Help - Search - Members - Calendar
Full Version: catalizator?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mircea9
Salut !
Scuzati-mi ignoranta,dar ce inseamna masina dotata cu EURO 3 ?
O masina dotata doar cu un catalizator performant (un dispozitiv care se monteaza la evacuarea gazelor de ardere?),sau o masina cu un motor mai putin poluant+catalizator?
Pot sa recatalizez o masina cu EURO2 ?
Unde as putea sa aflu mai multe amanunte?
Multumesc!
G e o r g e
un sistem de catalizatoare face ca un autoturism sa fie EuroX.

in principiu poti orice wink.gif practic mai greu.

ce te intereseaza de fapt ?
mircea9
Ma intereseaza sa cumpar un FORD COUGAR(deh mi s-a pus mie pata pe masina asta!) masina cu EURO 2 din Germania,si sa stiu daca o recatalizez acolo la un service specializat pe marca respectiva,daca pot sa o inmatriculez legal in Ro.
La RAR cind am fost cu BRIEF-ul masinii ,in functie de codul masinii,de codul motorului(?) si de tipul de cutie(?) mi s-a spus ca este EURO 2. :cry:
Din aceasta cauza, nu stiu daca aplicarea unui catalizator nou poate sa insemne in viziunea celor de la RAR ca masina are EURO 3.
Se schimba si codul motorului dupa inlocuirea catalizatorului?
Multumesc!
mike.omega
Codul motorului inseamna seria motorului pe care nu ti-o schimba. S-ar putea R.A.R-ul sa sa orienteze numai dupa seriam motorului si daca tu incerci sa le demonstrezi ca ai euro3, te trimit pe undeva prin tara la o testare de gaze care costa... Eu asa stiam insa informatiile sunt mai vechi :roll:

Intreaba la R.A.R daca poti aduce o masina euro3, chiar daca seria motorului spune ca are euro2 :cheers:
mircea9
Multumesc! Am sa mai incerc la RAR.
mircea9
:cry: am primit raspuns de la RAR:

Stimate petent,

Referitor la cererea dvs. va comunicam ca in comunitatea europeana nu exista pana in momentul de fata dispozitive catalitice omologate care sa duca la imbunatatirea emisiilor poluante chimice de la nivelul generic numit "euro2"(dat de Directiva 96/44 CEE) la cel "euro3" (dat de Directiva 98/69 CE).

Cu stima,

ing. Adrian CRIT

-----Original Message-----

From: RAR OCS

Sent: Montag, 31. Januar 2005 07:58

Problema este ca am citit pe forum despre un Mercedes din '95 recatalizat,si de ceva sume de 600 si 300 euro :?:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.