Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Top clasa medie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
DragosS
Care credeti ca este cea mai buna masina de familie din clasa medie? Excludem segmentul premium ca sa fie concurenta loiala!(A4,C-Classe,Seria 3,Saab 9-3,Alfa 156,Accord)
mike.omega
E greu de ales :roll:
Ford Mondeo are tinuta de drum superba!!! motoare si dotari bune si in general am o impresie foarte buna pentru ford smile.gif

Opel Vectra... noroc cu motoarele diesel noi laugh.gif in rest am auzit ca e o masina OK : :bounce:

Renault Laguna va primi un face-lift anul asta sau anul viitor si vom avea si o varianta sport :cheers: in general e o masina buna n-am auzit oameni sa se planga :oops:

407-ele arata cum rar o sa mai vedem dar e mic in spate :roll:

Passat... nu stiu prea multe de asta nou... nu imi place :tongue:

Avensis, una dintre optiunile asiatice demne de luat in seama cu dotari standard foarte multe... pacat ca sunt taxe mari :roll:

Mazda 6, a doua optiune asiatica... nu prea stiu multe despre masina dar mi se pare cam scumpa(pe langa taxe) :blackeye:

C5-ul are aceeasi platforma ca si 407 dar in plus ofera si suspensia pneumatica inteligenta ce mi se pare o super dotare mai ales la drumurile noastre :puke:

Podium: 1. Avensis(fiabilitate & dotari) 2. Mondeo( mergi cu el si iti vei da seama, in sensul bun!) 3. C5(suspensia aia desteapta face toti banii)
James Kilowatt
Eu as baga si honda accord pe acolo
ncristi
Este extrem de greu sa alegi ceva...
Eu cred ca toate au avantajele si dezavantajele lor...
Nu cred ca cineva a avut ocazia sa testeze toate masinile ca sa-si dea o parere obiectiva, asa ca probabil clasamentul final va arata cea mai simpatizata marca...nimic obiectiv
James Kilowatt
Pe mine m-ar tenta vectra pentru dieselul multijet sau una din cele doua japoneze pentru calitate si fiabilitate. Cu un plus pentru Mazda pentru design.
DragosS
Mazda 6 nu imi explic exact de ce nu se vinde bine in Romania.Preturile nu sunt mari,sunt chiar la nivelul Mondeo sau Vectra dar se pare ca nu prea place romanilor.Mie nu imi place interiorul si cum te simti in masina.

Vectra imi place,de aceea mi-am si cumparat-o, cu motor 1,9cdti de 150cp.

Passatul este o masina foarte buna si arata bine.Este chiar o "boala" a romanilor! laugh.gif

Avensis este ok dar are motoare foarte slabe pe motorina.

Mondeo am testat dar nu m-a impresionat cu nimic.Poate motorul de 2,2 tdci de 155cp ar fi fost ceva dar este prea scump pt ce ofera.

C5 si 407 mi-au placut,am facut drive-test cu ambele,motorul de 136cp de la ambele este ok,dar nu e spectaculos.Ce nu mi-a placut este plansa de bord.Prea multe butoane inghesuite acolo si display mic.

Ei bine,dupa ce le-am testat in decurs de 2 luni pe acestea eu mi-am ales Vectra.Mi-a placut masina mult,mai ales caroseria de pe GTS,si m-a atras si motorul 1,9cdti de 150cp.Din pacate nu am avut posibilitatea sa il testez dar am un prieten cu alfa 156 1,9jtd 140cp care e cam acelasi motor.

Totusi clasamentul meu,ignorand latura financiara este urmatorul:
1.Passat
2.Vectra
3.C5
mike.omega
QUOTE(MR28673)
Eu as baga si honda accord pe acolo

Accord-ul intra in alta clasa de preturi/dotari/finisaje :bounc
DragosS
Corect!Si mie imi place Accordul dar este un pic prea scump.Mai degraba poate intra la o comparatie cu Saab 9-3.E stransa lupta! tongue.gif
Alexis35404
Nu uitati ca in test Mondeo 2.2 TDCI bate (la diferenta mica de 2) Accoordul 2.2 CDTI . Asta inseamna ca Mondeo este in clasa premium??? Nu stiam ca Accordul ii premium. Sunt posesor de Mondeo nou 2004 si sunt multumit de el. Bordul arata super in echipare Ghia x ( am eu). Aveti un vot pt Mondeo. Pe langa astea este cea mai mare din clasa ( exceptie noul Passat).
Numai bine. :cheers: :cheers:
Alexis35404
Si apropo sunt de acord cu ce a scris cristi. :albino:
DragosS
Accordul nu are un motor extraordinar pe motorina si d'asta Fordul a castigat acel test.In rest Mondeo era super-echipat la acel test(echiparea Titanium-X) pe cand Accordul nu prea avea optionale pe el.Asta ca sa iasa la un pret cat de cat egal.

