Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra Classic vs. Peugeot 206 vs. Fabia
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Alecs
Imi cer scuze ca mai deschid un topic dar vad ca nu imi raspunde nimeni :cry:

Deci as vrea o comparatie intre urmatoarele masini:

1. Opel Astra Classic (2000+) - arata bine, destul de fiabila din ce am citit, consum relativ mic
2. Peugeot 206 (2000+) - nu stiu prea multe despre aceasta masina
3. Bmw seria 3 (1997-1998)

Mentionez ca nu am familie, sunt student, imi place condusul sportiv si masinile puternice. Totusi nu vreau sa costuri foarte mari de intretinere..
madalina
Ce motorizari? Cati km?

206 e o masina din clasa mica, Astra e o clasa peste. 206 e ideala pentru o persoana singura, pentru oras, dar daca pleci la munte cu 3 prieteni si bagaje, nu prea ai loc. In Astra ai loc.

Masina puternica? Depinde de motorizare...

Nici Astra, nici 206 nu sunt tocmai etalon pentru fiabilitate. Opel a trecut printr-o perioada foarte prosta in care faceau rabat de la calitate, dar s-a schimbat politica si au inceput sa faca din nou masini calitative. Problema este ca nu stiu cand s-a schimbat aceasta politica.

206 -daca este luata dintr-o tara vestica, facuta pentru vest, dar sa ai siguranta ca este intr-o stare buna, e ok. Cele facute pentru este sunt mai slabe calitativ.

Nu prea ai ce sa compari la ele, ca indeplinesc cerinte diferite.
Doc
Daca esti student si nu prea ai bani de intretinere nu te baga la BMW. Dintre Astra si 206 as alege Pejo, dar alegere tot din cauza banilor cheltuiti pe intretinere. Cum spunea si Madalina, Astra din 2000-2002 nu sunt prea reusite din cauza fiabilitati, mai ales la motoarele diesel. Daca ai bani si iti doresti o masina mai mare si putin sportiva (in functie de motorizare) alege Astra pe benzina. 206 este o masina batrana cu aspect foarte placut si motoare HDI rezistente. Eu nu cred ca vrei sa iei o masina ca sa cari 5 oameni la munte, ci o ei pentru confortul tau. Eu nu as alege o masina doar ca sa se simta alti bine.
Alege cateva variante de motorizare la ambele modele si prezinta-le aici pentru a primii mai multe detalii.
Alecs
1. Am vrut o comparatie intre astra si 206... stiu ca nu sunt din aceeasi clasa, si ma intereseaza doar sa fie 'fun to drive', si confortabila..

2. Ca motorizari, nu m-am hotarat. Oricum dispun de vreo 7000 euro.. voiam la inceput un motor pe benzina ca ma gandeam ca e mai puternic.. dupa care am mai citit alte thread-uri pe forum si m-am razgandit.. am zis ca-mi iau un diesel. Acum voi imi recomandati benzina.. daca ar fi benzina, as vrea un 1.6 macar. Daca e motorina, 2.0 dti, cu toate ca nu cred ca o sa gasesc una in banii astia. Deci pana la urma voi lua ce voi gasi.

3. Daca aveti si alte recomandari in banii astia, sunt deschis

Thx :cheers:
Doc
Pai la diesel iti recomand clar HDI. Este superior celui de la Opel si daca gasesti un 206 2.0HDi 90CP sunt sigur ca vei fi multumit de sportivitatea masinii. Este putin gurmand, adica in oras poate ajunge si la 9l/100km la un condus brutal, dar afara ajunge la un 5-6l.
Alecs
QUOTE(Doc)
Pai la diesel iti recomand clar HDI. Este superior celui de la Opel si daca gasesti un 206 2.0HDi 90CP sunt sigur ca vei fi multumit de sportivitatea masinii. Este putin gurmand, adica in oras poate ajunge si la 9l/100km la un condus brutal, dar afara ajunge la un 5-6l.


mersi de raspuns.. am sa ma gandesc si la varianta asta... totusi as vrea sa fac si un test drive cu 206.. astra am condus da pejo nu.. daca e vreun forumist care are si ma lasa sa dau putin de volan, dau o bere :thumbup:
Doc
Pai de ce nu te duci la un dealer local sa faci un test drive cu masinutza?? Este mai simplu si vezi cum merge una noua. Cand ajungi sa faci achizitia o compari cu cea din test drive. laugh.gif
Alecs
m-as duce, insa cred ca e diferenta intre un 206 nou si unul cu vreo 80.000 km .. daca-i asa, ma duc si la opel sa testez tot un astra nou..

