Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fabia vs C4
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
ncristi
Skoda fabia 1.9Tdi 101cp vs citroen C4 1.6HDi 16V (92 CP)
Pretul il stie doar la fabia 14.083E cu toate taxele.Cand o sa afle pretul la citroen o sa mi-l comunice si o sa-l afisez.Oricum am inteles ca este foarte apropiat de al skodei
Un amic isi ia masina...
Calde multumiri celor care dau un sfat!
Alecs
daca e masina de familie, eu zic sa mearga pe C4... si nu numai.. e asta nou nu?
James Kilowatt
Eu as merge pe C4, e mai tentant fiind mai avansat tehnic. Insa inca nu am auzit mare lucru privind fiabilitatea... e inca un model nou.
ncristi
Masina presupun ca o sa aiba o orientare 90% familiala dar merge destul de mult...face naveta, merge la tara, vine destul de des prin bucuresti etc..
Alecs
cu atat mai mult sa alegi o masina mai mare, mai confortabila.. c4 is for u man!
Andrei Suzuki
Si in plus C4 arata si mai bine
Echo
Masinile nu mi se par de aceeasi clasa. Fabia ar putea concura la nivelul lui C3. C4 e deja compacta (de clasa lui Golf si Astra) , nu mica (Polo, Corsa etc.). Asa ca poti sa compari C4 cu Octavia 2, nu cu Fabia.
ncristi
El nu compara dimensiunile ci pretul...
Daca clasa M de la mercedes ar fi costat13.000E atunci as fi pus probabil
C4 vs mercede M clas...
Omu atati bani are si vrea sa-si ia o masina, nu este vorba de clasa din care face parte ci de ce poti cumpara la o anume suma...
Alecs
QUOTE(cristi36176)
El nu compara dimensiunile ci pretul...
Daca clasa M de la mercedes ar fi costat13.000E atunci as fi pus probabil
C4 vs mercede M clas...
Omu atati bani are si vrea sa-si ia o masina, nu este vorba de clasa din care face parte ci de ce poti cumpara la o anume suma...


subscriu la ce a zis cristi.. ma enerveaza chestia asta.. am patit-o si eu la thread-ul cu 206/astra ...
Gica-6
Poate doar Fabia Combi sa se mai apropie de dimensiuni de clasa lui C4. Insa oricum, 14 000 de euro pentru o masina de clasa mica mi-se pare cam multisor. Bine, inteleg ca are consum mic si probabil dotari multe, dar poate gasesti un Astra sau Magane la pretul asta. Sper sa nu gresesc....
ncristi
Si mie mi s-a parut mare pretul la fabia, insa asta este...
M-am uitat si eu pentru ca am crezut ca greseste...si nici macar nu este
Elegance este pretul la ambiente...
Se poate verifica la www.*****.ro


Link cenzurat :!:
ncristi
Nu vrea renault...si vrea neaparat diesel si cel putin 80 cp
Prima chestie care i-am spus-o a fost sa se uite la megane II (pt. ca am si eu unul)...
Si-mi este amic...inca tongue.gif
Han.solo
Nu cunosc fiabilitatea C4 vs Fabia, dar as inclina spre C4. Motorul HDI e mai putin zgomotos decat TDI; personal imi place mai mult la aspect C4 decat Fabia sau Renault.
Gica-6
Am inteles, cei drept da mai bine cand doi priteni au masini diferite... laugh.gif
Cand mi-am luat in toamna masina de servici am oscilat intre Fabia Combi si Astra Clasic Caravan, dar ma incantau preturile la benzinare, si atunci am vazut ce diferente mari erau la Fabia intre motorizarea de 1.2 HTP si 1.9TDI - inexplicabil dupa mine, nu stiu cat trebuie sa mergi pt. a amortiza relativ in scurt timp diferenta de bani.... oricum mult.
In orice caz ii doresc succes la cumparaturi !
Doc
Eu zic ca trebuie sa te orientezi spre C4. Fabia deja este invechita si nu arata prea bine. Oricum din cate am auzit nu sta prea bine nici cu stabilitatea in curbe. Daca pretul este asemantor eu zic sa incerci C4. Motorul facut de PSA in colaborare cu Ford si Mazda este foarte bun.
stefan_ieu
Hai sa vin si eu sa mai echilibrez balanta! tongue.gif
Eu am Fabia 1.2HTP si sunt foarte multumit de ea.
@Doc : nu stiu de unde ai auzit ca nu e prea stabila in curbe. Eu nu as zice. Nu e nici masina de curse, dar nu am avut probleme de stabilitate (e adevarat ca nici nu am fortat-o prea tare). Despre C4 ce ai auzit ? :blackeye:
@alecs, @cristi : conteaza faptul ca sunt din clase diferite. Cand iti iei o masina o iei cu un scop. Daca e masina de familie nu te uit doar la pret, ci te uiti si la spatiu. Asa nu si-ar mai cumpara nimeni o masina mare ca mereu gaseste o masina mai mica la bani mai putini sau mai performanta la aceiasi bani.

