m-am uitat la altele. Eu am vrut o masina solid construita, fiabila, care sa se intretina usor, iar octavia era singura ce indeplinea toate criteriile. Megane se intretine usor, insa numai solida si fiabila nu e. 307 o fi mai solida, dar la intretinere si fiabilitate e jale. Corolla e solida si fiabila, insa reviziile se fac la 7500km, piesele sunt scumpe, etc. Skoda le are pe toate si pt. asta am ales-o.

Acum, fiecare isi cumpara masina dupa criteriile proprii. Noi incercam aici sa-ti spunem cate ceva din experienta personala si sa te ajutam cumva, insa tu trebuie sa te gandesti bine ce vrei si aia sa alegi. Sa nu iti iei dupaia Skoda sau megane sau mai stiu eu ce masina pt. ca asa am zis noi pe forum. Trebuie sa strangi cat mai multe informatii despre fiecare masina in parte si pe urma sa faci un bilant. Sunt banii tai, munciti, si nu are rost sa-i arunci aiurea.
Dudau40071
Cine zice ca e facut in turcia renault are perfecta dreptate si ca urmare unele accesorii vor ceda imediat cum ar fi cricul,cheia de desfacut rotile si chiar jantele...sunt chestii aparent minore dar si fordul e facut tot in turcia si pot spune ca am prieten care are ford nou nou si si a dat si el seama ca e facut in turcia...jantele sunt dintr un aliaj foarte prost si se deformeaza mult mai usor decat ar trebui...Oricum daca vrei sa auzi cat de tare e renault du te la un dealer si iti va spunde ca e facut probabil in franta...Oricum iti recomand sa te uiti la consum si ai sa vezi superioritatea clara a nemtilor in motoarele TDI,si uitata te si ce grosime are tabla de la Skoda si uita te si la renault si ai sa vezi ca Skoda e o masina mult mai bine construita decat renault si hai sa fim seriosi francezii sunt recunoscuti ca niste constructori foarte prosti...mai au mult pana sa ajung aproape de nemti ...Oricum skoda e mult mai spatioasa ,poate nu la spatiul interior dar la portbagaj e mult mai mare ca meganul...Eu zic sa ti iei skoda ca e deja recunoscuta pe plan mondial pt fiabilitatea ei...
madalina
Pe principiul meganul facuta in Turcia - masina turceasca si skoda facuta in Cehia este masina ceha. Si Toyota face masini in turcia si sunt considerate mai bune decat cele fabricate in Anglia.

Componentele oricarei masini sunt facute in diverse tari. Iar atat timp cat in Romania functioneaza mentalitatea:daca e facuta acolo e proasta, toti dealerii vor spune ca fiecare masina este fabricata in tara cu cea mai mare apreciere in randul consumatorilor!

Opel face masini si in Spania, dar n-am auziot pe nimeni spunand ca e masina spaniola!
Dudau40071
Atunci uita te pe site uri germane sa vezi ca Skoda Octavia e chiar apreciata ca fiind o masina mai buna ca VW golf....daca nemtii au curaj sa zica asta zice multe...si oricum nu cred ca francezii au ajuns la performantele nemtilor si aici aveam ca dovada Loganu facut de francezi si Octavia facuta cu tehnologie nemteasca...Cat despre unde e facuta masina asta conteaza foarte mult...de exemplu o ruda de a mea avea o dacie din 83 si eu imi luasem o dacie in 96 ....culmea e ca dupa 6 luni dacia mea avea deja rugina iar aia din 83 nu avea deloc rugine..DE ce?pt ca era facuta in franta...deci eu zic ca conteaza unde e facuta masina si dovada mai sunt si produsele MADE IN CHINA....
madalina
iti pun urmatoarea problema: daca s-ar face o masina in Germania, dar toate componentele ar fi facute in Romania, ai cumpara-o?

La Dacia facuta in Romania era facuta cu compenente exclusiv romanesti,. iar cea din Franta cu componente exclusiv occidentale. Masinile "fabricate" in Turca sunt doar ASAMBLATE in Turcia!

Ah si nu e nevoie sa ma uit pe site-uri germane! toate studiile de fiabilitate considera Skoda mai buna decat VW, insa pt vest Skoda chiar este o masina ieftina. Nu e cazul Romaniei!

