Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce fel de motorina sa pun la un Renault Megane 1,5 dci 80cp.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
florin39963
In cateva zile merg sa-mi ridic masina, un Renault Megane Sedan 1,5 dci, 80cp. Am inteles de pe forum ca e bine sa o alimentez cu motorina de calitate. I-as ruga pe proprietarii de renault diesel (si nu numai )sa-mi dea un sfat. Ce fel de motorina sa pun in rezervor si de la ce benzinarii?
Multumesc!!
madalina
Sa fie euro , de preferat de la OMV sau Mol (cea mai scumpa). Daca nu ai in locxalitate, informeaza-te printre cunoscuti de obiceiurile celor din benzinarii.

In principiu nici-o motorina euro nu e proasta din fabricatie, se strica pe drum, in benzinarii (mai scot si baietii un ban in plus si acopera cu apa sau alte tampenii).
Andrei Suzuki
Madalina sunt curios:cand ai zis "Mol(cea mai scumpa) te-ai referit sa o bage pe cea mai scumpa de la Mol sau ca la Mol e cea mai scumpa?E buna benzina acolo?N-am bagat niciodata
madalina
cea mai scumpa si de la OMV si de la Mol (au mai mulrte tipuri de motorina).

Cred ca este cea mai buna benzina de pe piata cea de la Mol. O cunostinta, persoana foarte serioasa, si-a stricat complet motorul din cauza benzinei de la OMV din Iasi.

La mine la Yaris in aceleasi conditii, viteza maxima este mai mare cu benzina de la Mol, apoi de la OMV (cea de 100), Shell(de la care nu alimentez decat in situatii de criza) si Petrom.
eddie
In mod normal, acum toata motorina de la pompe, conform normelor europene este de la euro 3 la 4, eu am un Renault Clio Extrem de 1,5 dci , 80 c.p. si nu am avut probleme pana acum,se pare ca problemele majore le-a avut Clio Symbolul de 1,5 dci, dar de 65 c.p., motorul ala diesel normal, nu turbo diesel cum e asta,seria de masini facute in 2003. se pare. Apropos, cunosc pe cineva cu un Nissan Patrol de 3.0 diesel, care a facut plinul la OMV si a ramas in drum,pana au venit aia de la reprezentanta, l-au tractat si i-au scos apa din motorina, asa ca, e treaba cu norocul sau mai repede....ghinionul !
Gabriela54123
Ap[quote="eddie33"]In mod normal, acum toata motorina de la pompe, conform normelor europene este de la euro 3 la 4, eu am un Renault Clio Extrem de 1,5 dci , 80 c.p. si nu am avut probleme pana acum,se pare ca problemele majore le-a avut Clio Symbolul de 1,5 dci, dar de 65 c.p., motorul ala diesel normal, nu turbo diesel cum e asta,seria de masini facute in 2003. se pare.


Nu pot sa nu-ti raspund, desi e cam tardiv... eu am 1.5 dci 65cp si e din 2003 fabricata, iar la viteze mari intra turbo, asta for info! Iar problemele la clio 65 cp apar nu la motor!!! ci la injectoare sau eventual la pompa de injectie - dar simultam trebuie sa nimeresti o motorina f.f.f. proasta! Iar precizez ca mai intai se strica ala mai slab, adica injectoarele, apoi pompa... crede-ma ca stiu ce spun, din pacate! Deci, chiar si tu, cu supermasina ai grija maaare la apa din motorina! Nu toti locuim in Bucuresti!
eddie
Nu prea stiu ce are Bucurestiul cu motorul de 1,5 DCI de 65 c.p.fabricatie 2002-2003,probabil seria Alizee......ca tot intrebai de presiunea in injectoare.La motorul de 65 c.p. presiunea in injectoare e mai mica decat la cel de 80 c.p. si motorul nu are intercooler,pe deasupra,motorul de 80 de c.p. nu a avut probleme cu injectoarele,ca cel de 65 c.p.,nici in provincie,nici in Bucuresti,mai intereseaza-te.
cip40884
Ca tot e vorba de benzine...
A mai sesizat cineva ca daca pui benzina Shell sau Rompetrol masina trage mai greu si consuma mult? Cam puturoase benzinele alea.
Eu nu am mai bagat de la astea doua de cel putin 4 ani. S-a schimbat ceva oare ?
Inca o comparatie: Mol de 95 e mai puternica decat petrom 99+ smile.gif)
Interesanta treaba.
Subscriu pt afirmatia ca Mol are cea mai buna benzina. Dupa care as pune Lukoil.
G e o r g e
offtopic ! aici se vorbeste de motorina doar . pt benzina exista topic separat !
Gabriela54123
Daca vrei sa simti masinuta fericita, pune-i motorina euro 4 de la o pompa de mare incredere....
Parerea mea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.