Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra Classic II vs Seat Ibiza vs Megane II vs ...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Tupac
Salut la toata lumea.
Am si eu in plan achizitionarea unei masini noi in cateva luni probabil, si am nevoie de ceva sfaturi...masina va fi luata in leasing si pretul maxim trebuie sa fie in jur de 12.000E DDP.
Pana acum am in vedere Opel Astra Classic II (principala varianta zic eu...), motor 1.4i 90CP, Seat Ibiza 1.4i 75CP si Megane II 5 usi (dar nu situ inca detalii aici la motorizare, probabil ca tot 1.4 in banii astia..)
Ce ma intereseaza la masina: sa fie in primul rand foarteee fiabila (o iau sa o tin si nu o sa am bani sa bag in ea pt orice tampenii), aer conditionat, ABS, gemuri electrice fata si eventual oglinzi electrice...nu ma intereseaza ESP, senzori de ploaie, xenoane sau alte dracii smile.gif , ca nu imi permit, costuri de intretinere decente si revizii ieftine cat de cat, consum deh..cat o fi..8-9% in oras.....
Pana acum balanta (din partea maa) inclina spre Astra Classic II 1.4 90CP + pachetul fammily + pachetul electric + eventual culoare metalizata (care ti-o pot da ei gratis) si plus scut la motor normal smile.gif
Seat Ibiza imi palce si ea, dar la 12.000 nu are ABS sad.gif si am inteles ca reviziile costa cam 6 mil (fata de 4.5 mil la Astra cica..)
Megane II imi place mult, dar am auzit tot felul de probleme cu el (mai mici sau mai mari, suspensii, scartaieli, etc...voi siti mai bine poate... ) , si nu prea ma incanta ca e facuta in Turcia sad.gif (si Astra Classic e facuta in Polonia, dar parca Polonia nu e Turcia.. smile.gif )
In rest....Opel Corsa imi place iarasi, stiu ca e mai mica, dar mie mi-a placut...dar nu stiu nimic de fiabilitatea acestei masini...e cumva mai firava? :roll:
Multumesc anticipat si astept pareri si sfaturi cat mai multe, ca am timp destul pana ma hotarasc biggrin.gif
G e o r g e
important : vrei o masina sa poti pleca cu 4 persoane in ea la munte / mare sau nu ? :roll:
Tupac
Normal ca doresc sa poata trage si 4 sau 5 persoane la bord smile.gif
Ti se pare ca motorul de 1.4 90CP cu e capabil de asa ceva? :?:
Tineti cont ca eu in prezent posed un Oltcit 12TRS, deci de la 55CP la 90CP pt mine unul este un salt destul de semnificativ, desi Oltcitutul rupe la urcarile in ture si pt puterea lui da destula adrenalina laugh.gif
G e o r g e
eu ma gandeam la spatiul interior laugh.gif

si as zice sa-ti iei o berlina .

asa ca seatul ibiza cade din comparatie . :roll:
Tupac
laugh.gif
Hmm...nu cred ca in Astra as duce lipsa spatiului....mi s-a parut destul de incapatoare chiar si pt 5 persoane cat de cat...dar Astra berlina nu imi iau pt ca este si mai scumpa si imi place mai mult hatchback-ul asta smile.gif
Eu ma descurc cat de cat si cu actualul Oltcit ca spatiu, nu cred ca voi avea probleme de acest gen cu viitoarea masinuta, deh..nu ma duc la furat cu ea laugh.gif
Pe mine ma intereseaza aspecte strict legate de fiabilitate, alternative, preturi si normal raport pret/calitate...
Madalina parca zicea ca are si o Corsa, astept si de la ea ceva date legate de fiabilitatea acestei masinute pt ca nu stiu nimic despre ea (desi nu e o prima optiune clar, e cam scumpa pt cat de mica e.. :cry: )
Oricum, si Ibiza era destul de incapatoare cred pt necesitatile mele...
Pana acum, din partea mea, Astra Classic II 5 usi 1.4 90CP pare cea mai buna optiune...dar vreau si alte opinii smile.gif
madalina
Si eu am vrut astra, dar in banii pe care ii aveam puteam lua o astra cheala. E diferenta mica intre corsa si astra l apret, dar daca nu ai banii pentru acea diferenta, e enorma.

