Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri despre motorul Ecotech 2.0 DTI 100 C.P.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
eddie
Salut,
am 10.000 de km parcursi cu o Zafia ,achizitionata de noua din Romania.Am citit intr-o revista din Franta despre motorul diesel de 2.0 ca ar putea sa aiba probleme dupa 50.000 de km,adica un consum ridicat de ulei,1 litru /1000 km,datorat faptului ca cei trei segmenti se pot alinia,din anumite motive.Voi ce stiti,ma puteti ajuta cu un raspuns?Mai am un prieten care are o masina identica,ce a parcurs 30.000 km si inca nu are probleme,sa fie adevarata aceasta chestie cu segmentii sau francezii spun doar asa... ca Opelul e masina germana?
madalina
Cauta si parereacelor de autobild!
eddie
Momentan ma bucur ca nu spune nimeni nimic de rau despre motorul asta de 2.0 diesel,dar poate totusi vor intra si cunoscatori si imi spun cate ceva in plus...de bine,atunci... laugh.gif
Gabriel28560
Am o Vectra de circa 18 luni.Avea 90000km atunci cand am cumparat-o(sh)iar acuma are 106000km.Nu pot spune ca nu arde de loc ulei,dar consumul de ulei este SUB cel dat de cartea masinii.Mai exact intre doua schimburi de ulei(adica 9000km)nu completez cu mai mult de 1/2l ulei !
Sa stapanesti sanatos masina=nu ai facut o alegere rea!
eddie
Multumesc Gabriel, in sfarsit mi-a raspuns cineva. 1/2 litru de ulei la 9000 de km nu inseamna nimic, eu sunt super multumit de comportamentul lui si acum pe vreme super-rece(are incalzitor de filtru de motorina).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.