Iar despre tehnologia germana si franceza, nu asta e problema! problema este contractul dintre statul roman si renault si cel dintre statul ceh si VW. Cehii au avut grija sa faca un produs bun, ai nostrii nu!
ncristi
QUOTE
si uitata te si ce grosime are tabla de la Skoda si uita te si la renault si ai sa vezi ca Skoda e o masina mult mai bine construita decat renault


Ai masurat tu tabla?? biggrin.gif

Te inseli in privinta constructorilor...motoarele TDI sunt sub Hdi etc...

Un coleg de-al lui tatalui meu m-a rugat sa-l ajut sa-si cumpere un calculator bun si i-am luat placa de baza assus...etc
Peste o saptamana a venit suparat si mi-a zis:
"Bine domnule, ai dat atatia bani pe o chestie facuta in Taiwan-pai la banii astia imi luam o placa nemteasca!"

Genul asta de om esti si tu?
CRG
QUOTE(madalina)
iti pun urmatoarea problema: daca s-ar face o masina in Germania, dar toate componentele ar fi facute in Romania, ai cumpara-o?

La Dacia facuta in Romania era facuta cu compenente exclusiv romanesti,. iar cea din Franta cu componente exclusiv occidentale. Masinile "fabricate" in Turca sunt doar ASAMBLATE in Turcia!

Ah si nu e nevoie sa ma uit pe site-uri germane! toate studiile de fiabilitate considera Skoda mai buna decat VW, insa pt vest Skoda chiar este o masina ieftina. Nu e cazul Romaniei!

Iar despre tehnologia germana si franceza, nu asta e problema! problema este contractul dintre statul roman si renault si cel dintre statul ceh si VW. Cehii au avut grija sa faca un produs bun, ai nostrii nu!



Madalina, mai este un aspect: fiecare producator are amprenta lui privind mashinile. Eu am lucrat cu francezi, si stiu cum gandesc. Crede-ma, dupa ce am vazut cat de zgarciti sunt, nu mai vreau nici sa lucrez la ei ( :wave: ) si nici produsele lor.
FESTINA
Nu stiu preturile daca, un megane II 1.5 dci are acelasi pret ca octavia 1.9 dci.

Nu ma leg de dotari,design si fiabilitate, ca eu poate as fi subiectiv avand un Megane II 1.6 16V, desi eu sunt multumit de masina pentru ce am eu nevoie si nu am avut probleme cu ea. Dar iti dau un sfat, motorul de 1,5 dci pentru caroseria aia e cam mic. Asa ca sfatul meu e, daca esti adeptul motoarelor Disel, si te hotarasti la Megane, i-ati motor de 1.9 dci, are performante mai bune chiar si decat motorul de 1.6 pe benzina.

Cred ca aceiasi problema s-ar pune si sa Octavia daca au motoare de 1.5 dci, caroseriile sunt cam egale.
ncristi
Motorul de 1.9dCI (120cp) este super dar si pretul este pe masura...
Insa 1.5 este EXTREM de economic...si fuge destul de bine...

Skoda octavia nu are motoare dci ci doar TDi si SDI de 1.9 de la 64cp la 120cp...
Oricum SDi este scos din calcul avand niste performante jenante...adica la un stop s-ar putea sa vezi trabanturi, melci, oameni cu handicap locomotor, etc trecand pe langa tine...
Dacia 1300 pare lamborghini pe langa o octavia cu motor SDI 64cp...
G e o r g e
120 TDI ? eu nu cunosc tongue.gif

octavia are de la 64 la 130 cp din 1.9 diesel
ncristi
sorry!!!!! 130 cp- :angel:
Tupac
Motorul 1.9TDI 130CP mi se pare super. Am mers cu un Golf 4motion cu acest motor si mi s-a parut super misto, se infigea super bine. Mie unul, motoarele 1.9TDI de la VW, Skoda, Audi, mi se par super misto, chiar si cele de 90CP, si nu am auzit de probleme grave la aceste motoare. In schimb de Renault cu ale sale 1.5dCI, tot aud plangeri blink.gif , nu stiu ce sa mai cred de ele. Ma incanta si pe mine unul un Clio Symbol 1.5dCI, dar de cand am auzit de aceste probleme parca mi s-a facut frica si nu as fi dispus sa dau o caruta de bani pe o masina noua ca pe urma sa am tot felul de probleme cu ea. Eu cel putin, daca imi voi lua o masina straina, o voi alege in primul rand dupa fiabilitate, stiind ca in caz de probleme nu as avea bani sa bag in ea.
G e o r g e
hmmm interesant pb.
sa-ti spun cum sta treaba .

