Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ford fiesta 1,3 zetec
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Alexandru9
salut
azi dimineata am patit o chestie.....motorul cald dar nu baga caldura ci numai aer rece.....peste un timp incepe sa creasca temp la motor....trag dreapta si vasul de antigel FULL mai sa plesneasca....radiatorul rece dar furtunul care intra in el ala gros din partea de sus era fierbinte.....ce poate fi ?....are cineva idee?
James Kilowatt
Ar putea fi termostatul... sau radiator infundat. Cred ca daca era pompa nu ar mai fi fost cald nici furtunul care intra la radiator. Incearca sa scoti termostatul de tot si vezi ce se intampla. Plus ca il poti verifica daca functioneaza bagandu-l in cafea smile.gif)
Alexandru9
problema e ca nu stiu unde este pus la motoarele astea Zetec....la intrarea in radiator cumva caci acolo e blocata toata chestia
James Kilowatt
cauta in carte, daca ai. Mai degraba e totusi la "intersectia" aia de 3 furtune.
Alexandru9
nu am carte.....da sa moara asa brusc farqa un preaviz.....sa vad cum ma descurc
James Kilowatt
De multe ori moare brusc, fara nici un preaviz. ORicum, nu costa mare lucru unul nou. Asigura-te intai ca termostatul e, si dupa aia il schimbi destul de usor.
Eu pentru un seat ibiza am dat pe el cam 10€.
Alexandru9
astia m-au chemat in service dar cred ca acolo manopera e rupere...
sa scot termostatul si sa vad daca mai face?
James Kilowatt
Da, asta e o metoda, insa trebuie sa pui furtunele la loc si asa mai departe.
A doua e sa bagi termostatul intr-un ceainic cu apa clocotita si sa vezi daca se deschide, apoi il scoti si vezi daca se inchide....
Alexandru9
tre sa gasesc intii intersectia aia de 3 furtune....si eu sunt la serv ....o placere
James Kilowatt
totusi, e straniu... daca zici ca nici caloriferul de interior nu functioneaza, asta e chiar straniu. Ar trebui sa mearga chiar daca termostatul e blocat inchis. sa nu fie pompa... desi sa crape la o masina atat de noua nu am auzit....
Alexandru9
ma gindesc sa se fi format un dop de gheata pe undeva?....sau sa se fi infundat radiatorul?
James Kilowatt
Tot nu se explica de ce nu merge caloriferul.... caloriferul ar trebui sa mearga indiferent daca termostatul e blocat sau radiatorul infundat.
malin34426
Schimba termasatul. termostatele mai cedeaza la variatii mari de temperatura. Fa-i si o buna aerisire. La zetec-uri termostatul este pe partea dinspre cutie (un singur furtun care iese din chiulasa) (are pe capac senzorul de temperatura).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.