Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A facut cineva test drive cu Seat Cordoba????
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Toma39571
Sal all .. am o problema..vreau sa-mi iau o masina ...si am vazut ceva modele ..am de ales itnre urmatoarele ... Seat Cordoba, Skoda Fabia, Renault Clio Simbol, Logan, Citroen C3.... ce ma sfatuiti ..vreau sa cunosc parerea voastra despre cordoba....sintre toate este singura care imi place mult pe locul 2 ar fi citroenul...
A facut cineva test drive cu cordoba?? ... cu Citroen... si restul... Nu reusesc sa ma decid...

Vreau sa stiu si reviziile cat costa la toate... ma gandesc numai la motoarele pe benzina... (dieselurile au reviziile foarte scumpe... Ex: la citroen, dielerul mi-a spus ca nu depaseste revizia 9 milioane.... hahah ... pai la 9 mil revizie imi cumpar un mert... macar sa simt pe ce dau 9 mil)

Va multumesc..daca sunt alte masini care credeti ca ar merita sa le pun pe lista astept recomandari... dar as vrea masini din comunitatea europeana...
James Kilowatt
Eu am mers cu Cordoba, insa versiunea diesel 130CP. Sincer, am fost placut impresionat. Este precisa, are o tinuta de drum super, rupe asfaltul, are portbagaj marisor, si e silentioasa la viteze mari, probabil are aerodinamica buna. Versiunea cu care m-am plimbat are ESP+ASR de serie si sasiu sport.
Am mers si cu C3 HDI, si mi s-a parut putin cam sensibila la vant lateral. Pe deasupra, nici franele nu mi s-au parut prea grozave. Pacat, pentru ca mi s-a parut confortabila in interior pentru clasa ei si cu vizibilitate buna.
Am mers si cu clio symbol 1.5dCI. Acceptabil. Nu mi s-a parut sa aiba vre-un complex fata de C3 de exemplu, oricum, nu se justifica diferenta de pret.
Oricum, dintre cele enumerate acolo Cordoba mi s-a parut cea mai interesanta, desi e drept ca am testat varianta cu cea mai puternica motorizare.
Toma39571
eu vreau sa-mi iau 1.4 16 v si 75 cai..nu sunt inebunit de viteza..m-ar interesa consumul...si are un consum bun declarat de fabrica..ca in realitate nu stiu cum este smile.gif

mai astept pareri..sunt disperat smile.gif
DragosS
Eu am ibiza 1,4 16v 75cp si are un consum bun in oras.Este aproximativ egal cu cel dat de Seat.Depinde si de stilul de condus.Eu conduc mai sportiv.Este o masina foarte buna.Merita!
Toma39571
... multumesc....pt ultimul raspuns...
cum ai luat masina cu banii jos sau in leasing?
am fost la reprezentanta si ei ofera numai varianta leasing... care nu ma avantajeaza dat fiind faptul ca sunt persoana fizica si nu-mi deduc tva-ul...

VREAU RATE LA SEAT .... smile.gif :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:
DragosS
Pai daca vrei rate poti sa o iei prin credit bancar.Asa,spre deosebire de leasing o sa fii chiar tu proprietarul si poti sa garantezi chiar cu masina.O iei din Constanta banuiesc nu?
Doc
Vezi ca reviziile la Seat nu sunt chiar asa ieftine. Problema este ca Seatul este cel mai scumpe dintre masinile pe care le-ai enumarat. Cea mai ieftina revizie o ai la Clio si la unul diesel este in jur de 3-4 mil (maxim). Eu zic ca este destul de acceptabil. Seat este o masina buna cu tenta sportiva, dar nu mi s-a parut prea rezistenta in timp.

