Help - Search - Members - Calendar
Full Version: matiz sau seicento
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
doina28847
Pentru ce ati opta: pentru un Matiz sau un Fiat Seicento? Dar la mina a doua?
Nadi39220
Eu am un Matiz cu care am facut de 3 ori Europa plus mult prin oras si n-am avut ABSOLUT nici o problema de aproape 2 ani. Daca merg doua persoane cu el, poti cara o gramada de bagaje. Nu cred ca mai gasiti usor o masina care sa ofere atatea la un pret asa de mic.
Seicento nu are decat doua usi (gresesc?) ceea ce e o lipsa majora. S-ar putea sa fie mai bun, calitativ. Dar pretul ?
Marius30562
Matiz !
In ambele situatii - nou sau SH.
Nu sunt un fan al masinutei asteia, dar, in comparatie cu Seicento ...
- Mai spatioasa
- Consum mai mic
- Seicento are cel mai mic punctaj la EURONCAP = 1 1/2 * !!!!
- Fiabilitate buna
- Service peste tot si relativ ieftin

Dar, in fond, alege ce-ti place si ti se potriveste.
doina28847
Marius, nu te supara, ce inseamna punctaj la EURONCAP = 1 1/2 * ?
Marius30562
Asa cu spuneam, 1 1/2 * EURONCAP !!!

Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, ai aici link-ul:
http://www.euroncap.com/content/safety_rat...tings.php?id1=1
doina28847
Aha...acum am inteles. Nu stiam exact ce inseamna. Multumesc. Oricum, te credeam pe cuvint, ca eu oricum nu ma pricep. Ma mira insa clasamentul respectiv, ma asteptam ca Fiatul sa ofere "garantii" mai mari decit Daewoo.
Multumesc mult!
Marius30562
Cu placere !

Si scuza-ma, dar nu am citit cu atentie intrebarea anterioara - testul EURONCAP (dupa cum probabil ti-ai dat seama deja) este un procedeu de testare a sigurantei oferite de o masina pasagerilor si pietonilor in caz de accident (o explicatie mai putin tehnica ).

Cu cat numarul de "stele" este mai mare, cu atat masina este mai sigura.
Si eu cred ca este un aspect important la alegerea unei masini ... desi e de dorit sa nu fie cazul sa-l verifici ....

Toate cele bune.
vlad41255
matizul.parerea mea e ka mia bun.mai fiabil si mai ieftin de intretinut.
adrian41198
Matiz, fara dubii.
Motivele sunt multiple iar o parte au fost deja spuse mai sus. In plus, au micsorat consumul la Matiz. Dar sa nu uiti ca este o masina de oras.
mike.omega
Toate ca toate dar e mic fiatu asta, al naibii! blink.gif
Am oprit azi in parcare la un supermarket si am ramas in masina, si langa era un fiat seicento, al unei familii cu un copil(chiar i-am vazut pe oameni)
Si am inceput sa compar tico(in care stateam eu) cu fiatul si am ajuns la concluzia ca pe langa cele 2 usi in plus, e mai lunga, parca si mai inalta, insa fiatul avea roti mai mari blush.gif

Ca idee, matizul e mai bun decat tico(nu la toate capitolele, dar nu intram in amanunte) deci mai bun ca fiat seicento biggrin.gif

A! si acea stea jumate la EuroNCap cred ca e valabila si la matiz/tico(cred) ca la ce tabla au.... risti sa fii facut sanvis :minigun:
V l a d u t z
Mie imi place mai mult noul MATIZ ... Cred ca l-ati vazut...Cat despre vechiul matiz eu zic ca nu are stabilitate .Parerea mea smile.gif
adrian41198
Nu-ti cumperi Matiz ca sa participi la curse. Chiar si producatorul spune ca este masina de ora si ca rezista la impact in parcare (sub 5 km/h). Daca raportezi inaltimea la latime constati ca nu ar trebui sa fie stabil dar suporta virajele la viteje de bun simt.
Sotia mea a facut o pirueta la 360 grade cu un Tico in Piata Victoriei, pe carosabil ud, si nu s-a rasturnat. Din fericire era dimineata, fara trafic iar politistul i-a aratat doar un deget - aratatorul. biggrin.gif
V l a d u t z
Este diferenta intre Tico si Matiz ... Mai spun o data MATIZ nu are stabilitate ...Sunt multi care s-au rasturnat in viraje .
eddie
Matiz as alege, ca Fiat-urile nu prea sunt fiabile la drumurile noastre, mai ales asta micul.
V l a d u t z
Aici tin sa te contrazic daca ai alege matiz numai pt oras faci bine dar pt afara nu prea faci bine . biggrin.gif
eddie
Am avut un Tico de oras, eram multumit, dar ce facem cu siguranta noastra? Am ales altceva de oras acum. Am un coleg care are un Passat , dar il tine doar pentru drumuri afara (e in garaj) si circula cu un Matiz cu care da in toate gropile Bucurestiului, indreapta jenti si merge fara probleme de service, inca.....Dar face muschi cu directia (e Matiz E)
doina28847
Va multumesc. Matizul nou imi place, e drept, dar cind va fi lansat la noi?
Mihai34891
QUOTE(V l a d u t z)
Aici tin sa te contrazic daca ai alege matiz numai pt oras faci bine dar pt afara nu prea faci bine . biggrin.gif


