Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CASCO la... Allianz, Unita sau Generali?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Shkoda
As dori niste sfaturi in legatura cu cele 3 societati de asigurari. Cat de seriosi sunt, daca ati avut vreodata probleme cu ei, etc.

P.S. As dori in special detalii despre Unita si Generali ca de Allianz peste tot aud biggrin.gif
Doc
Alege Allianz. Sunt mai scumpi dar orice problema ai o rezolvi repede si fara comentarii.
Dudau40071
Si unita e buna si prompta...dar parerea mea e sa te duci la Alianz..mi e tocmai mi au decontat masina in proportie de 100%...ce i drept ca a trebuit sa ma zbat putin...dar pana la urma au fost baieti de treaba...
stefan_ieu
La cum pui problema banuiesc ca te intereseaza pentru o Skoda (astia iti dau din prima posibilitatile astea). Daca e asa poti sa te duci cu incredere la Unita (acolo ai cea mai mica prima) pentru ca Porsche este actionar la Unita si nu se incurca unii pe altii.
Shkoda
Intr-adevar, este vorba despre o Skoda Octavia... insa dealerul nu e Porsche, ci Brady Trade.
Despre allianz stiu si eu si am si auzit ca sunt cei mai buni. Insa vreau sa aflu si despre ceilalti cate ceva.. nu e deloc rau daca am parte de aceleasi servicii, la un pret mult mai mic.
La allianz mi-ar iesi o rata de 1000 euro pe an, in timp ce la Unita sunt doar 750.
Voi ramane la allianz doar daca voi auzi multe lucruri proaste despre Unita. Pana acum nimeni nu mi-a zis sa ii ocolesc.. e drept ca au fost mult mai multi cei care mi-au recomandat allianz, insa despre Unita, putinii care au fost mi-au zis doar de bine

Generali.. e o adevarata necuonscuta, asa ca...

Deci, in concluzie, am putea chiar schimba un pic topicul intre Allianz vs Unita sau.. ce parere aveti despre Unita? laugh.gif
stefan_ieu
Nu conteaza dealerul. Tot prin Porsche Leasing o iei.
Si eu tot de la Brady mi-am luat masina. La fel un prieten. Eu am avut o zgarietura. El o lovitura mai serioasa + parbriz spart . Nu am avut nici o problema. E adevarat, au fost chestii minore. Nu stiu cum o fi in caz de dauna mare (Doame-ajuta nici sa nu aflu) dar tipul de la dealer, cu care ma intelg destul de bine, mi-a spus ca nu a auzit de nici o problema relativ la Unita si masinile Skoda. Si nu cred ca il interesa pe el la cine fac eu asigurarea.

Mai apare o problema si nu stiu aici ce sa iti spun. Unita aplica procentul respectiv la valoarea CIP. Alliantz aplica procentul (care oricum e mai mare) la valoarea DDP. Asta nu influenteaza cu nimic despagubirile de daune partiale. Sigur si Unita si Allianz dau banii cat scrie pe facturi la total. Problema : oare ce se intampla la furt. Cati bani dau asigurarile? Probabil ca Unita da valoarea CIP iar Alliant DDP. Aici ar fi o chestie.
Rapunsul de la Unita : Ce te intereseaza ca oricum tu ti-ai scos TVA-ul (eu mi-am luat masina pe firma).
Shkoda
Nu iau masina in leasing.. o iau cash, am dat deja avansul, trebuie sa soseasca in martie. Pana atunci trebuie sa ma hotarasc si eu pe mana cui merg cu asigurarea..
Despre care tip de la dealer e vorba? Cumva directorul de vanzari? Si eu tot cu el m-am intretinut cand am facut actele si mi se pare o persoana f. de treaba.. si el la fel, mi-a recomandat allianz insa n-a putut sa-mi spuna ceva rau despre Unita.
guerilla
QUOTE(stefan_ieu)
Cati bani dau asigurarile? Probabil ca Unita da valoarea CIP iar Alliant DDP. Aici ar fi o chestie.
Rapunsul de la Unita : Ce te intereseaza ca oricum tu ti-ai scos TVA-ul (eu mi-am luat masina pe firma).