Alegerea iti apartine si cred ca depinde ce buget vrei sa cheltui.
DragosS
Depinde,eu am 45k km cu seatul meu si nu am avut probleme cu el.Reviziile sunt acceptabile zic eu.Prima a fost pe la 3 mil,a2a(30k km) a fost vreo 5 pt ca am schimbat si placutele de frana si 2 bucse.Acum trebuie sa o fac pe a3a.Eu zic ca sunt rezonabile reviziile.Iar daca nu le faci la Porsche iesi si mai ieftin.
James Kilowatt
La Clio diesel prima revizie la 10.000 km e 6.000.000. Doar filtrul decantor costa jumatate din suma asta....
James Kilowatt
QUOTE(Doc)
Cea mai ieftina revizie o ai la Clio si la unul diesel este in jur de 3-4 mil (maxim). Eu zic ca este destul de acceptabil. Seat este o masina buna cu tenta sportiva, dar nu mi s-a parut prea rezistenta in timp.

.



La Clio diesel prima revizie la 10.000 km e cam 6.000.000. Doar filtrul decantor costa jumatate din suma asta.
Eu am seat ibiza pe benzina din 1992, 160.000 km si nu pot sa ma plang ca nu e rezistenta si fiabila smile.gif Am facut cu ea 50.000km fara nici o pana.
Alecs
QUOTE(Doc)
... Am facut cu ea 50.000km fara nici o pana.


Inseamna ca ai cauciucuri bune laugh.gif
DragosS
Conteaza si cum dai cu ele in gropi.Eu mi-am schimbat jantele si am cautat niste cauciucuri ieftine.Am luat Viking care apartin de Continental si nu am avut nici o problema cu ele.La inceput imi era frica deoarece Continentalurile de pe clio fac foarte multe galme,dar se pare ca acolo janta e de vina!
James Kilowatt
Clio Symbol a venit cu Goodyear la unii smile.gif
mike.omega
QUOTE(Toma39571)
... multumesc....pt ultimul raspuns...
cum ai luat masina cu banii jos sau in leasing?
am fost la reprezentanta si ei ofera numai varianta leasing... care nu ma avantajeaza dat fiind faptul ca sunt persoana fizica si nu-mi deduc tva-ul...

VREAU RATE LA SEAT .... smile.gif :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:


Incearca un credit cu profil auto de la o banca :cheers:
Doc
Nu stiam ca se schimba asa ceva pe Clio. La rev de 10.000km se schimba filtru si uleiul, parca si filtrul de aer. Dar nu are cum sa faca 6 mil, asta daca nu te-ai dus la Kobalcescu si ti-au bagat pe factura alte servicii.
Toma39571
nu cred ca putem compara o revizie la diesel cu una la motoarele pe benzina..clar benzina este mai ieftina....

..nu inteleg o chestie...
DragosS

Depinde,eu am 45k km cu seatul meu si nu am avut probleme cu el.Reviziile sunt acceptabile zic eu.Prima a fost pe la 3 mil,a2a(30k km) a fost vreo 5 pt ca am schimbat si placutele de frana si 2 bucse.Acum trebuie sa o fac pe a3a.Eu zic ca sunt rezonabile reviziile.Iar daca nu le faci la Porsche iesi si mai ieftin.


3 mil o revizie este lux..pt ca eu am doua matizuri si la alea ma costa revizia 2.5 mil la fiecare 10000 km... dar ... am de ales intre a face revizia la porsche sau in alta parte?? ... unde as mai putea face eu revizia... in constanta seat-ul are servis-ul separat fata de porsche romania...

Cordoba are reviziile tot la 15k ?? pt ca am cititi undeva ca reviziile se fac la 10k...
Cu zdranganelile cum sta cordoba??...sau ibiza..?? amortizoarele cum sunt?... interiorul... bord, geamuri, plastice...aveti ceva probleme...??

DragosS

O iei din Constanta banuiesc nu?


Da din Constanta vreau sa o iau....
DragosS
Pai nu conteaza de unde iei masina.Tu poti sa faci reviziile la orice service seat din tara.Problema in Bucuresti era ca la Porsche Ro preturile sunt mai mari decat la alte serviceuri cu multicel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.