So, Corsa mea: 1.4, 90CP, kilometrii parcursi 40.000, condusa de incepatoare in cea mai mare (surioara mea), nu ocoleste gropile, nu are deloc grija de starea tehnica a masinii, singura ei grija fiind aspectul.

Probleme:

1. schimbat timoniera (prin augustsau septembrie, nu am cartea tehnica in fata acum, dar se gaseste usor raspunsul pe forum) - in garantie, din cauza lipsei scutului.

2. ars un bec de la afisajul electronic -schimbat la revizie, cost destul de mic

3. schimbat timoniera a doua oara si caseta de directie - iar in garantie

4.se balangane un geam (a fost dat jos pentru a se monta folii, nu de cineva de la opel). Trebuie programare la tinichigerie pt a remedia acest defect - niciodata nu am timp cand au ei liber (la dibas, fiind singurii la care am mers cu masinuta, foarte multumita pana acum).

5. s-a ars un bec de proiector - schimbat la rpima revizie dupa ce s-a ars

6. bacterii pe coloana de la AC (nu e vina masinii se putea intampla la orice masina). Rezolvata in mod natural (s-a racit si au murit bacteriile laugh.gif )

Nu bocane nimic, nu trepideaza nimic, nu se aud zgomote ciudate la motor, dupa schimbarea a doua oara a timonierei, nu au mai fost probleme nici cu cutia, frane extraordinare. Masina o am din iunie 2003, dar mai important este numarul de kilometrii parcursi.

Revizii la 15.000 de km.
Iulian HondaFan
Mada, e lista de probleme la Yaris mai lunga?
DragosS
Eu am seat ibiza 1,4 75cp.Masina este incapatoare,portbagajul este un pic cam mic dar incap bagaje pt 3 persoane. Motorul e nervos in oras si se intinde bine la mers in afara.Vit max 195km/h.

Dezavantaje:suspensie foarte rigida(pt mine nu e chiar dezavantaj ) laugh.gif
dotari cam scumpe
service scum daca il faci la Porsche

Cum ziceam service-ul este scump la porsche:5 mil o revizie,dar eu la 30.000 am schimbat placute de frana si 4 bucse si a facut 9.

Alternativa este alto-seat din pantelimon care sunt mult mai ieftini ca Porsche si sunt si mai profesionisti,respectuosi si cum vrei tu. smile.gif
James Kilowatt
195 km/h Ibiza cu motorul de 75 CP poate doar in cadere libera... laugh.gif

Eu cred ca o masina de talia seat ibiza sau toyota yaris nu prea e facuta pentru un drum mai lung cu 4 persoane. Nu e problema ca nu trage motorul, insa nu are portbagaj. De fapt stii asta, avand oltcit smile.gif Apropo, 12TRS nu are 65CP?
Eu m-as uita mai degraba la Astra sau la o Octavia, chiar si cheala de optiuni.
DragosS
Eu atat am mers...si nu as fii crezut nici eu daca nu ar fi mers un prieten cu Leon Cupra in spate sa imi zica ca asta e viteza.Deci are abatere kilometrajul dar eu zic ca max 5-10km/h.
madalina
@ Marius-Iulian: la Yaris in afara de atitutidea domnului de la receptia serviceului Toyota romania si a faptului ca de vre-o doua saptamani scartaie placutele de frana la franele lungi, nu am avut si nu am nici-o problema.


Cu Yarisul am probleme cu alti soferi/pietoni care au o placere deosebita sa imi zgarie masina! Credca in primavara o vopsesc toata ca m-am saturat de cate mici zgarieturi are pe ea.

Ah si mai o problema: o clema ce sustine bara spate s-a slabit. Cei de la garantie spun ca nu acpera garantia schimbarea ei, iar casco spun ca inca nu este defecta (deoarece este slabita clema aceea se creaza un luft de 5mm intre bara si caroserie).


