Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia 2 vs VW Bora
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Chuck40079
Salut,
ce masina ma sfatuiti ca as putea lua pana in 15.000 euro . M-am gandit la Skoda Octavia 2 sau W. Bora. Ce spuneti ? Sunt din Ct , ma intereseaza si cat or' sa coste reviziile periodice, nu vreau sa fie mari , nu vreau ca intretinerea sa ma coste mult. Vreau ca masina sa fie noua. Mutumesc.
mike.omega
Skoda Octavia 2 :cheers: + se muta la versus smile.gif
krysty
ce-mi plac mie titlurile astea la threaduri. inebunesc dupa ele. :whip2:
guerilla
S-a modificat titlul.
ncristi
La bani astia nu cred ca-ti iei nici una din ele...poate ceva pe benzina...
Daca iti iei benzina alege FSI nu mororul clasic de 1.6 pentru ca TE RUPE mai ales in oras...
Mai bine fabia 1.9 tdi sau C4 1.6 hdi laugh.gif
pana30005
Intre Octavia si Bora:Focus Tdci,100 cp,14 700 euro
Chuck40079
eu ma gandeam la: Octavia II Ambiente 1,6 75 kW (102 CP) 12.687 15.171 , ce spuneti ? stiu ca la VW Bora era o oferta si ma incadram in 15k Euro, s-a schimbat ceva ? , va rog de asemenea sa imi dati alte variante, si sa tineti cont sa nu ma coste mult intretinerea si eventual ce dealeri sunt in Ct, eu vreau sa o tin 4-5 ani . Multumesc.
Alecs
QUOTE(Chuck40079)
eu ma gandeam la: Octavia II Ambiente 1,6 75 kW (102 CP) 12.687 15.171 , ce spuneti ? stiu ca la VW Bora era o oferta si ma incadram in 15k Euro, s-a schimbat ceva ? , va rog de asemenea sa imi dati alte variante, si sa tineti cont sa nu ma coste mult intretinerea si eventual ce dealeri sunt in Ct, eu vreau sa o tin 4-5 ani . Multumesc.


are unchi-meu o bora 1.6 si zicea ca e cam usoara si nu ai sentimentul de siguranta la viteze maricele... adica nu e foarte stabila in curbe...
Chuck40079
stiu ca oferta aceea era un motor ceva de genul 1.9 TDI si cu ceva dotari pe ea, nu tin neaparat sa iau una din cele doua dar imi par cele mai bune.
Alecs
daca vrei sa n-ai probleme, ia-ti toyota corolla.. cu 15.000 ti-o iei si cu ceva dotari..
Chuck40079
nu vreau masina japoneza....... nu cred ca sa intretin usor iar daca s-a stricat ceva la ea .... cred ca nu prea mai ai multe sanse
Doc
Alege Octavia 2, dar nu stiu exact ce primesti la 15.000euro. Eu am vazut o varianta de 1.9TDi 105CP la 17.000 euro incluse si cateva dotari.

Bora este invechita si inca destul de scumpa. Oferta era pentru cea diesel de 1.9TDi 90CP dar nici ea nu statea foarte bine la dotari.
Dudau40071
Mai degraba octavia...la dotari e cam la fel ca bora,la pret poate un pic mai jos ca bora iar la dimensiuni e mai mare ca bora....
madalina
QUOTE(Chuck40079)
nu vreau masina japoneza....... nu cred ca sa intretin usor iar daca s-a stricat ceva la ea .... cred ca nu prea mai ai multe sanse


Corolla este fabricata in europa. Iar riscul de a se strica ceva la ea, statistic vorbind, este mai mic decat la celelalte.
DragosS
Cea mai buna varianta ar fi Octavia 2 1,9tdi.Dar este pe la 17.000.Eventual poti sa mai negociezi un discount cu dealerul dar nu cred ca vei obtine prea mult.

Decat sa iei Bora,vb cuiva de aici,mai bine Focus.Este mai dotata la aceeasi bani.

Alta varianta ar fi octavia 1 1,9tdi 90cp elegance.Asta daca nu te deranjeaza faptul ca ai un model mai batran un pic.In schimb va fi dotata bine!
Chuck40079
dar ce ziceti de un peugeot 307 sau un opel astra ? ce variante as putea lua la banii astia ?
Alecs
307 e model vechi.. mai bine astra
ncristi
La 15500E cu taxe cu tot iti poti lua citroen C4 1.6Hdi - (vezi C4 vs fabia)
C4 este o masina ffff interesanta la banii astia...
Eu zic ca-si merita fiecare cent ...
O alta varianta ar mai fi megane 2 cu 1.5dci...
Asta in cazul in care vrei diesel...
ncristi
Eu am avut ocazia sa vad motorul de 1.6 (cel clasic) pe O1 si consuma enorm...in special in oras (Bucuresti) dar si in afara la viteze mai mari.

Laud asa de tare C4 pentru ca pana acum cateva zile masina ma lasa rece pana cand un prieten mi-a spus ca ar vrea sa cumpere una si am cules ceva date despre ea si am ajuns la concluzia ca masina e super..
Faza cu axul volanului fix m-a dat gata.
Mi-a placut la nebunie...este inedit...
guerilla
ce ai tu in poza si cu motorizarea de 1.6hdi sare de 19.000 euro CIP.
frumos frumos, da scump a draq.
ncristi
Intr-adevar bordul este de la versiunea ce-a mai dotata ...insa eu am pus poza ca idee pentru ca in afara de afisajul pe cristale de pe consola centrala interiorul pastreaza aceleasi elemente...
Nu am gasit o poza a interiorului cu varianta de 15500E pe care o recomand...insa interiorul seamana cu ce este in poza aia...

Atentie ca sunt 2 motorizari 1.6 Hdi :
1.6HDi 16V (92 CP)
1.6HDi 16V FAP(110CP)

Eu vorbeam de cea de 92CP
Chuck40079
dar de seat cordoba ce ziceti ? ca varianta as putea lua la banii astia ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.