Mondeo este elegant si te simti bine in masina dar nu a avut acel ceva care sa ma faca sa il cumpar.Nu iesea cu nimic in evidenta.Iar de pe bord nu imi place ceasul ala mare analog!
Iulian HondaFan
Parerea mea:

Honda nu e marca premium, iar Accordul non-american chiar daca e mai upgrade e departe de serie 3 (exceptie motorizarile 1.6 si 1.8 care sunt o gluma sinistra pentru o masina de acest nivel) sau C klasse ( kompressorul de 1.8l este un alt underperformer pt. o masina RWD).

In ce ma priveste nici Saab nu prea mai e premium, dar din respect pentru trecutul marcii nu il iau in calcul. abstractie pretul, 9-3 Aero cu Ecotecul turbo de 2.0l (210CP) este clar superioara oricarei variante de Accord...

benzina 4 cilindri:

1) Accord 2.4 i-VTEC ( pentru rafinamentul trenului motor si handling)
2) Subaru Legacy 2.5 ( pt. handling, ar fi nr.1 daca varianta turbo ar fi disponibila si in Ro si daca ar avea ESP)
3) Mazda6 2.3l ( as pune si Mondeo aici dar Duratec-ul de 2.0l e un underperformer)
4) Avensis 2.4 VVTi

diesel:

1) Vectra 1.9 CDTI 150CP ( multijetul nu cel cu 8V, pt. inovatie in tehnologia diesel)
2) Mondeo 2.2 Duratorq 155CP
3) Accord 2.2 iCDTI 140CP ( pentru rafinament si eficienta in diesel)
4) Peugeot 407, Mondeo si Mazda6 cu motorul de 2.0 care e cam acelasi
pana30005
Le-am condus pe toate,cel mai mult mi-a placut Mazda6.Apropiata de ea este Mondeo,mai putin sportiv dar mai confortabil.prin urmare,daca e vorba de familie:Ford Mondeo e cel mai potrivit.Este intr-adevar castigatorul concursului
DragosS
Accord si Saab 9-3 sunt in primul rand mai scumpe decat acestea de mai sus si de aceea eu nu cred ca mergeau incluse. Totusi la Saab arata foarte bine interiorul.

Mazda 6 este frumusica asa dar este prea mic spatiul interior oferit.
Alexis35404
Iar 156 ( am fost azi cu unul) Jtd nu este nici asta in clasa premium . Poate doar la intrare ca si Accordu Saab-u. Totusi diferentele dintre premium si normal ( clasa medie) nu mi se par mari. Adaugat putin mai mult antifon ,ceva materiale mai bune ( materiale bune sunt sin celalalte ex: Mondeo Vectra Accord Saab Avensis etc..) Intradevar sau lucrat la ele ceva mai mult la tinuta de drum si la motoare, dar se plateste foarte mult si marca. De banii unuei masini premium medii mai bine ( pt mine) un Mondeo sau Vectra cu optionale multe, la acelasi nivel de motorizare. Parerea mea :roll: :roll:
DragosS
Sunt perfec de acord cu tine.De aceea mi-am luat si eu Vectra cu multe optionale la baii la care imi luam Accord echiparea cea mai slaba.Alfa nu e chiar premium numai ca totusi tinteste spere alt segment de cumparatori decat cei care se orienteaza spre Mondeo,Passat,Vectra. Eu chiar si Mazda 6 si Accord as zice ca sunt cam in aceeasi situatie cu 156.Pe de alta parte Saab 9-3 este,zic eu,mai bine finisat si mai elegant, de aceea ar tintii spre locul lui A4.

Concluzia:Clasa medie eu as zice ca se compune din 2 sub-clase:
-una sportiva:BMW seria3,Alfa 156,Accord,Mazda 6
-una mai familiara,orientata mai mult spre comfort:C-Classe,A4,Saab 9-3,Passat,Mondeo,Vectra,Avensis,Primera,407, etc.