Asiguratorii iti vor plati valoarea asigurata. daca ai asigurat doar CIP atunci atat primesti. Oricum daca vei cumpara masina cash asigura la valoarea platita. si fa comparatie la aceste valori intre cei doi asiguratori.
pune in balanta ce ofera unii si ceilalti.
ai grija la:
- decontare directa
- prima platibila in rate lunare/trimestriale asa cum iti convine tie
- valoarea fransizei
- termenul de plata a daunei
- ce se asigura (vandalism, etc) si mai ales ce nu se asigura
- valoare procentuala a primei de asigurare
- bonus/malus
- istoricul asiguratorului si daca poti afla care este situatia financiara
- alte clauze impuse, negociabile

Parerea personala e ca as merge pe allianz (acolo sint asigurat) si sint multumit de alegerea facuta.
pe generalli sau cum i-or fi chemand n-am auzit si nici n-as merge pe o firma arhinecunoscuta.
stefan_ieu
@Bogdan : Daca o iei cu banii jos (masina nu e proprietatea Porsche Leasing) atunci si eu ti-as recomanda sa mergi pe Allianz. Despre ei toata lumea spune doar lucruri bune. Iar argumentul pro Unita ("astia au mereu grija de masinile Porsche") cade.
Btw, in cazul tau poti sa te gandesti la orice firma de asigurare, nu doar la astea 3. Daca ai cunostinte pe la alte firme (Asirom, Omniasig, etc) poti sa te duci acolo. Dealerul nu mai poate impune nimic de genul asta (cum e in cazul leasingului).

[OT]Ce se intampla daca eu am masina in leasing si e furata? Asigurarea e pentru firma de leasing, dar eu am platit trei sferturi din masina. Cum se impart banii de asigurare? Sau firma de leasing achizitioneaza o alta masina? Stie cineva? [/OT]
DragosS
Sa stiti ca Generali sunt super ok din orice punct de vedere.Am la mine la firma un Fiat Stilo asigurat la ei si de fiecare data cand am mers la ei cu daune au fost extraordinar de amabili,nu mi-au pus nici o problema si au avut decontare directa cu service-ul. Pe langa faptul ca nu stai la nici o coada ca la Allianz.
Shkoda
QUOTE(stefan_ieu)
Btw, in cazul tau poti sa te gandesti la orice firma de asigurare, nu doar la astea 3. Daca ai cunostinte pe la alte firme (Asirom, Omniasig, etc) poti sa te duci acolo. Dealerul nu mai poate impune nimic de genul asta (cum e in cazul leasingului [/OT]


Nu ma gandesc decat la aceste 3 variante pt. ca doar cu astia 3 are dealerul decontare directa.
Chiar nu stiu ce sa fac.. e vorba de aproape 300 euro la mijloc.. intre Unita si Allianz si in continuare, mi se recomanda allianz insa nu e nimeni care sa-mi spuna ceva de rau despre celelalte doua. smile.gif
stefan_ieu
Gresesti. Tocmai am o zgarietura pe care o voi repara pe RCA-ul celei care mi-a facut-o. Ea era asigurata la Asirom si ei mi-au spus ca au decontare directa cu Brady. Nu e adevarat ca doar aia 3 au decontare directa cu dealerul.
Contra Unita iti spun eu un exemplu. Se plangea cineva pe alt forum ca a astepta decontarea de la Unita 1 luna (avea, ca si tine, masina proprietate personala). Dar i-au decontat integral.
Altceva pro Allianz : nu stiu altii cum fac, dar astia, daca iti faci mai multe asigurari la ei (masina, casa, viata, etc), incep si iti dau tot felul de discounturi si facilitati (ex : iti dau si cartea verde fara sa mai platesti nimic, fransiza 0, etc).
krysty
QUOTE(CristianT)
pe generalli sau cum i-or fi chemand n-am auzit si nici n-as merge pe o firma arhinecunoscuta.

