Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pot sa conduc in strainatate cu permis de mai putin de un an
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
moszi
buna la toti,

intrebarea mea este daca pot sau nu sa conduc in strainatate daca am mai putin de un an permisul meu de conducere ?

dupa vechiul cod rutier nu se poate asta stiu,
dar poate sa ma ajute cineva cu citate clare (articole) din vechiul cod rutier, si din noul cod rutier din care sa reiese CLAR daca am voie sau nu ?

merci mult,
moszi.
moszi
hm .. si am uitat ... imi trebuie pana miercuri seara
(atunci as vrea sa plec din tara) ...

merci,
moszi
Sorin1
Moszi, sigur ca poti, chiar si fara sa ai permis...toata chestia e sa nu te prinda nimeni ! Acum pe bune, nu e voie...da' nu stiu cum e trecerea la vama...te verifica sau nu? Se uita sau nu la chestia asta...Da' daca mergi in Ungaria si te opreste, te arde....grija mare si la faruri...luminile pe faza scurta aprinse neaparat ca iar te frige !
Sorin von...
marco
noul cod rutier nu prevede ca nu ai avea voie, dar cel mai bine da un telefon la politie sau ACR si intreaba.
moszi
ciao sorin,

am sunat la politia rutiera din ungaria, si ei nu au legi pentru asa ceva. deci in ungaria se poate sa conduci, daca n-ai inca un an.

singura chestie era un articol in vechiul cod rutier al carui numar vreau sa aflu, sa vad
daca mai este sau nu este.

marco, stii cumva articolul din codul rutier cel vechi ?

bye,
moszi.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-06-18 15:28 ]
marco
nu stiu exact numarul de articol dar oricum decretul 328 este abrogat. iti spun sigur ca noul cod rutier nu prevede acest lucru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.