btw.. ce ziceti de megane 1 sau peugeot 406 sau laguna 1?
Doc
Peugeot 406 este super masina si ti-o recomand. Si eu as fi vrut o astfel de masina in locul la 307-le pe care il am acum. De Laguna 1 nu stiu prea multe detalii, dar megane 1 ar fi ok. Este o clasa mai mare decat 206 si daca gasesti varianta cu 1.9 DCi ar fi bine. Acum depinde de ce buget ai, dar la reno nu o sa ai probleme cu service-ul. Gasesti la orice colt de strada un service autorizat Reno si piesele nu sunt foarte scumpe.
Alecs
thx man pt. raspunsuri.. te mai intreb ceva.. daca tot esti mester cu pejo-ul.. daca mi-as lua 406, crezi ca ar fi omorat in banii astia? (7000-7500) .. cum de e la pret cu 206 si 307 e mai scump?
Doc
Este relativa chestia cu preturile si "omoratul". Adica potzi sa gasesti un 406 la pret mare, dar proprietarul sa nu fi avut grija de el (cel mai rau caz cand tipul este comerciant de automobile) sau masina sa nu aiba nimic si sa aiba pret foarte mic. Dar se poate si invers, nu este o regula.
Este destul de riscant in ziua de astazi sa cumperi o masina SH. Cel mai bine este sa cunosti proprietarul sau masina.
Cand cumperi o masina SH este bine sa te duci la un service specializat sa verifici la sange masina, ca sa nu ai suprize dupa ce devii proprietarul ei.
Marco39856
Daca vrei ceva mic de oras si acelasi timp adevarat iti dau o idee bmw 3 compact, e ieftin si tot bmw! gasesti compact modelul nou din 2002 la 11000 de euro!

O zi buna!

BMW 4ever!
Alecs
QUOTE(Marco39856)
Daca vrei ceva mic de oras si acelasi timp adevarat iti dau o idee bmw 3 compact, e ieftin si tot bmw! gasesti compact modelul nou din 2002 la 11000 de euro!

O zi buna!

BMW 4ever!


tongue.gif stiu si eu asta, dar, dupa cum am spus, nu am decat 7000.. pana la 11 e drum lung..
Doc
BMW nu este masina de oras, sa te fatzai cu ea peste tot. Si nu este asa ieftina reparatie unei astfel de masini.
Alecs
da, asa este.. un 206 cred ca ar fi cel mai potrivit.. cu toate ca mi se pare cam micutza si cam ''masina de fete''.. btw.. cum de un 206 si un 406 le gasesc la diferenta mica de pret? ma asteptam, ca facand parte din clase diferite sa fie mai scump 406-le.. poate si decat 307... si inca o chestie.. se mai gaseste 406 nou? adica as avea unde sa fac un test drive?
Alecs
Am reinviat topicul deoarece se apropie momentul.. Chiar sunt pe ultima suta de metri..

Comparatia ar fi intre cele 3 masini de la topic (inclin spre astra) si ma intereseaza urmatoarele aspecte (in ordinea indicata):

1. confortabila (la interior sa nu ma simt ca in dacie)
2. consum mic/ costuri intretinere mici
3. comportare cat de cat sportiva
4. sa nu fie urata
5. ... nu-mi mai vine nimic

Ca motorizari..
Astra 1.7 sau 2.0 dti
206 1.9HDI, 1.9D ?
Fabia 1.4 mpi?

Banii de care dispun ... in jur de 8000 euro..
Promit ca va plimb cu masina daca ma ajutati .. va las sa faceti si poze cu ea (dupa ce o tunez) biggrin.gif
adrian41198
Odata cu lansarea lui P 407 s-a sistat productia lui 406 asa ca putin probabil sa mai gasesti pe la dealeri pentru testare.
De ce 406 este apropiat ca pret de 206 (ambele sh)? Simplu - pentru ca 406 nu se mai produce.
Incearca, totusi, un P 406, este altceva decat Astra. In plus este o masina matura si cu foarte putine "bube".
Alecs
si astra nu e la fel? 406 sunt si mai putine... adica ar fi sanse mult mai mici sa gasesc unul bun decat sa gasesc o astra..
Alecs
Chiar nu se implica nimeni in discutie? Saptamana viitoare voi avea banii si chiar nu m-am hotarat ce sa fie... sambata fac test drive cu 206 ca n-am idee cum e, dar cred ca va ramane intre astra si 406 (daca gasesc unul bun in banii astia).. am vazut si passat din `98 cu vreo 130.000 km... nu-s cam multi? ce ma sfatuitit? nu vreau sa incep sa bag bani in masina de la inceput si nici nu vreau sa ma coste foarte mult intretinerea. Totusi cel mai important este confortul la interior.. de aceea ma gandeam la passat.. dar.. mi-e sa nu inceapa sa pice cate ceva.. help!
Alecs
Va multumesc tuturor pentru ajutor. Nu cred ca ar mai fi ceva de discutat asa ca rog moderatorii sa inchida acest topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.