generali sunt italieni. cica destul de tari la mama lor. sunt parteneri cu autoitalia si au prima optiune la asigurarea masinilor italiene. foarte de treaba si chiar isi cunosc meseria. nu inteleg de ce nu vor sa se implice mai mult pe piata romaneasca, da'... fiecare cu managementul lui.
Shkoda
QUOTE(stefan_ieu)
Gresesti. Tocmai am o zgarietura pe care o voi repara pe RCA-ul celei care mi-a facut-o. Ea era asigurata la Asirom si ei mi-au spus ca au decontare directa cu Brady. Nu e adevarat ca doar aia 3 au decontare directa cu dealerul.


Inseamna ca reprezentantul de la Brady a gresit... Am intrebat eu personal si nu mi-au spus decat de astia 3
Tupac
La Opel GTT de ex, unde m-am interesat eu pt o masina, mi s-a spus ca si Unita are fransiza 0. E o chestie interesanta pt ca la Unita CASCO e 4.5%, iar la Alintz e 5.7%, si sunt ceva bani la mijloc ...
stefan_ieu
@Bogdan. Am intrebat inca o data si mi-au spus clar ca au decontare directa cu Asiromul. Voi reveni peste cateva saptamani cand o sa-mi fac masina sa iti spun daca a trebuit sa scot eu bani din buzunar sau nu.
De altfel e si normal ca un service mare sa lucreze cu cat ai multe societati de asigurare. Altfel ar pierde o gramada de clienti.
Andrei40750
QUOTE(CristianT)
QUOTE(stefan_ieu)
Cati bani dau asigurarile? Probabil ca Unita da valoarea CIP iar Alliant DDP. Aici ar fi o chestie.
Rapunsul de la Unita : Ce te intereseaza ca oricum tu ti-ai scos TVA-ul (eu mi-am luat masina pe firma).


Asiguratorii iti vor plati valoarea asigurata. daca ai asigurat doar CIP atunci atat primesti. Oricum daca vei cumpara masina cash asigura la valoarea platita. si fa comparatie la aceste valori intre cei doi asiguratori.
pune in balanta ce ofera unii si ceilalti.
ai grija la:
- decontare directa
- prima platibila in rate lunare/trimestriale asa cum iti convine tie
- valoarea fransizei
- termenul de plata a daunei
- ce se asigura (vandalism, etc) si mai ales ce nu se asigura
- valoare procentuala a primei de asigurare
- bonus/malus
- istoricul asiguratorului si daca poti afla care este situatia financiara
- alte clauze impuse, negociabile

Parerea personala e ca as merge pe allianz (acolo sint asigurat) si sint multumit de alegerea facuta.
pe generalli sau cum i-or fi chemand n-am auzit si nici n-as merge pe o firma arhinecunoscuta.
Andrei40750
Generali e o firma superputernica in Europa. Sunt pe locul 3 pe toate tipurile de asigurari, nr.1 in asig. de viata ca valoare de piata (peste 30 mil. de asigurati), au experienta de peste 170 de ani si sunt foarte seriosi. In Romania au cea mai mare marja de solvabilitate dintre toate firmele de pe piata. Nu sunt ieftini , dar merita! ( au contracte cu Porsche si AutoItalia si cu cele mai importante service-uri- cu decontare directa)
victor3
poate ca cel mai sanatos ar fi sa intrebi la service-ul pe care il vei frecventa ce societate de asigurari lucreaza cel mai bine cu ei. cat despre allianz eu ca posesor de skoda, am avut doua evenimente relativ minore care s-au rezolvat fara nici un fel de probleme. la al doilea chiar, increderea dintre service si asigurator s-a vazut cu prisosinta si m-a scutit de multa bataie de cap. iar despre generali, un amic care a avut un passat luat in leasing si asigurat la generali, nu a avut nimic a se plange in cele 2-3 ocazii cand a ajuns la service. se pare ca sunt buni
adrian41198
Este normal sa fie diferenta de prima de asigurare intre Generalli si Alliantz atata timp cat unii iti asigura masina la valoarea CIP iar ceilalti la valoarea DDP, este diferenta de suma asigurata. Este posibil sa difere coeficientul de prima dar, cu siguranta, cei de la Alliantz negociaza. In schimb te cam "ard" daca ai dauna in cazul in care si anul urmator vrei sa asiguri tot la ei. Exista si o rezolvare (doar suntem in tara tuturor posibilitatilor) - anul urmator schimbi societatea de asigurari caz in care nu se mai ia in calcul dauna avuta.
Ar fi mai multe de spus asa ca daca te intereseaza putem continua discutia.
silviu39323
cea mai ieftina asigurare casco am auzit ca o au cei de la banca transilvania asigurari [BTA] dar nu stiu cat de seriosi sant.Daca aveti vreo idee......
Cristian37384
Stiti cumva daca Alliantz-ul,sau Generali,fac asigurari si pe doua luni?

