Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina de 7000 euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Alecs
In primul rand bine v-am REgasit.. nu am mai intrat de cateva luni pe forum si imi pare bine ca m-am reintors printre voi. Cam in 2 luni intentionez sa-mi iau o masina sh de vreo 7000 euro. Ce sugestii aveti? Imi plac masinile sport dar la banii astia nu cred ca gasesc decat un facuta varza. Asa ca m-am gandit la un opel astra classic sau poate un golf 4, un peugeot 206? .. am mai vazut ceva pe autovit.ro .. nu stiu care e faza.. era un camaro in banii astia... asta e pretul lui sau are ceva? Multumesc anticipat celor care se vor osteni sa dea un reply
Echo
Pai in banii astia iti iei un astra 2 bunicel, un golf 4 mai amarat, uita de Camaro (ai sa-ti dai seama mai tarziu cand intri la benzinarie - chiar daca ii pui gaz va consuma 25 la 100 - in plus masina are toate sansele sa fie obosita rau de tot :blackeye: ) Mai uita-te si pe mobile.de sa-ti faci o idee despre preturi.
Alecs
ma uit pe mobile.de ... sunt masini bune in banii astia dar ma mai costa mult inscrierea in tara.. aveti idee cam care ar trebui sa fie pretul masinii in germania astfel incat dupa inscriere si plata tuturor taxelor sa ajung in jur de 7000 euro?
Marius30562
Ar trebui sa o iei sub 6000 de Euro de acolo.

Adusul si actele din Germania te mai costa ~ 500 Euro (+ sau - depinde unde este masina, cum o aduci, etc).

La aducerea in tara te costa - RAR-ul (identificare, verificare tehnica, CI) si inmatricularea la Politie (nu stiu la cata se ridica toate astea dar cred ca pe putin 200 Euro.

Mai ai in plus de platit la vama: accize in functie de capacitatea cilindrica si TVA (nu stiu daca asta din urma se aplica si pt. persoane fizice). Daca masina nu are certificat EUR 1 (nu este produsa in UE) mai ai in plus taxe vamale 30%.
Toate aceste taxe se aplica la valoarea de catalog a masinii si nu la valoarea de achizitie (in general sunt mai mici decat cele reale).

Daca ma gandesc mai bine, cred ca ar trebui sa o iei sub 5500 Euro ...

Bafta!
madalina
TVa-ul se aplica si persoanelor fizice (doar ca cei ce iau pe firma deduc TVA-ul, iar persoanele fizice, nu).
Alecs
si gasesc la 5500 euro o masina cum trebuie? sau incep imediat sa bag bani in ea? nu vreau sa aiba nici foarte multi kilometri
James Kilowatt
Daca te uiti de banii astia dupa masini aduse din strainatate, eu m-as uita dupa cate un fiat punto daca vrei micuta sau un hyundai accent daca vrei ceva mai mare. Poti gasi unele cum iti doresti, cu km putini, eventual diesel si climatizate
Laur007
:idea: Iti place ?!!!
Alecs
n-as vrea masina mica.. si as prefera marca germana.. din ce am citit pe forumul asta, cam asta se recomanda.. cel putin astra classic cica ar fi fiabila.. un hyundai coupe cat ar ajunge?
Laur007
:idea: Foto alaturat !!!
Alecs
ala nu e fiat? :idea:
Laur007
OK :argue:
Vezi MP
Alecs
A gasit taica-meu o astra break din 2001 sau 2002 cu 70.000 km la vreo 7000 euro. Merita?
Laur007
Eu zic ca merita vazuta.
Alecs
pai a vazut-o.. numai ca m-am uitat pe site-urile din romania si cu 7000 gaseam astre de prin 99-2000 cu peste 100.000 km :!:
Laur007
In mod normal daca e cumparata din Romania de la reprezentanta km sunt reali, daca e luata din Germania sigur nu are km astia.
Gabriel38140
astra e peste 8500 E in ro (rulata aici) si cam "dusa", peste 150000 km, fara prea multe dotari

eu am una de 4 luni
pt. mai multe info gabriel17@home.ro
Alecs
pai de ce e peste 8500 ca mai pun 2000 si mi-o iau noua din magazin :evil:
Alecs
Hai ca o iau altfel..

Comparatie intre urmatoarele masini:

1. Opel Astra Classic (2000+) - arata bine, e confortabila, destul de fiabila din ce am citit, consum relativ mic
2. Peugeot 206 (2000+) - nu stiu prea multe despre aceasta masina
3. Bmw seria 3 (1997-1998)

Mentionez ca nu am familie, sunt student, imi place condusul sportiv si masinile puternice. Totusi nu vreau sa costuri foarte mari de intretinere.
As vrea, daca s-ar putea, o comparatie intre Astra si 206
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.