Nici la corsa, in fara de problema cu timoniara, nu au fost "probleme' in sens real. Dar cand cineva vrea sa-si ia o masina, mi se pare corect sa-i spun orice chestie mi-a displacut.
Tupac
Off Madalina....m-ai intristat cu Corsa asta.. :cry: Cam multe probleme pentru o masina straina la 40.000 km, chiar daca a fost condusa in stilul in care este condusa laugh.gif O sa mai vad daca mai imi da cineva informatii despre ea, dar cred ca pica...oricum nu este prima varianta, clar.
MR, corect oarecum, de fapt are exact 61.5CP tongue.gif
Adevarul este ca imi place mult Ibiza cum arata, pachetul ala HIT e super marfa, motorul de 1.4 75CP ar fi suficient pt mine, dar nu este prea relevant, nu stiu daca va mai fi oferta si cand voi strange eu banii de avans :cry:, va conta si ce oferte vor fi aunci cand voi avea banii (greu sa-i strangi ai naibii bani :cry: )
Oricum va trebui sa ma duc la drive test cu fiecare candidata smile.gif, m-am plimbat un pic cu Astra 1.4 dar foarte putin :cry:, doar prin curtea GTT ca era a unui client :cry:
Cat priveste achizitionarea unei masini mai mari chiar si fara dotari..hmm..nu prea imi surade ideea, adica nu concep masina straina fara aer cond, ABS si geamuri electrice...naiba, sa simt si eu ceva confort, ca altfel imi comprim motorasul de TRS si fac si Ibiza la o adica :bounce: tongue.gif , dar tot transpir vara in trafic, ceea ce nu e tocmai placut laugh.gif
James Kilowatt
dar cu un Clio symbol care ar fi dezavantajele? Are si destul portbagaj, si cu tot cu climatizare oricum nu e prea scump.
madalina
Cristi, singurele probleme sunt cele cauzate de starea proasta a drumurile. S-au ars 2 becuri - se putea intampla la absolut ORICE masina. Geamul are o problema pentru ca a fost dat jos de cineva nespecializat. La fel cu bacteriile. Cand eu cautam spray antibaterii, am intalnit ;i pe cineva cu un Lexus nou/nout cu aceeasi "problema".

Cand am avut probleme cu caseta de directie, s-a facut si verificarea suspensiilor, a tot ce inseamna tren de rulare. Totul era (si este) in stare perfecta, cu exceptia casetei. Iar ea s-a defectatde la gropi. masinuta asat a luat zilnic gropi mari cu macar 50 km/h.

casa intelegi cum conduce sora-mea, saptamanal primeste cate o amenda pentru viteza (ce vin pe numele meu :evil: ).

Singurul semn de intrebare al meu legat de masina este legat de rezistenta in fata gropilor nationale.
Tupac
Am inteles Madalina, imi dau seama ca la 50km/h prin gropi nu prea rezista prea multe masini laugh.gif, dar asta vroiam sa subliniez si eu - ca probabil si masinuta este destul de sensibila la drumurile noastre sad.gif - totusi, schimbare caseta de directie de 2 ori din cate am inteles, este parca prea mult...Eu merg usor la gropi cu Olticutul, dar si eu cand ma enervez cateodata ii dau talpa si mai uit de unele gropi sad.gif - totusi, este al doilea Oltcit pe care il am (intr-un total de 10 ani de zile aprox), si vreau sa spun ca nu stiu ce sunt alea probleme la caseta de directie, planetare, cutie de viteze, sau mai stiu eu ce alte chestii cat de cat importante. Asa ca as dori ca viitoarea mea masina sa fie si ea cat de cat rezistenta...oricum o sa merg atent cu ea, iti dai seama ca o sa iau orice gropita cu 2km/h, nu? laugh.gif
In alta ordine de idei, ieri am fost sa ma uit la Megane II, am stat intr-un model confort parca, si ce sa spun, stai bestial in ea, super misto masinuta, dar cica nu fac leasing decat pe 4 ani maxim, caz in care pica din start, nu imi permit ratele decat pe 5 ani de zile. Oricum, chiar ieftin nu este, ajunge la 12500E sigur, motorul de 1.4 si aer cond + ca are un consum cam mare, cel puti nasa mi s-a parut mie...
Clio nu imi place neam, decat Clio mai bine imi iau Logan, parca e si mai frumos si macar daca am masina mai naspa sa fie mai ieftina laugh.gif Imi place in schimb Clio bicorp, dar este prea mic, mai bine iau Corsa, e mai misto si mai maricica parca..
Madalina, spune-i surorii tale sa imi dea mie masinuta sa nu o mai chinuie smile.gif, ca e pacat de ea
:blackeye:
Gabriel38140
FAN OPEL ! astra caravan G!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.