Daca aduc o masina de afara,NOUA,cum se calculeaza asigurarea :

1)la valoarea din factura de vanzare - cumparare?sau

2)valoarea din factura + taxa vamala(care este destul de mare,oricum)
adrian41198
Asigurarea Casco este pe un an dar poate fi platita si semestrial/trimestrial.
Pentru a afla valoarea de asigurare a unei masini SH trebuie sa vorbesti cu un reprezentant de la ei. Se poate negocia. Ambele parti (proprietarul si asiguratorul) au interesul sa se faca asigurarea la valoarea reala.
Cristian37384
Nu m-ai inteles,masina ESTE NOUA biggrin.gif ,nu sh.

Se aplica aceeasi procedura,"negocierea"???

Multumesc.
adrian41198
Daca modelul respectiv de masina se comercializeaza si la noi (putin probabil din moment ce ai preferat sa o aduci de afara), valoarea de asigurare va fi valoarea de piata de la noi. In cazul in care pe piata romaneasca nu exista astfel de masina, este posibil sa existe modelul in cataloagele lor. Daca asiguratorul nu stie nimic despre pretul masinii tale, o poti asigura la care pret iti convine - cel din factura sau cel cu taxe vamale incluse. Dar ai grija ca si despagubirea (in caz de furt sau dauna totala) va fi in functie de valoarea asigurata!
In toate cazurile se poate negocia, daca nu valoarea de asigurare macar conditiile de asigurare (clauze suplimentare, franciza, etc.).
Succes!
Cristian37384
Masina este un MB 180 C class cu comp.Exista si la noi,dar iese mai ieftin daca o aduc direct din de.
Nu asta ar fi o problema.

Concluzia este ca se poate "negocia",din cate am inteles ,nu?

Sau sa ii fac numai RCA,fara CASCO?

RCA-ul este obligatoriu ,altfel nu ma primeste la Udriste,nu-i asa?

Dar CASCO,nu este obligatoriu,parca.....
Watcher
1)Atentie, termenul corect in asigurari este FRANSIZA nu franciza smile.gif
2)CASCO nu e obligatoriu daca iei masina cash. E insa folositor (daca Doamne fereste ti-o fura - cel mai rau- sau daca ai un super accident din vina ta si faci masina rau de tot - iei banii de la CASCO)
Cristian37384
La chestia cu furatul m-am gindit si eu mai mult.

Nici cu accidentele nu cred ca este o treaba de lepadat.

Trebuie sa vad "la fata locului" ce si cum se poate negocia.

Multumesc mult ptr. ajutor.
adrian41198
Asigurarea Casco este destul de costisitoare (cam 5% din valoarea masinii) dar consider ca isi merita banii. Doar daca nu vrei sa tii masina in garaj.
Incearca sa negociezi fransiza cat mai aproape de zero.
succes!
guerilla
CASCO pleaca de pe la 4% la masini noi si ajunge peste 10% pentru masinile vechi.
depinde foarte mult ce vreti sa includeti in asigurarea, vechimea masinii, accesoriile puse pe masina (muzica, piese tuning, etc) si unde va faceti asigurarea.
recomandarea mea e sa folositi un broker de asigurari. iesiti mai ieftin.
Cristian37384
:bash: Daca tot sunt la "faza cu intrebarile",spuneti-mi acum si unde gasesc un brocker de asigurari?