Iata un exemplu de prejudecata romaneasca tipica: adica, de ce n-ar fi bun Matizul pt. "afara" ? Care afara ?? Pe drumurile noastre nationale ? Dar Daciile sunt pentru afara sau pentru oras ?Eu am mers mii de km cu un Matiz pe autostrada si trebuie sa stii ca merge perfect cu 120-130 km/ora. Apoi, limita de viteza si pe autostrada e 120-130 km/ora (in afara de Germania). Singurul argument ar fi cel legat de securitate - dar, pana la urma, si intr-un VW Golf poti fi facut piftie de un offroad.
Nazareno Gabrielli
QUOTE(V l a d u t z)
Aici tin sa te contrazic daca ai alege matiz numai pt oras faci bine dar pt afara nu prea faci bine . biggrin.gif


Cu o masina mergi in functie de posibilitatile ei.......

Eu am mers cu Matizul si in oras si in afara.
Da, nu e foarte stabila insa te descurci daca esti sofer. Nu ii fortezi limitele, ci iti dai seama cat poate si o exploatezi intocmai.... Ea nu e facuta pentru alergatura si de aia nu e ff stabila....Nici o masina de asemenea forma nu e ff stabila...nota bene Mercedes A, care desi e mai lata are probleme de acest gen...

Masina e ok pentru cat costa....
Alecs
seicento pare ca are garda mai joasa si de asta probabil e mai stabil, insa matizul pare mai spatios.. si mai frumos, bineinteles..

asteptam pe vasile cu argumente pro seicento
adrian41198
In plus, Matiz-ul are 4 (patru) portiere. Dar cred ca s-a spus acest lucru.
Diferenta de garda la sol este de 15 mm in favoarea (daca tinem cont de gropile de pe la noi) Matiz-ului dar se transforma in dezavantaj in cazul stabilitatii.
V l a d u t z
Fiecare are parerea lui eu v-am spus-o pe a mea.. Fiecare cu gusturile lui .. Am mai zis-o pe alt topic :wave:
Laur007
...si totusi eu as alege Seicento e mai "schic".
Am experienta Fiat de 9 ani si va spun ca sunt foarte rezistente la drumurile noastre, impotriva gurilor rele care vorbesc doar din auzite. :help:
eddie
Pai daca ai o masina de 9 ani, normal sa zici ca e fiabila, eu am avut 8 masini in 10 ani si probabil ma pricep putin mai bine la a alege o masina.Din motivul asta trebuit sa fac comparatii si sa aleg mai de multe ori decat tine.Mai citeste prin reviste despre fiabilitatea masinilor italiene, nu fi subiectiv.Cati km ai facut in 9 ani,chiar nu ai avut probleme cu directia?GURILE RELE CARE VORBESC DIN AUZITE de care spui tu,isi dau cu parerea,de aceea este site-ul asta, pentru discutii despre masini,ce ti se pare anormal?Nimeni nu e autorizat sa dea un sfat 100%,nici nu are cumalegerea o face tot cumparatorul in final.Noi suntem aici sa ne dam cu parerea,din auzite, din citite,din experienta.... :bash:
Laur007
Nu stiu din ce motive ti-ai schimbat tu masina de 8 ori, e numai treaba ta ( ceva te-a framantat tot timpul ) si ca sa ma laud am 2 Fiat-uri si iti repet ca nu am avut probleme cu directia ( cred ca multi au un fix legat de Fiat - apropos de directie ). Pivotii si capetele de bara le schimb cam o data pe an si fac in medie cam 12.000 km/an cu fiecare, le schimb pe toate odata nu pe rand, ma rog daca e nevoie si bucsile.
Esti pe dinafara cu subiectul Fiat imi pare rau pentru tine !

no.gif
adrian41198
Unde sunt moderatorii ca sa limiteze atacurile la persoana?
Fiecare dintre noi avem impresia (justificata sau nu) ca masina pe care o detinem este cea mai buna dintr-un anumit punct de vedere. Ca doar nu o sa recunoastem ca am gresit. De fiecare data este altcineva de vina, nu eu.
Ajunge cu off topic-ul.
Poate ca omu' si-a cumparat deja masina si nu-l mai intereseaza parerile noastre.
madalina
Se ataca ideile si nu persoanele! Sper ca puteti avea o discutie civilizata!