1.5dci 65cp de pe seria alizee au avut mari pb la poma de inalta presiune. toata seria ! au fost schimbate pe garantie .

sa mai comparam ceva :
1.5dci symbol = 10 000 DDP
octavia 1.9TDI 130cp = 20 000 DDP

mi se pare mie sau e cam dublu blink.gif
Tupac
Buna comparatie faci: 1.5 65CP cu 1.9 130CP.
Bravos! bicycle.gif ermm.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(cristi36176)
Dacia 1300 pare lamborghini pe langa o octavia cu motor SDI 64cp...


Eh,hai sa nu exageram. laugh.gif
Dudau40071
Madalina am si eu o intrebare pt tine:
Daca ar fi sa te culci cu un barbat care ai alege :un gentlmen englez sau
unu din banglash..si sa zicem ca amandoi sunt niste barbati chipesi si atragatori...cam asa sta treaba si cu masinile ...Si apropo pe dacia asta de care vb eu..vrei sa zici ca francezii s au apucat sa remodeleze piesele ca sa fie masina mai buna?culmea ca piesele de la dacia se gasesc si in romania si erau exact la fel(made in romania).Cat despre Taiwan toata lumea stie ca piesele de calc sunt facute 90 % acolo si asta inseamna ca se descura Taiwanezii ..cand o sa aud ca 90% din masina sunt facute in Turcia(sau asamblate ) atunci o sa am incredere mai mare in masinile care se fac acolo...Sau cand o sa aud ca turcii asambleaza BMW seria 7 sau S classe de la mercedes o sa mi schimb parerea...
ncristi
Dudau40071 tu confunzi cehia cu japonia --- scuze cu anglia!!!

Madalina s-a culcat cu un japonez... biggrin.gif

Iar cu taiwanul te inseli...sel putin in privinta placilor pt intel... arigato.gif
ncristi
"Madalina am si eu o intrebare:
Daca ar fi sa te culci cu un barbat" ( biggrin.gif ) te-ai culca cu un roman?
Andrei Suzuki
Io zic sa o lasati mai usor cu treaba asta cu culcatu...nu de alta da George are ditai Foresteru si n-as vrea sa va prinda pe trecere... :boxing:
Dudau40071
La ce anume te referi ca ma insel in legatura cu Taiwan?Oricum daca vrei sa ti iei ceva de prosta calitate e clar ca doar la turci vei gasi asta in toate domeniile imbracaminte,aur,argint chiar si masinile facute de ei.Ei sunt recunoscuti in lumea pt asa ceva...pe cand nemtii sunt recunoscuti pe calitati chiar inverse...iar cehii au stiu sa faca tot timpul o tabla rezistenta pe masini..probabil ca si de asta Skoda da garantie la corodare de 10 ani si VW da numai 8 ani...probabil ca si dacia daca era buna la ceva oferea garantie mai mare decat renault...
Andrei Suzuki
Sunt de acord ca multe lucruri facute in Turcia sunt nasoale..da hai sa fim seriosi.Credeti ca francezii sunt chiar in halul asta de prosti si de batuti in cap incat sa continue fabricarea unei masini care (cica) e proasta,nu e buna etc?
ncristi
Ca veni vorba de calitatea germana...
De curand am avut un laptop "FUJITU ZIMANS" care im 3 zile i s-a belit sistemul de racire.
Cand pornea parac aveai sub birou ansamblul de fluierasi din vanju de jos...
M-am dus sa-l schimb blestemand clipa in care am gandit "este nemtesc" iar raspunsul a fost "trebuie trimis la tornado - dureaza cam 6 luni"...
L-am luat , am fost la un amic de l-a aranjat (i-a prajit niste culere-sau cam asa ceva, oricum dipa un sfert de ora mercea ca un P75 cu XP... biggrin.gif ) si am reusit sa-l vand.La aceasta afacere am pirdut aproape 10 mil...
Acum am un assus facut in taiwan care da clase "la calitatea germana"...
Asa ca mai scutiti-ma cu cacaturi de genul "nemtii sunt cei mai tari"...
Bateti campii pe aici toata ziua...
Andrei Suzuki
Corect cu nemtii.Dar te intreb eu...de ce neaparat Tornado?Era in garantie acolo? smile.gif
Dudau40071
Asta nu inseamna ca nemtii sunt perfecti ca nu exista asa ceva dar sa zicem ca dau mai putin gres ca altii...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.