Multumesc anticipat.
guerilla
incearca asa
Cristian37384
Multumesc mult,sper sa ma descurc.
eddie
QUOTE(Tupac)
La Opel GTT de ex, unde m-am interesat eu pt o masina, mi s-a spus ca si Unita are fransiza 0. E o chestie interesanta pt ca la Unita CASCO e 4.5%, iar la Alintz e 5.7%, si sunt ceva bani la mijloc ...


Opel am si eu,luat de la DiBas(rate la banca)asigurat tot prin Unita,astia mascheaza fransiza in procente,dar daca citesti contractul e o suma(25 euro primul accident,50 al doilea si 100 al treilea)care nu o mai vezi din factura totala a accidentului,dar tot procente sunt...Si mai urat ,acceptau chipurile 4 asiguratori unde puteam sa-mi fac casco,existau preturi diferite si variante de rate...M-au facut pana la urma sa renunt la cautare,tot la mana lor eram,sa aleg Unita,era in 2 rate /an ,la orice agentie.Bine,accept Unita, ca vad ca o vad ca aveti si reprezemtant in banca,am spus....OK,Unita ramane(unde a mers mia merge si suta!)Dar Unita are filiala la banca noastra si nu accepta decat 100% plata pe un an la casco.....vine raspunsul....noroc ca mai pastrasem ceva de tigari...XXmil.banu'jos.De aia sotiei mele de oras am luat-o cu banu' jos, cu imprumuturi de la cunostinte,ca nu ma mai las eu la mana lor...
adrian41198
Nu stiu cum este cu brocker-ul de asigurari. Face treaba in locul tau si nu cere nimic in schimb? Nu prea imi vine sa cred. Orice serviciu se plateste.
Ce mare lucru sa suni la cateva firme de asigurari si sa ceri informatii legate de problema care te preocupa?! Foarte probabil te vor chema la sediu pentru a discuta detaliile dar informatiile generale se pot afla si prin telefon (mai ales daca te "impui").
eddie
Un broker mi-a facut si mie asigurarea prin Allianz la masina luata cu banii jos.Fara fransize(aveam asigurare la casa),venea acasa sa ia rata(4 in total),super bine,dar pana la proba contrarie....nici nu a-si vrea sa vad...Dar ATENTIE !!!! mi-a recunoscut ca al doilea an se face reducere de 15% ca scade valoarea masinii si mai trebuie o reducere aplicata de 10 % ca nu ai avut accidente,chestie pe care nu o aplica toti...Toti ne bucuram de 15% reducere pe an,dar asta nu este pentru ca nu ai facut accident, ci pentru ca scade valoarea masinii..... :minigun:
guerilla
QUOTE(adrian41198)
Nu stiu cum este cu brocker-ul de asigurari. Face treaba in locul tau si nu cere nimic in schimb? Nu prea imi vine sa cred. Orice serviciu se plateste.


normal ca se plateste. de catre firma de asigurari.
fa o analogie cu magazinele de retail (hypermarket). ce preturi gasesti acolo la un produs fata de magazinul din colt?! mult mai mici. de ce? simplu.. volum de vanzari.
acelasi procedeu este si pentru brokeri. vand mai mult pentru o companie - discount mai mare pentru ei.
avantajele majore pe care le-am vazut eu: imi prezinta inclusiv aspectele "neplacute" pe care nici un reprezentant de asigurari nu le spune, platesti mai putin pentru ca poti negocia, te indruma atunci cand ai probleme, poti strange de gat pe cineva daca nu ti se rezolva problema laugh.gif
stefan_ieu
QUOTE(stefan_ieu)
@Bogdan. Am intrebat inca o data si mi-au spus clar ca au decontare directa cu Asiromul. Voi reveni peste cateva saptamani cand o sa-mi fac masina sa iti spun daca a trebuit sa scot eu bani din buzunar sau nu.
De altfel e si normal ca un service mare sa lucreze cu cat ai multe societati de asigurare. Altfel ar pierde o gramada de clienti.