Totusi cele 2 sub-clase sunt foarte apropiate deoarece nimeni nu poate sa zica despre un Seria 3 sau un 156 ca nu poate fii luxos si comfortabil.Asa cum si Saab,407 sau Vectra GTS au o tenta sportiva
Alexis35404
Exact sunt deacord cu Dragos. Unde este concurenta sunt si masini mai bune iar masinile sunt foarte apropiate diferenta majora fiind cea de design. Dupa criteriul asta miam luat Mondeo full cu pile xenon senzori ploaie lumina ...etc. Desi am fost in dubiu intre Mondeo si A4 dar A4 iesiea la aceleasi dotari iesea
cu 7000 euro mai scumpa :minigun: :minigun: . Diferenta dintre ele era mica ( asa mi sa parut) .In plus ai facut o alegere grozava cu Gts.
Marco39856
De ce a-ti exclus BMW ? ii o berlina premium, chestiile alea, gen Mazda, nu se compara cu BMW ;Mercedes, Audi!
DragosS
Nu a exclus nimeni BMW,doar ca am considerat ca nu ar fi o concurenta loiala Mondeo vs Seria 3 sau Vectra vs C-Classe.Si acum sincer,fac parte din aceeasi clasa dar sunt foarte putini aceia care stau in cumpana la achizitionarea unei masini intre Mondeo si Seria 3.Vectra,Mondeo,Passat etc. sunt mai pt familie si eventual o iei cu un motor mai puternic ca sa iti satisfaci si "nevoile" de pilot laugh.gif ,pe cand Seria 3 sau 156 au o tenta pronuntat sportiva insa nu ofera o spatiu interior sau portbagaj la nivelul primelor.
mike.omega
QUOTE(DragosS)
Accordul nu are un motor extraordinar pe motorina....


Fara suparare dar ai mers vreodata cu un Accord diesel??? Masina aia se infinge mai mult decat bine pentru un diesel iar eu am ramas surprins ce poate cand vine vorba de stabilitate&forta de franare :cheers:
DragosS
Am mers!M-am exprimat eu gresit acolo mai sus!Motorul este foarte bun dar vroiam sa zic ca este foarte scumpa echipata cu acel motor.In rest,motorul trage foarte bine si are un cuplu impresionant(340nm parca)

Iar masina are niste performante dinamice excelente,frane la fel,deci nu pot sa zic nimic rau despre ea.Pacat ca are taxele alea! :cry:
Nicolae39069
o curiozitate mica: citi din voi care ati postat/votat aveti familie de incarcat in masinile astea, citi ati facut lucrul asta si citi sunteti in stare sa recunoasteti ce parere au ceilalti membri ai familiei vis-a-vis de parerile/stilul vostru de condus?
nu vreau sa fiu lupul moralist, da' daca tot e sa ne dam cu parerea asupra unei masini de familie haideti sa vedem mai bine ce se asteapta de la o masina de familie. si cum nu sunt detinatorul adevarului absolut, io o sa va spun ce crede familia mea despre asa ceva:
1. ca sa-i impaci pe toti masina trebuie sa fie mare. mare rau. pentru ca aia mici vor sa-si ia si bicicletele cind mergi la picnic, pentru ca nevasta daca pleaca cu vro' gashca de prietene la shopping e in stare sa vina cu 3 parfumuri si un ruj impachetate in 100 de ambalaje. in momentul asta nu vad alta solutie decit un break destul de versatil. asta elimina o parte din competitie.
2. economie si fiabilitate. la greu. afecteaza bugetul familiei cind merge si distruge programul tuturor cind se strica. concluzia: motor diesel fiabil, service prompt, politica de aftermarket facuta cu gindul la client (oare exista?)
3. look: aici n-o sa-i poti multumi pe toti, niciodata, dar din experienta o masina sobra si neutra nu are nici o sansa. genul executive nu prinde. nu piele si interioare scumpe pentru ca daca ai copii sunt bani aruncati pe fereastra (doar nu vrei sa stai cu gura pe ei toata ziua, ruineaza buna-dispozitie si e contra-productiv oricum)
4. feeling: un singur lucru - toata lumea trebuie sa se simta safe. siguranta la maximul dotarilor posibile - e totusi vorba de familia ta nu de un fancy-car cu care sa iti arati muschii si sa te simti in "Underground 3 - Colentina Vice". diesel pasnic cu mari rezere de putere ca sa te scoata din situatii grele, electronica multa si precisa (cel putin ABS, ESR/EBD si ESP)

