Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vreau o masina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
adrian40087
:oops: vreau o Octavie 1.9 TDI, ce sa fac, unde ma duc la Porsche, Avia sau Brady?
MERITA SAU NU BANII?
Watcher
Pentru cumparat te duci unde e mai ieftin (negociat sau reduceri cu diferite ocazii). Pentru service mai vezi dupa aia. Cu siguranta sunt threaduri despre asta wink.gif+
Liviu-98
Si eu sunt in aceeasi situatie. Cred ca cel mai bine e la Avia sau la Brady, ca aia de la Porsche Romania sunt scarbosi, nu le mai ajungi nici cu scara la nas. Am fost la ei sa intreb de conditii s.a.m.d. si s-au purtat mizerabil, nu cred ca mai calc pe la ei. In schimb la Avia, jos palaria. La Brady nu am fost, dar am un amic care si-a luat de la ei o Octavia si nu are decat cuvinte de lauda.
adrian40087
mersi, am fost la Avia dar ei nu dau nici o reducere, pe cand aia de la Brady dau dotari in plus. Ma gandesc serios, ca am trecut si pe la Renault si au niste promotii, reduceri, dar a aparut si promotie la Octavia I, ei 1.9 TDI 110 CP la 12.979 E si RCD inclus, beton, nu?
Radu33501
Pretul e destul de misto dar gandeste-te la un singur lucru - Renault - Made in Turky. Octavia 1 este o masina destul de buna. Eu am vrut initial sa imi iau una dar a aparut modelul nou. Am auzit ca cea de 90 Cp este cam lenesa.
Shkoda
QUOTE(Radu33501)
Pretul e destul de misto dar gandeste-te la un singur lucru - Renault - Made in Turky. Octavia 1 este o masina destul de buna. Eu am vrut initial sa imi iau una dar a aparut modelul nou. Am auzit ca cea de 90 Cp este cam lenesa.


Faptul ca e "made in Turkey" nu e un semn ca e proasta masina. In Turcia se fac si masini foarte bune, recunoscute pt. fiabilitatea lor (vezi Toyota Corolla Sedan). Sunt destule Renaulturi megane sedan care nu au probleme si in special in vest, pt. ca acolo drumurile nu se compara cu cele din Ro. Renault produce in general masini mai slabe calitativ (dpdv al fiabilitatii) decat Skoda pt. ca ii intereseaza sa faca masini ieftine si cu un design avantgardist. Nu pun mare pret pe fiabilitate. Insa Skoda, a mostenit fiabilitatea de la varul ei, VW. Fac masini solide si pun un mare accent pe calitatea fabricatiei, designul este unul conservator si nu unul futurist.

Intre Octavia 1 si Megane Sedan, cu mici retineri as alege Octavia, pt. ca la mine conteaza fiabilitatea. Megane este clar mai avansata dpdv al tehnicii si e mult mai dotat.

Intre Octavia 2 si Megane, as alege fara sa stau pe ganduri Octavia 2. As plati fara discutie si diferenta de 1000-2000 euro. Octavia 2 e asemanatoare la dotari, iar la tehnica e chiar mai avansata la unele capitole.
ncristi
Skoda in toate clasamentele de fiabilitate este inaintea lui vw :bash:
De la vw a luat calitatea fabricatiei dar este grav daca a luat si fiabilitatea...unde vw ocupa constant primele locuri din coada ....
ca fiabilitate vw este uneori mult (alteori putin) sub renault care de obicei se afla pe la jumatatea clasamentelor.. bicycle.gif

Cineva spunea ca este normal sa fie asa din cauza ca mai toate modelel skoda au fost modele w mai vechi care, din cauza longevitatii fabricatiei, au reusit sa elimine toate erorile -modelele octavia si fabia fiind curate cand au aparut, de aici rezultand "paradoxul" ca de multe ori skoda sa fie considerata mai fiabila de cat vw...
In fond cei din prima linie o iau mereu in barba...asta e...
(vezi j.d power and associates-2004 customer satisfaction index(csi) study)
Alin35136
hi there,
poti linistit sa te duci si sa-ti cumperi Octavia I; masine e beton;poate un pic rigida;
la Avia am avut reducere-trebuie sa fie si acum sau de Sarbatori;am aproape 8000km cu ea.consum in jur 5.5%(1.9tdi).nimic de reclamat;masina cu care sa alergi
toata ziua;economica si fiabila.

All the best,
AEC
[color=blue][/color]
Radu33501
QUOTE(cristi36176)
Skoda in toate clasamentele de fiabilitate este inaintea lui vw :bash:
De la vw a luat calitatea fabricatiei dar este grav daca a luat si fiabilitatea...unde vw ocupa constant primele locuri din coada ....
ca fiabilitate vw este uneori mult (alteori putin) sub renault care de obicei se afla pe la jumatatea clasamentelor.. bicycle.gif

Cineva spunea ca este normal sa fie asa din cauza ca mai toate modelel skoda au fost modele w mai vechi care, din cauza longevitatii fabricatiei, au reusit sa elimine toate erorile -modelele octavia si fabia fiind curate cand au aparut, de aici rezultand "paradoxul" ca de multe ori skoda sa fie considerata mai fiabila de cat vw...
In fond cei din prima linie o iau mereu in barba...asta e...
(vezi j.d power and associates-2004 customer satisfaction index(csi) study)

Atunci daca skoda este asa de fiabila, poti sa imi spui si mie de ce fac zilnic drumuri la Service ??? Vezi subiectul meu, cu problemele care au inceput sa apara (probabil ca este veche masina doar are 7000 km sau care-i treaba , al 100k ce probleme o sa mai am ????
ncristi
QUOTE
Atunci daca skoda este asa de fiabila, poti sa imi spui si mie de ce fac zilnic drumuri la Service ??? Vezi subiectul meu, cu problemele care au inceput sa apara (probabil ca este veche masina doar are 7000 km sau care-i treaba , al 100k ce probleme o sa mai am ????


Radu spun din ce ma citit... cat despre experienta mea skoda:

-octavia 1.9TDi--schimbat injector
-ceva probleme pe la trenul de rulare (minore oricum)

asta in primul an de la cumparare...in garantie, dupa aia nu mai stiu ca am plecat de acolo

Masina era de firma dar nu era chinuita...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.