Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW Passat Vs Toyota
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Leo40035
Vreau sa-mi iau o masina dar sunt nehotarat.Vreau una dupa '98 la vreo 9000eur cu maxim 130mii km, diesel.Sunt axat mai mult pe consum, fiabilitate, comfort.Deci ce imi sugerati VW Passat, Toyota Corolla sau Toyota Avensys.Toate caravan, am nevoie sa fie o masina de familie dar si o masina de carat marfa.Cum stau fiecare ca fiabilitate, costuri intretinere?Deci nemteasca sau asiatica??? :idea: :argue: laugh.gif
ncristi
Daca ti neaparat diesel atunci i-ati vw
Motive:
-motoarele tdi (nu ca cele pe benzina nu ar fi) sunt ff fiabile demonstrand asta la noi in tara...
-spatioasa, mai solida
-mult mai frumoasa decat japonezele
-isi pierde mai gru din valoarea la revanzare...

Japonezii au o experienta relativ redusa in dieseluri...si fac masini urate...
Sorin31982
Salutare Leo,,

Ma numesc Sorin si sunt chiar din Ramnicu Valcea. Inainte eram si eu placut impresionat de masinile germane, dar de cind am Toyota Avensis D 4-D (motorul dieselcommonrail pentru Toyota), nici nu ma mai gindesc la masinile germane. In primul rind, de cind am masina (din august 2003), nu am schimbat absolut nimic la ea, desi masina a fost cumparata second-hand din Germania (ce e drept avea 65000Km, si e din decembrie 2000). Performantele motorului sunt excelente (110CP, acceleratie in 11s de la 0-100), iar consumul este foarte bun (o medie de 6-6,2, daca nu conduci sportiv; la drum lung reusesc frecvent sa scot 5/%). Confortul interior este foarte bun, iar spatiul (inclusiv cel al portbagajului mi se pare mai mare decit la un Passat. Iar la partea de frumusete, sa ne uitam la ele si apoi sa vorbim; iti trimit alaturat si o poza.
Daca esti interesat sa vezi un Avensis "in carne si oase", si eventual sa-l testezi, nu putem intilni la sfarsit de saptamina; ma poti contacta la tel. 0744491747.
Han.solo
Evident, depinde foarte mult de modul in care a fost intretinuta masina.
Partea de design e o chestie subiectiva; mie nu-mi plac VW dar altii pot avea alta parere. Design-ul de la Avensis il consider unul ,,cuminte si sobru".
Pe partea de fiabilitate este dovedit de numeroase studii de specialitate (JD Labs, Edmunds) ca Toyota este mult in fata celor europene (unde VW se plaseaza printre ultimele, conform sondajelor chiar din Germania). Dupa mine, e singura metrica mai apropiata de realitate; toate celelalte pot fi pareri sau reclame platite.
Mai este un aspect important: zgomotul diesel-urilor Toyota este mult mai redus decat TDI-ul de la VW (este similar motoarelor HDI) ceea ce asigura un confort sporit. Dar bineinteles, trebuie sa verifici fiecare masina; iti recomand sa faci o proba la masinile noi (la showroom-uri) pentru a avea idee cum ar trebui sa se comporte un secon-hand.
Leo40035
Mersi foarte mult de sugestii.Deci o sa incep sa imi schimb perspectiva si sa ma duc la showroomuri sa le testez pe amandoua sa-mi fac o parere pe propria piele.Ideea este ca asiaticele astea nu prea au fost promovate pe la noi si lumea isi face o impresie negativa chiar fara sa le vada.Dar mai vreau sa vad pareri.Si de Corolla nu zice nimeni nimic??:bounce: :idea: :albino:
James Kilowatt
Pai probabil ca nimeni nu a zis nimic de Corolla pentru ca nu mai are nevoie de prezentare:) Cel mai fiabil model pe pietele europeana si americana, ce alta prezentare are nevoie? smile.gif
Grigore32898
eu pot sa spun ca am achizitionat din germania un passat break din 2000 cu 350.000 km la bord am luat-o pt marfa nu ma gandeam ca ma tine prea mult si totusi dupa 80.000 km pot sa spun ca nu am schimbat decat uleiul si articulatia e ok.Cat despre zgomot este intr-adevar putin mai zgomotoasa decat un CDI dar nu deranjant si consumul pot sa spun ca nu sare in oras de 7,5 % cu cei 115 cp.Bafta
Han.solo
QUOTE(Leo40035)
Mersi foarte mult de sugestii.Deci o sa incep sa imi schimb perspectiva si sa ma duc la showroomuri sa le testez pe amandoua sa-mi fac o parere pe propria piele.Ideea este ca asiaticele astea nu prea au fost promovate pe la noi si lumea isi face o impresie negativa chiar fara sa le vada.Dar mai vreau sa vad pareri.Si de Corolla nu zice nimeni nimic??:bounce: :idea: :albino:


Eu am Corolla 1.4D4D noua. Asa cum am mai spus, am ales-o pentru fiabilitate si confort (pentru business si calatorii de placere), nu pentru curse sau ,,dat mare". Nu vreau sa dau pe spate pe nimeni; nu este o masina pentru cei de bani-gata asa ca nu m-am ghidat dupa folclorul local.
Mihai34891
In ceea ce priveste confortul interior, ergonomia si finetea - masinile japoneze sunt net superioare VW-ului.
Mai pui pe deasupra ca-s si f. bune si fiabile=> alegerea e facuta !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.