Daca stau si rezum cele de mai sus rezulta un diesel break fiabil si economic, cu dotari de siguranta suplimentare (atentie si la costuri) si care sa fie destul de reusit ca design. [/color] Rezultat: 407 SW[color=#444444] Cel putin pentru familia mea.
DragosS
Eu inca nu mi-am luat break pt ca nu am familie asa mare.Deocamdata imi ajunge Vectra pe care am comandat-o si se cam inscrie in ce ai zis tu: Este hatch-back deci are 5 usi si ai acces foarte bun la portbagaj care este si destul de incapator(500 litri).Nu are piele dar in schimb are toate sistemele de siguranta(ABS,ESP,EBD,TCS...) si 8 airbaguri.In plus este un diesel care are consum mixt sub 6 declarat de fabrica(probabil in Buc va sarii de 6) dar are si o rezerva de putere considerabil(150cp).Mie deocamdata imi este suficient.Si asa o sa fie trecerea destul de mare de la Seatul Ibiza actual la aceasta care este cu multicel mai mare.Insa urmatorul pas va fi cu siguranta break sau poate un SUV daca o sa imi permit!
Iulian HondaFan
Nicolae, ce zici tu se potriveste pentru familia ta... Insa ai perfecta dreptate ca fiecare trebuie sa treaca printr-un proces de alegere al masinii de genul celui prezentat de tine...

din punctul de vedere al economicului, inca imi e neclar daca un diesel este eficient pentru cineva care locuieste in Bucuresti si nu iese mult in afara ( nu stiu care e stilul tau de viata, ma refer in general), masinile echipate cu diesel sunt mai economicoase relativ la cele pe benzina la kilometraje anuale peste 15-20000. de asemenea la mersul in orase un diesel, desi este inca mai eficient decat un benzinar, se apropie f. mult de consumul unui benzinar, deci trebuie sa faci si mai multi km anual ca sa amortizezi diferenta in costul de achizitie.

Dpdv al spatiului un monovolum compact (Scenic, Touran, Corolla Verso) ar fi mai eficient ca raport pret/volum decat un break mediu.

Momentan achizitionarea unei masini noi este un eveniment social ( confirmarea pozitiei sociale a posesorului ) mult mai important decat e in Europa Occidentala si si mai mult decat aici in USA, asa ca mie mi se pare ca (exceptand probabil multi dintre cumparatorii de Dacia) aspectul social este mult mai important in alegerea masinii decat cel practic si economic.

De aici vine cred si extrema sensibilitate si volumul mare de comentarii referitoare la designul auto pe multe din topicele forumului, way too many comparativ cu forumurile motoristilor americani...

Si aici am recurs la un proces asemanator si pentru noi clasa compact oferind raportul optim pret-calitate-utilitate- placere... amandoi conducem peste 20-25000km pe an si ma gandesc cu jind la un diesel mai "juice"-os... social vorbind si noi aici ( tara unde e vand mai multe SUV-uri si camionete decat turisme) am avut de facut 1 statement:
" live largely and drive smaller"...

noroc...
ncristi
Exact asa cum am spus la inceput...acest vot nu demonstreaza nimic!
Mi se pare nedrept insa ca C5 sa nu primeasca nimic...fiind una din cele mai corecte si pana acum fiabile masini neavand nici problemele de fiabilitate pe care initial le-a avut laguna, vectra sau chear vw...si fiind mai aratoasa decat masinile galbejitilor cu ochi oblici...
G e o r g e
pai voteaza-o tu !
DragosS
Problema designului este una subiectiva.C5 nu este o masina rea dar poate nu l-a impresionat pe nici unul dintre votanti incat sa o situeze pe primul loc intre preferintele sale.
ncristi
Eu nu am votat nici o masina pentru ca nu cunosc multe din ele, iar din auzite nu-ti poti forma o parere...
In locul meu a votat un prieten proaspat posesor de laguna...
Ghici ce masina a votat? laugh.gif
DragosS
C5! laugh.gif A ramas singurul cu 0 voturi odata cu votul asta pt Laguna!
DragosS
A primit si C5 un vot! laugh.gif Vad ca Toyota sta cel mai bine.Urmata de Mondeo si Vectra.Ma surprinde faptul ca Laguna si 407 au primit asa putine voturi.
James Kilowatt
Eu votez pentru Laguna. Tocmai am citit un articol (frantuzesc) in care se face test de siguranta... Crash-test o nota + teste de franare, viraje etc inca o nota. La clasa ei astia au scos-o peste BMW de exemplu. Oricum, m-am dat cu dci 2.2 si mi-a placut, intr-adevar are tinuta de drum super. Fiind vorba de o masina de familie, zic eu ca siguranta ar fi pe primul loc.
E drept ca nu m-am plimbat nici cu mondeo nici cu mazda 6.
La vectra inca nu ma convinge designul, desi motorul fiat e mai istet decat cele de la concurenta....
407 nu mi se pare tocmai potrivita pentru o berlina de famile. Are portbagaj mai mic decat Clio Symbol sau seat Cordoba si destul de greu accesibil. Parerea mea ca daca l-ar transforma intr-un coupe ar fi mai tentant, ca urat nu-i.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.