Ramasesem dator cu un raspuns....
Da, Asiromul are SIGUR decontare directa cu Brady. Tocmai mi-au platit mie o reparatie. Cei de la Brady mi-au spus ca au decontare directa doar cu sucursala centrala (???? - nu am inteles de ce).
zefir34016
QUOTE(silviu39323)
cea mai ieftina asigurare casco am auzit ca o au cei de la banca transilvania asigurari [BTA] dar nu stiu cat de seriosi sant.Daca aveti vreo idee......

Despre BTA poti afla mai multe info pe acest topic
xanaxer
расс360.5CHAPBettдисцШурыJustCarnучилDianСодеRenoЛюбиHERDМалаDekoИллю3301LouiМатеJuliHaroCuli160VKurt
TescElseTeanGrapMavaповеToveAhavSaleJohnДубиThisPhilOscaNiveXVIIсборЧикоPrimОлефPresFinoSideGuitБоль
БродЖукосертBarbAdioavanRepuРубеKindИллюболеCandИллюReneТарбинстанглKingStatRemoDemoхудоJaroСмирЛите
ШиршразнИллюЛиваЖигаMoviNaruArtsArtsТакэEdgaжизнArtsЗегеLouiGodsАгамзакавозрdiamкара03-1издадругстих
VladГригАлиеPaulExceJonhLarsAngeПаноErneПовоAssaSideJuliLighКолпфаянPontHarmXVIIKronElecMystинстHigh
PoweJard5604TyraAndy9036BradMetaавтоGaryдружLighSoutподзNeotблесРоссформмесяdarkSounWindViteDynaVale
ViteFascPediЛитРЛитРЛитРDormЛитРAkerГрейЛитРЛитРЛитРБадробщеДостЧленПинеКургДениИллюSoreПантLeonМудр
близThreЗолоИллюВедуПотаЛаврGabrMaheJillBridфакуСтарDigiПлакисцеродиJameAndrНагаТопоBattуспеФормсбор
ГладRemoФормBetsорфоHarmHarmHarmинстLewiArleШапиPushраскStepГрекАкадМатюредаКолеtuchkasГольКаме


писа360.8CHAPBettАрдаМартSoviChriАКТоЛогуxecuПрихTaenBoraГопаOrieAgat3301ArisHansRobeRichNX10допоKurt
TescSmarGarnVenuOreaповеToveExclTimeErghThomKamiPhilAmanNiveWillоблислужJeweТомиSplaFinoSideDeadСред
стерШумеPushInteAdiomattкармIainFutuавтоНовгPentуказПонтповепостЯковGustJumpMadhRubbСальGiorЕмцеДубч
PuzzНедетермJameJackLoonCocaArtsArtsЯмамEdgaгодоArtsEdmuвойнJeweГнезменяИллюdiamMiyoС-ПССолоКастстих
ФуркUnchКурдФирс1877ЛюдмGamzКузьКозаChanCravMetaSideBarbFlopЧудасовеFragHarmоткрKronElecСодефотоТэпм
языкAskeФилиDemomail9023КитаПоняProlARAGНазаTrautracРоссFeelкнижсоздформпираWindCollReflBoscискуСеве
SiemFascграмЛитРЛевиЛитРCanoпостBreeЛитРЛитРЛитРЗабыXVIIиздаГайдЛузиМаркAlfrМасаXVIIBlurVladАлебWhat
извеДмитКахиОктяAlbuтелаRoxaEdvaГубеJillТкачСтраМороКубапотеисцеLastКлюхRafaDiviBougDolbФормApplдати
Авде(190ПушкхохоБороHarmHarmHarmприкСаксКорнКрыжOmsaвозрлитетвортехнмедиЯсюкЛукаtuchkasWindШиро
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.