Help - Search - Members - Calendar
Full Version: va ingeata usile la cielo?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
bogdan39796
fratilor,
aveti poate aceasi problema ca mine?
cu zilele astea reci am constatat ca mi-au inghetat usile la cielo.
cand activez deschiderea centralizata, mi se deschid doar usile din spate
trebuie sa ma strecor printre scaune, sa incalzesc masina vreo 20 min pana mi se dezgheata usile
am mai patit cineva la fel?
ceva solutii?
dragos28836
am patit si io chestia asta, dar are o rezolvare simpla, am schimbat motorasele de la centralizata.
faza mai este una, daca tii masina undeva unde zapaza e viscolita, si iti intra in toate gaurile, normal ca motorasele vor ingheta. si in nici un caz sa nu speli masina la temperaturi de sub -2, -3 grade, ca n-ai sa mai deschizi nici o portiera pana la primavara laugh.gif
bogdan39796
nu cred ca asta e solutia pt ca in acelasi timp imi ingheata si geamurile electrice
lucian39835
Mai intii baga cu o seringa niste antigel pe la articulatiile incuietorilor si cu un spray infunda incuietoarea. Nu uita sa dai cu o cirpa putzin imbibata in antigel pe la chederele usilor.
Pentru geamuri nici eu nu am gasit o solutie.
..................................................................
smile.gif)) Iarna trecuta mergeam cu cheia si cu o sticla de apa fierbinte ca sa descui masina. Era chiar nostim. laugh.gif laugh.gif :albino:
lucian14
mai exista si sprayuri speciale ptr. astea ... ca sa nu inghete, chederele trebuiesc tratate inainte de lasarea gerului
Bogdan32494
band.gif nu e decit o solutie: cauta un spray siliconic, de sters bordul, dar sa fie cationic, sa nu retina praf, dai fetele de usi jos, pulverizezi, pui fete de usi, stergi geamuri si merg usile deschise. dai si pe chedere cu cirpa. Succes dar a venit primavara. bicycle.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.