Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema cu inmatriculare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
tomaso39277
Am o masina cu numere de Italia (Fiat Marea 2.4 TD 125 CP Combi), si as dori sa aflu detalii despre cum as putea sa o inmatrculez avand in vedere ca nu are euro 3 (are de fapt euro 2). Are cineva vreo sugestie?
madalina
Depinde de anul de fabricatie (daca este mai veche de nu stiu cati ani, 8 sau 12 parca, nu poate fi inmatriculata nici daca aravea euro 5). Daca trece de aceasta conditie, o poti transforma in euro 3, cu o cheltuiala de cateva sute de euro.
tomaso39277
masina este di 98`
lucian39229
QUOTE(madalina)
Depinde de anul de fabricatie (daca este mai veche de nu stiu cati ani, 8 sau 12 parca, nu poate fi inmatriculata nici daca aravea euro 5). Daca trece de aceasta conditie, o poti transforma in euro 3, cu o cheltuiala de cateva sute de euro.


poti sa-mi spui cum am citit ca acum poti sa aduci orice masina cu conditia sa aiba euro 3 nu conteaza anul deci unde pot "sa-mi montez euro 3"
madalina
Eu nu am gasit nici-o modificare in inamtricularea masinilor in Romania in ultima vreme.

Iar de montata Euro 3 trebuie sa gasesti un atelier tu, sa iti treaca in cartea de identitate ca e euro 3 si sa omologheze RAR-ul modificarea.
lucian39229
QUOTE(madalina)
Eu nu am gasit nici-o modificare in inamtricularea masinilor in Romania in ultima vreme.

Iar de montata Euro 3 trebuie sa gasesti un atelier tu, sa iti treaca in cartea de identitate ca e euro 3 si sa omologheze RAR-ul modificarea.


masina mea este din 92 pe ea scrie fiat tempra i.e.cat (injectie electronica catalizator) motor 1400 adusa recent din franta (nr de franta )
am citit pe site-ul rar ca o pot inmatricula daca are E 3 .Sunt firme care vind si instaleaza E3 daca imi instlez pot sa ma duc la rar sa o inmatriculez .Doresc chestia asta nu ca ar fi nu stiu ce masina dar este forte economica 4-5 % excelenta stare si are atentie 25000 km si am cumparat-o de la un garaj de masini cu toate actele necesare si legale .DECI POT SA MON TEZ E3 SI SA MA DUC LA RAR SAU MERG ASA CAT POT LEGAL ?
madalina
Poti merge legal cu ea asa maxim 3 luni.

Daca ii montezi catalizator si ce mai trebuie pentru euro 3 , o poti inmatrcula, dar modificarea trebuie omologata de RAR si trecuta in cartea de identitate a masinii.
lucian39229
QUOTE(madalina)
Poti merge legal cu ea asa maxim 3 luni.

Daca ii montezi catalizator si ce mai trebuie pentru euro 3 , o poti inmatrcula, dar modificarea trebuie omologata de RAR si trecuta in cartea de identitate a masinii.


naspa cei de la rar bucur spun ca nu se poate mai mult cica masina nu a avut niciodata E2 dar eu am pe langa actul de vanzare si cel original din fabrica in care scrie negru pe alb E2 pe VIN la fel si ei imi spun ca nu e posibil bla cred ca mai bine tebuie data spaga altfel nu se misca nimic cei de politie mi-au verificat actele mi-au spus ca sunt ok si ca pot sa-mi pun E 3 si s-o omologez cu E3 si astia imi spun ca nu pai cu motorul meu le dau ceata la e 3 ,am sa fac o verificare si dupa aia o sa vada ei ce euro am .Bag cea mai curata benzina ,cele mai bune bujji ,un catalizator e3 si un economizator si atunci sa-i vad daca iese pe E3 ce fac ?
James Kilowatt
Sa ne tii la curent, sunt curios daca se poate rezolva. Eu vreau sa fac aceeasi manevra cu un Hyunday pony 1.3 12 V din 1998, care are exact acelasi motor cu accentul actual care e euro3. In afara de catalizator poate nu difera nimic....
lucian39229
QUOTE(MR28673)
Sa ne tii la curent, sunt curios daca se poate rezolva. Eu vreau sa fac aceeasi manevra cu un Hyunday pony 1.3 12 V din 1998, care are exact acelasi motor cu accentul actual care e euro3. In afara de catalizator poate nu difera nimic....


ok se poate am vorbit la mine in bacau cu cineva de la rar si spune ca se poate o aduc ,ei ii fac teste ,dar eu sa-i pun cat mai multe chestii adica shimb tobele au ei unele si mi le da cu imprumut si catalizator ca sa dea bine la calculatorul de noxe si pot sa o inmatriculez cost 300 e la rar 200 e politie total 500 e aceptabil avand in vedere ca trebuia sa cumpar talon care costa 1000e tot ce trebuie in tara asta e bani si rezolvi deci sfatul meu te rogi de cei de la rar unde esti tu si se rezolva ciao
madalina
Lucian, daca transformi o masina din euro2 in euro3 de ce trebuie sa mai cumperi talon?
lucian39229
QUOTE(madalina)
Lucian, daca transformi o masina din euro2 in euro3 de ce trebuie sa mai cumperi talon?

pai aveam de gand sa cumpar talon si sa o inmatriculez prin recarosare
dar nu mai e valabil pot sa fac chestia cu E3 si imi pun ei ce trebuie
eddie
Eu stiam ca masini fabricate inainte de 1998 nu mai pot fi inmatriculate in Romania,tocmai fiindca nu sunt Euro3.
malignus48078
QUOTE(madalina)
Eu nu am gasit nici-o modificare in inamtricularea masinilor in Romania in ultima vreme.

Iar de montata Euro 3 trebuie sa gasesti un atelier tu, sa iti treaca in cartea de identitate ca e euro 3 si sa omologheze RAR-ul modificarea.



spuneti-mi si mie pana la urma care e ultimul an de fabricatie ( 98 sau 99?) pt.a se putea inmatricula un diesel care are euro2? oricum, pare neverosimil de ushor.
madalina
Pentru a inmatricula o masina di 98 sa99 E2, trebuie sa o transformi in euro 3, sa gasesti un atelier, sa omologhezi la RAR trecerea si apoi o poti inmatricula. E foarte usor in teorie. Dar cand incepi sa faci calculele cu cat te costa omologarea, cat timp pierzi sa faci omologarea, nu ti se mai pare asa de usor.
James Kilowatt
Exista fiat cu euro 3 de la mama ei inca din 98. La benzinare nu stiu care dintre ele, insa JTD-urile sunt cu euro 3 toate, din cate am priceput. Asta daca nu m-a fraierit un nene de la o reprezentanta concurenta biggrin.gif
malignus48078
cica s-ar face in ungaria trecerea de la euro 2 la 3 da costa cat masina.daca a aflat cineva de un atelier aici si niste preturi, e binevenit...
Ionut45405
Puteti uita de transformat din E2 in E3! Nu exista un an din care are o norma sau alta, difera in functie de piata pt care e facuta, iar diferentele sunt in primul rand la centrala de injectie. Daca o modifici, pe langa ca o mai cumperi o data cu cat te costa, platesti testul dinamic la RAR (8 h intr-o camera inchisa, banc cu role, etc) de te usuca si daca nu iese o iei de la cap! Eu unul nu m-as baga...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.