Diferenta de pret intre cele doua masini este de 1000-1100E Nu e chiar acelasi pret. Plus ca ai 10 cai in plus pe Fabia. Si aia costa....
Dar daca omul vrea sa isi ia masina de familie si eu l-as sfatui sa mearga pe C4. Desi cei 60l in plus la portbagaj nu sunt chiar asa de multi. Totusi pare mai masiv C4 asa ca s-ar putea sa aiba mai mult spatiu pt pasageri.
Alecs
QUOTE(stefan_ieu)
@alecs, @cristi : conteaza faptul ca sunt din clase diferite. Cand iti iei o masina o iei cu un scop. Daca e masina de familie nu te uit doar la pret, ci te uiti si la spatiu. Asa nu si-ar mai cumpara nimeni o masina mare ca mereu gaseste o masina mai mica la bani mai putini sau mai performanta la aceiasi bani.


asta l-am intrebat si eu.. daca e masina de familie.. si cum raspunsul a fost afirmativ, i-am recomandat c4... ideea e ca omul a ales 2 masini sa le compare si faceti comparatie intre cele 2 masini, nu va mai agitati atata ca fac parte din clase diferite ca nu-l ajuta cu nimic :albino: ( ce m-am incins.. )
ncristi
Ideea este ca vrea o masina cat mai buna (adica nu-l deranjeaza si o masina mai mare, sa consume putin, si sa aiba oaresce dotari adica sa nu fie chear cheala dar nici nu vrea piele etc)...
Din ce spui tu marele dezavantaj al fabiei este pretul pt ca din cate am inteles de la tine c4 ar fi in jur de 15000E (adica fabia este 14000 si diferenta de pret ar fi de 1000 in favoarea fabiei) adica cam cat o fabia elegance care costa cam 15000....

Parerea mea este ca preturile de la skoda sunt fantasmagonice...
O skoda totusi e o skoda...ce dreaq are preturi de bemve...
15000 pe o fabia este enorm indiferent de dotare (si de tabla laugh.gif )....
ncristi
QUOTE
1. Caracteristici tehnice: Marca Citroën
Model C4 Berlina
Nivel X
Motorizare 1.6HDi 16V (92 CP)
Caroserie, nr. usi berlina, 5 usi, 5 locuri
Cilindree 1560
Alimentare motorina
Putere(CP) 92 (66)/4000
Cutie de viteza, nr. trepte viteza manuala, 5+1 trepte
Viteza(Km/h) 180
Acceleratie 0-100 Km/h (s) 12.5
Consum (litri*100Km) urban/extraurban/mediu 5.9/4.1/4.7
Dimensiuni gabarit L/l/h (mm) 4260/1773/1458
Capacitate portbagaj (min/max dmc) 320/1023
Capacitate rezervor (litri) 60
Greutate (kg) 1257

2. Dotari standard: ABS + EBD + Asistenta Franare Urgenta
Airbag pasager
Airbag sofer
Avertizor sonor lumini / usi deschise
Bancheta spate rabatabila fractionat 1/3-2/3
Bandouri protectie laterala
Bare de protectie in culoarea caroseriei
Caroserie galvanizata
Ceas digital
Centuri siguranta fata cu pretensionare pirotehnica si limitator de efort
Centuri siguranta spate cu prindere in 3 puncte
Computer de bord
Dezactivare airbag pasager
Faruri cu geam clar
Geamuri electrice fata
Iluminare habitaclu si portbagaj
Imobilizator electronic
Inchidere centralizata cu telecomanda
Intrerupere alimentare carburant in caz de accident
Jante otel 15' cu capace
Lumina de zi
Luneta termica
Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei
Oglinzi reglabile electric
Pilot automat + limitator de viteza
Plafoniere cu temporizare
Preechipare audio
Priza 12V
Roata de rezerva de dimensiuni normale
Scaun sofer reglabil pe inaltime
Servodirectie
Servofrana
Sistem "Isofix" bancheta spate pentru scaune copii
Sistem blocare usi spate
Spatii de depozitare sub aeratoare
Stergator luneta
Stop suplimentar frana
Tetiere pentru toate locurile
Turometru
Volan cu butuc fix cu 2 blocuri de comenzi
Volan reglabil pe inaltime si adancime

Configuratie de baza: 12605 +
Optionale: 0
Total (fara taxe): 12605 €

Total (cu taxe): 15000
+AC(climatronic din cate am inteles)=15500E pret total
Asta este masina care concureaza cu fabia.
Scuze inainte afisasem o varinta mai dotata...
stefan_ieu
Pai cu asta comparasem si eu fabia. Ideea e ca pe Fabia mai trebuie puse cateva chestii care o duc pana pe la 14.500E. De-aia o dadeam cu 1000E mai ieftina.
Problema e ca motorul de 1.9TDI la fabia e cam mult pentru dimensiunea ei. Mai ales daca o iei pentru masina de familie. Fabia are preturi bune la motoarele pe benzina.
Parerea mea e ca discutia pe tema asta e cam terminata. Toata lumea a recomandat in cazul celor doua optiuni prezentate si tinand cont de ideea de masina de familie un C4 (inclusiv subsemnatul - posesor de Fabia :albino: )

Daca vrei poti sa pui altfel problema. Daca tot vrea sa isi ia masina de familie, la banii astia (15.500 - ca la atat s-a ajuns) poate sa se uita mai sus. De obicei cand iti iei masina te uiti cati bani ai, vezi optiunile si, dupa ce te plimbi prin diverse show-room-uri, te hotarasti sa mai strangi din fund, sa mai pui in plus si sa iti iei ceva mai sus. Asa mi s-a intamplat si mie si asa s-a intamplat cu majoritatea cunoscutilor mei. Iar pe la 16500-17000 poate sa se uite si la o O2 TDI. Ca Megane am inteles ca nu vrea.
gabi4
cum poti sa faci comparatie intre fabia si C4 biggrin.gif hai sa fim seriosi.

mie fabia mi s-a parut naspa la scaune. f tari.si parca f inalte

motoare naspa.


alege C4
liviu8
daca e masina de familie,ar fi normal sa aleaga C4.e mai spatioasa,are mai mult loc in portbagaj.Revista auto motor sport pe luna ianuarie lauda masina asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.