Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Birou Vamal"in Bucuresti
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Cristian37384
:?: :arrow: Ma poate indruma cineva catre un punct vamal in Bucuresti,unde se poate vamui o masina,fara prea multe "discutii,argumente pro si contra,si bineinteles,fara spaga de rigoare?"Exista asa ceva,sau imi fac iluzii?Multumesc.
paun-3
eu am fost la Tirguri si expozitii, pt ca acolo am cerut cind am facut tranzitul vamal la granita. nu am dat spaga, doar ca te cam freaca sa ai actele puse in ordinea ceruta de ei. si o chestie interesanta: birourile unde se fac actele il au la pavilionul expozitional, iar casieria in militari pe la depozitul de mobila. si dupa ce-ti scriu actele te trimit in militari sa platesti, dupa care te intorci la expozitie cu chitanta si atunci iti elibereaza actele. mai sunt si alte birouri vamale dar eu n-am fost decit o data la cel sus- mentionat si nu stiu ce sa zic despre ele. inarmeaza-te cu rabdare si nu renunta cind vreun functionar iti da actele inapoi ca ceva nu-i in regula. cere lamuriri si zic eu, te vei descurca.
succes. smile.gif
Sorin39068
Atita timp cit vii 1 sau de 2 ori pe la ei, nu se imtimpla nimic doar te "freaca" cu actele insa contra unei spagi de 600mii lei "Nenea" IANCU, betivul ala buhait care e sef peste ei te trateaza altfel, tot in banii astia nu treb. sa te mai duci tu sa achiti vama in Militari, se duc ei la sf.programului cind au luat cite 6oo mii de la vre-o 10-15baieti mai dezghetati.
Tie iti da chitanta pe loc iar ei impart spaga,dehh sunt BUGETARI si sunt un pic invidiosi pe cei care se decurca un pic mai mult decit ei.

Lasind gluma la o parte,
Am inteles ca in CHITILA este un pic mai bine,probabil sun la inceput.....
:idea:

BAFTA :cheers:
Cristian37384
:!: Multumesc mult,sper sa ma descurc(daca-i numai 600,nu ar fi chiar atat de mult).In alta ordine de idei(ptr. ca nu am mai facut asta pana acum)Din cate am inteles,cand intrii la granita cu masina,ceri sa faci vama la Bucuresti,complectezi niste formulare,ceva,sau cum se procedeaza?
Iertati-ma ca pun prea multe intrebari,dar nu-mi place sa merg aiurea,si sa ma :argue: cu "functionarul"public.Rabdare am,cu timpul stau mai rau.
paun-3
cind intri in tara dupa ce treci de politia de frontiera si ajungi la vames il intrebi unde faci tranzitul vamal. atunci el iti v-a spune sa tragi masina mai in fata si sa faci tranzitul, pt ca stie ca se lasa cu spaga de la comisionarii vamali(cei care fac tranzitul). daca intri pe la nadlac te duci la royal speed(asa se numeste comisionarul) si te costa 800000, iar actele-s gata in 30min. spaga pt vamesi o dai la comisionar(20eur). te informeza ei.
stii ce acte trebuie sa ai cind viide afara ca sa nu ai probleme la vama?
un prieten n-a avut hirtia de eur 1 si a stat in vama vreo doua zile pina a gasit pe cineva care sa-i lumineze mintea.
Cristian37384
Stiu de EUR 1,de Euro 3-4 pe brief-ul masinii,cu nr.cat mai mare(peste 30 si ceva)-din cate am inteles de pe forum.Actul de vanzare-cumparare,copie de pe pasaport(parca)si mai departe nu mai stiu.
Ce ar mai fi????? :?:
paun-3
daca imi amintesc bine sunt necesare 4 acte:
eur 1
contractul de vinzare-cumparare
asigurarea(carnetelul verde)
brief-ul(in care pt linistea ta e bine sa scrie euro 3 sau 4)
eu de astea stiu. daca cineva stie mai multe sa adauge.
Cristian37384
:sunny Multumesc mult de tot .Uitasem de asigurare.Cred ca nu ar mai fi nimic :?: ,sau ma insel?
Sorin39068
:arrow: clik aici : http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php
si iti poti calcula vama unei masini aduse de afara :cheers:
Cristian37384
Acest tabel este valabil si pentru masini noi,sau numai ptr. masini s.h.?
Din cate am inteles din situl "Directiei generale a vamilor"din ro.,nu se tine cont de uzura unui autoturism.
Care-i adevarul? :
:?: Cum il interpreteaza cei de la vama,dupa "ureche"sau depinde cum cotizezi si pe acolo?
Stie cineva mai precis? A mai vamuit cineva de curand vreo masina,ca sa stim cum procedeaza cei de acolo?
adrian41198
Cei de la vama au un catalog de produse in care se rageseste si masina ta. Ar fi neplacut sa nu o gaseasca pentru ca atunci vei avea de asteptat pana completeaza catalogul. In concluzie nu prea conteaza ce valoare ai trecut in factura de cumparare atata timp cat contrazici ceea ce au ei.
Dar, asa cum a scris cineva mai sus, se poate "aranja" sa scapi de bataie de cap si sa faci economie de timp dar toate astea costa. Cat? Depinde de la caz la caz.
Cred ca se poate face vamuirea chiar si la punctul de trecere a frontierei, daca au dotarea si logistica necesara.
Cristian37384
Adica,sa fie "mai flaminzi"cei din vama(NADLAC)decat cei din Bucuresti?
Din cate am inteles din cele ce spui mai sus(Adrian 41198)pot sa fac vamuirea si la granita,nu?
Plata unde se face,tot acolo,sau la Bucuresti?
Iarta-ma ca intreb atatea,dar nu am mai avut de-a face cu Vama romana pana acum.
Si inca o intrebare,daca poti sa-mi raspunzi.Masina este un MB 180 C class,kompresor.Nimic neobisnuit pana aici,atata doar ca o sa fie data de fabricatie APRILIE 2005.
Poate sa NU apara in catalogul Vamii Romane,din moment ce este atat de "proaspata"?????
Ai mai avut de "lucru" cu cei de pe la granita???MERITA MAI MULT SA O VAMUIESC LA NADLAC DECAT LA BUCURESTI?

Cam multe intrebari,dar pana acum masina asta,dar mai ales LEGILE SI HOTIA DIN ROMANICA,m-a zapacit de tot.

Multumesc mult de tot.
adrian41198
Se poate face vamuirea si la Nadlac doar ca pot aparea probleme cu avizul de la RAR (care poate dura si 3 zile pentru o masina noua). Iti recomand sa soliciti "tranzit vamal" pana la Bucuresti si aici te poti descurca mai usor chiar daca dai cateva sute de mii lei (oficial si neoficial).
Dupa parerea mea, merita sa apelezi la "bunavointa" lucratorilor vamali de la Targuri si Expozitii si scapi mult mai usor.
Succes!
Cristian37384
:cheers: Multumesc mult de tot.

Sper sa nu mareasca prea "tare" accizele pana atunci.

Inca o data,multumesc mult de tot.!!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.