Va rog frumos pe amandoi sa va editati mesajele si sa stergeti partile jignitoare la adresa celuilalt! Multumesc!
Laur007
Madalina daca-mi spui ce este jignitor sunt de acord cu tine si o sa sterg, insa eu am expus lucrurile din proprie experienta, pana la urma cred ca parerile tuturor pot fi pertinente find acceptate sau nu in functie de cultura fiecaruia.
adrian41198
Doina, mai vrei masina sau ti-ai cumparat deja?
Vasile26083
QUOTE(Alecs)
seicento pare ca are garda mai joasa si de asta probabil e mai stabil, insa matizul pare mai spatios.. si mai frumos, bineinteles..

asteptam pe vasile cu argumente pro seicento


Nu m-am bagat pana acum pentru ca pe mine ma intereseaza mai putin masinile din clasa asta. Dar daca tot m-ai invitat, atunci sa-mi dau si eu cu parerea.

Cu seicento n-am fost nici macar ca pasager.
Seicento:
-mai fiabila - inclusiv caroseria galvanizata
-mai stabila
-mai sportiva biggrin.gif cu motorul de 1,1L :naughty:

Matiz:
-mai ieftina inclusiv intretinerea
-mai spatioasa
-4 usi

Daca in familie sunt doar 2 persoane, atunci merge si seicento. Daca sunt si copii atunci merita matizu'...Parerea mea beer.gif
Laur007
Bine ai grait Vasile, bravo! :clapping: :coolspeak:
eddie
[quote="Laur007"]Nu stiu din ce motive ti-ai schimbat tu masina de 8 ori, e numai treaba ta ( ceva te-a framantat tot timpul ) si ca sa ma laud am 2 Fiat-uri si iti repet ca nu am avut probleme cu directia ( cred ca multi au un fix legat de Fiat - apropos de directie ). Pivotii si capetele de bara le schimb cam o data pe an si fac in medie cam 12.000 km/an cu fiecare, le schimb pe toate odata nu pe rand, ma rog daca e nevoie si bucsile.
Esti pe dinafara cu subiectul Fiat imi pare rau pentru tine !



Chiar nu stiu daca e treaba ta ce m-a framantat pe mine de mi-am schimbat eu masina de atatea ori,inca mai am 2 din ele,deci am schimbat numai 6.Una e de familie si una de oras.Eu nu ma laud ca tine cu fiabilitatea.Poate intre timp mi-au crescut pretentiile si imi pot permite sa le schimb cand vreau eu si chiar aproape cu ce vreau eu.Asta e ....

Vezi ca schimbi cam des pivotii si capetele de bara,nu crezi? Deci am avut dreptate cu fiabilitatea....12.000-15.000 km e o medie normala pentru distanta,dar 1 an pentru fiabilitatea directiei nu prea e!
Laur007
QUOTE(eddie33)
Mama,ce topic am deschis.... band.gif va multumesc,va iubesc pe toti(de fapt m-am indragostit de site-ul asta...


No coment !
doina28847
Adrian, nu mi-am luat inca dar inclin spre matiz, dupa toata discutia asta. Faptul ca Laur spune despre seicento ca e mai "chic" atirna greu...chiar asta imi doresc: o masina personala chic! Matizul nu ma prea incinta la design iar faptul ca portierele sint facute pe interior asa cum sint, mi se pare dizgratios. Dar cred ca e bine sa aleg rational si nu afectiv, nu?
adrian41198
Doina, m-am gandit ca vrei masina pentru nevoile zilnice si ca, deocamdata, nu esti dispusa sa blochezi prea multi bani. De aici parerea ca este mai indicat Matiz. Peste putin timp este posibil sa-ti creasca pretentiile si nu te-ar mai satisface nici Fiat-ul.
Femeile, in general, aleg pe considerente estetice si sentimentale. Sotia mea nu vrea sa renunte la Tico (prima ei masina) desi are un Megane Clasic care "rugineste" in garaj (eu circuland cu metroul).
Cu cat masina este mai ieftina, cu atat pierderea (in suma, nu procentual)la revanzare este mai mica.
eddie
Si la Tico am pierdut la revanzare,ca l-am avut de nou.Cel mai bine isi tine pretul Dacia,cel care o are de noua,pierde cel mai mult la prima vanzare,restul cumparatorilor,daca o ingrijesc,pot merge gratis cu ea cativa ani sau pot pierde foarte putin din pretul de achizitie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.